ASUS RT-AX57 Go - test mobilnego routera. Idealny w podróż?

ASUS RT-AX57 Go - test mobilnego routera. Idealny w podróż?

Mieliśmy już okazję testować na łamach naszego portalu przenośne routery, ale bohater tego testu, czyli ASUS RT-AX57 Go, wyznacza nowe standardy w zakresie mobilności sprzętu sieciowego. Mamy tu do czynienia z niezwykle kompaktowym urządzeniem, które oferuje kilka rozwiązań mających za zadanie ułatwić nam korzystanie z internetu w podróży. Oczywiście jest to dość uniwersalny sprzęt, który sprawdzi się też w bardziej stacjonarnych zastosowaniach, a producent poza mobilnością postawił także na bezpieczeństwo. Co więcej, RT-AX57 Go na co dzień wykorzystać można także do rozbudowy sieci mesh w naszym domu, a z racji tego, że mamy do czynienia z routerem obsługującym standard Wi-Fi 6, nie powinniśmy też narzekać na wydajność. O tym przekonamy się jednak dopiero po testach, dlatego zapraszamy do lektury. 

Tym, co wyróżnia ASUS RT-AX57 Go na tle typowych routerów, jest możliwość pracy w trzech trybach: podróży, pracy i domu.

ASUS RT-AX57 Go

ASUS RT-AX57 Go to niewielki dwuzakresowy router (pudełko o boku 12 cm i wysokości nieco ponad 2 cm) klasy AX3000, co oznacza, że oferuje ok. 3000 Mb/s łącznej przepustowości w dwóch pasmach transmisji, a konkretnie do 574 Mb/s w ramach 2,4 GHz oraz do 2402 Mb/s w 5 GHz. Urządzenie obsługuje pasmo o szerokości 160 MHz i modulację 1024-QAM, dzięki czemu umożliwia o wiele wyższe szybkości połączeń bezprzewodowych względem poprzedniego standardu. Tu warto zwrócić szczególną uwagę na tę pierwszą funkcję, nie jest ona standardem w tańszych routerach 802.11ax, a jest jedną z głównych zalet tej technologii. ASUS RT-AX57 wspiera także technologię MU-MIMO 2x2 oraz OFDMA dla efektywnego przydzielania kanałów dzięki komunikacji z kilkoma urządzeniami jednocześnie. Router zawiera ponadto pięć wewnętrznych anten, a ich praca wspomagana jest m.in. przez technologię Beamformingu czy kolorowanie BSS. Producent nie zapomniał też o bezpieczeństwie i zadbał o obsługę protokołu WPA3, pakiet AiProtection Classic opracowany przez Trend Micro czy funkcje ochrony rodzicielskiej. Ponadto sprzęt może działać jako jednostka w sieci mesh, gdyż jest kompatybilny z AiMesh.

Tym, co wyróżnia ASUS RT-AX57 Go na tle typowych routerów, jest możliwość pracy w trzech trybach: podróży, pracy i domu. A mianowicie sprzęt obsługuje mobilny tethering 4G/5G po podpięciu za pomocą USB do telefonu, może robić za prywatny hotspot w publicznej sieci Wi-Fi (tryb WISP) i oczywiście jest też tradycyjnym routerem. Do tego zapewnia kompleksowe funkcje VPN z szybką aktywacją, obsługując wiele protokołów, do 30 dostawców usług i VPN typu site-to-site. Co więcej, oferuje także funkcje kojarzone raczej z biznesowymi modelami, jak np. portal dla gości. To wszystko otrzymujemy za ok. 400 zł, co nie wydaje się przesadnie wygórowaną ceną.

ASUS RT-AX57 Go - specyfikacja

ASUS RT-AX57 Go napędzany jest przez dwurdzeniowy układ MediaTek MT7981B taktowany zegarem 1,3 GHz, który wspomagany jest przez 512 MB pamięci operacyjnej RAM i 128 MB pamięci na dane. RT-AX57 Go to konstrukcja z pięcioma antenami, z czego trzy obsługują pasmo 5 GHz i dwie 2,4 GHz. Router wykorzystuje 2×2 MU-MIMO do bezprzewodowego transferu zarówno w paśmie 2,4 GHz, jak i 5 GHz. Port USB to 3.2 Gen1, który znajduje się w tylnej części, zapewnia prędkość transferu do 5 Gb/s, a na pokładzie znajdziemy także pojedyncze gigabitowe porty LAN i WAN. 

Poniżej możecie zapoznać się z bardziej szczegółową specyfikacją:

Model ASUS RT-AX57 Go
Standard sieci IEEE 802.11a
IEEE 802.11b
IEEE 802.11g
WiFi 4 (802.11n)
WiFi 5 (802.11ac)
WiFi 6 (802.11ax)
IPv4
IPv6
Segment produktowy AX3000 ultimate AX performance : 2402 Mbps+ 574 Mbps
Transfer danych 802.11a: maks. 54 Mb/s
802.11b: maks. 11 Mb/s
802.11g: maks. 54 Mb/s
802.11n: maks. 300 Mb/s
802.11ac: maks. 1734 Mb/s
802.11ax (2,4 GHz): maks. 574 Mb/s
802.11ax (5 GHz): maks. 2402 Mb/s
Anteny 5 wewnętrznych
Wsparcie dla Mesh Tak(AiMesh)
LAN 4x 1 Gb LAN
WAN 1x 1 Gb WAN
Procesor MediaTek MT7981B
Pamięć 128 MB Flash
512 MB RAM
Dodatkowe technologie OFDMA (Orthogonal Frequency Division Multiple Access)
Beamforming
1024-QAM
20/40/80/160 MHz 
Aplikacja mobilna Asus Router
QoS Tak
Kontrola rodziecielska Tak
Bezpieczeństwo WPA3
AiProtection napędzane Trend Micro
Waga 374 g
Cena od. 379 zł

ASUS RT-AX57 Go - budowa zewnętrzna i wykonanie

Sprzęt dociera w niewielkim kartonowym opakowaniu, które pośrednio wskazuje, z jak kompaktowym urządzeniem mamy do czynienia. W środku czeka oczywiście sam router, a także zasilacz na USB typu C, który jest mniejszy od typowego zasilacza dla smartfona, a także kabel ethernetowy typu wstążka (płaski) w białym kolorze, podstawa, która pozwala ustawić sprzęt w pozycji stojącej oraz czarny materiałowy woreczek, w którym możemy wszystko schować np. do plecaka w trakcie podróży. Zestaw jest więc całkiem bogaty i za ten element należy się ASUSowi pochwała. 

ASUS RT-AX57 Go

Sam router to niewielki prostopadłościan o wymiarach 120 × 120 × 21,5 mm i wadze zaledwie 210 gramów. Dzięki temu sprzęt rzeczywiście zabiera bardzo mało miejsca i bez problemu zmieści się w plecaku czy torebce. Trudno się tu do czegoś przyczepić w kwestii samego wykonania, bo elementy są dobrze spasowane, nie ma żadnych luzów, nic nie trzeszczy, a jakość zastosowanych tworzyw nie budzi obaw - wydają się one bardzo solidne. 

ASUS RT-AX57 Go

ASUS postawił także na minimalistyczny design, bo to niewielkie pudełeczko wykonane jest w całości z białego plastiku, a sama konstrukcja jest bardzo prosta i pozbawiona zbędnych udziwnień czy zdobień, lecz mimo to prezentuje się nowocześnie i całkiem stylowo. Na froncie urządzenia umieszczono logo producenta, a jego prawy górny róg zawiera otwór przechodzący na wylot, dzięki czemu sprzęt można w tym miejscu przewiązać np. przez smycz. Spód jest mocno perforowany, co poprawia cyrkulację powietrza wewnątrz. Podwozie kryje także uchwyty montażowe, które pozwalają zawiesić RT-AX57 Go na ścianie/suficie oraz cztery gumowe nóżki antypoślizgowe, które nieźle wywiązują się ze swojej roli, o ile oczywiście nie zdecydujemy się skorzystać z podstawki, by postawić urządzenie bokiem, bo wtedy nie mają zastosowania, a router bardzo łatwo przesuwa się po blacie od ruszenia kablem zasilającym czy ethernetowym. 

ASUS RT-AX57 Go

Na lewym boku w środkowej części umieszczono wielokolorową diodę LED, sygnalizującą status routera oraz przełącznik, który można wykorzystać do wielu celów, np. aktywacji Wi-Fi, VPN czy wyłączenia/włączenia diody informacyjnej. Swoją drogą jej umieszczenie może wydawać się nietypowe, ale dzięki temu jest ona także widoczna, gdy zdecydujemy się na pozycję wertykalną. Warto jeszcze zajrzeć na tył urządzenia, gdzie tradycyjnie kryją się wszystkie złącza. I tak od lewej mamy USB 3.0, przycisk reset, USB typu C (9V/2A), który służy do zasilania routera oraz po jednym złączu WAN i LAN. Te ostatnie nie są oznaczone typowymi kolorami (odpowiednio niebieskim i żółtym), co zapewne wynika z chęci zachowania przez ASUSa spójności estetycznej. Z kolei sięgnięcie po USB typu C do ładowania sprawia, że sprzęt można podłączyć także do ładowarki telefonu czy powerbanku.

ASUS RT-AX57 Go
ASUS RT-AX57 Go
ASUS RT-AX57 Go

ASUS RT-AX57 Go - konfiguracja i oprogramowanie

Administrowanie routerem RT-AX57 Go realizowane może być zarówno z poziomu aplikacji mobilnej, jak i typowego przeglądarkowego GUI. Ta pierwsza opcja jest wygodna i bardzo praktyczna w dzisiejszych czasach, kiedy smartfon mamy niemal cały czas przy sobie, druga jednak daje więcej możliwości i dostęp do bardziej zaawansowanych opcji. Niemniej podoba nam się trend na aplikacje mobilne dedykowane routerom, tym bardziej że przeciętny użytkownik znajdzie w nich praktycznie wszystko, czego potrzebuje, a ich interfejs jest bardzo prosty i intuicyjny, czego ASUS Router App jest dobrym przykładem. Znajdziemy tu praktycznie wszystkie podstawowe funkcje, a nawet nieco więcej, a apka oferuje także możliwość monitorowania klientów czy naszej przepustowości, pozwalając narzucić pewne limity. Trudno się tu przyczepić do czegokolwiek, więc aplikację mobilną zaliczyć trzeba na spory plus.

Oprogramowanie RT-AX57 Go jest całkiem rozbudowane, dlatego powinno spełnić wymagania także nieco bardziej doświadczonych użytkowników, choć ci pewnie będą narzekać na brak wsparcia dla alternatywnego oprogramowania. Jak zatem prezentuje się interfejs przeglądarkowy? Każdy, kto w ostatnich latach miał okazję zapoznać się routerami ASUSa i jego panelem administracyjnym, poczuje się tu jak w domu, ponieważ producent od dłuższego czasu korzysta z tego samego GUI. Ten może nie jest tak przejrzysty i nowoczesny wizualnie jak interfejs stosowany przez TP-Link czy MSI, ale nie można mu niczego odmówić w zakresie intuicyjności i funkcjonalności. Ponarzekać możemy jednak nieco na responsywność, bo oprogramowanie czasem lubi "pomyśleć", zanim przełączy się na wybraną opcję.

Nie będziemy tu kolejny raz szczegółowo opisywać oprogramowania ASUSa i zamiast tego wspomnimy o najciekawszych i unikalnych funkcjach RT-AX57 Go. Router posiada uniwersalne przywracanie ustawień - możemy je przywrócić za pomocą pliku kopii zapasowej większości istniejących routerów ASUS. Dzięki temu możemy łatwo zabrać domową sieć Wi-Fi w podróż. Sprzęt może też działać jako element ekosystemu AiMesh, jako router główny lub jako jeden z satelitów. Co więcej, oferuje Guest Wi-Fi Pro z wieloma opcjami, w tym portalem logowania dla gości, co jest typową biznesową funkcją. Wyróżnić należy także obsługę wszystkich dostępnych protokołów VPN i wsparcie dla VPN Fusion — można mieszać połączenia VPN i inne niż VPN w tej samej sieci — a także Instant Guard. ASUS RT-AX57 Go wyposażony jest też QoS, kontrolę rodzicielską, opcję Dual-WAN (wykorzystuje połączenie WAN i USB) oraz wiele innych ustawień i funkcji.

Kolejny na liście jest pakiet AirProtection opracowany we współpracy z Trend Micro, na który składają się rozwiązania dbające o nasze bezpieczeństwo. W ramach ochrony możemy liczyć na ocenę bezpieczeństwa routera (skanuje router w poszukiwaniu luk w zabezpieczeniach i zaleca odpowiednie rozwiązania, które zwiększą bezpieczeństwo), blokowanie złośliwych stron (bazuje na bazie danych Trend Micro) czy wykrywanie i blokowanie zarażonych wirusami urządzeń. AirProtection  chroni urządzenie przed spamem i atakami typu DDoS oraz blokuje złośliwe pakiety przychodzące, zapobiegając atakom na luki w zabezpieczeniach sieci routera, takim jak Shellshocked, Heartbleed, Bitcoin mining i Ransomware. Wykrywa on także podejrzane pakiety wychodzące w celu identyfikacji zainfekowanego urządzenia, a następnie uniemożliwia jego zniewolenie przez botnety. Jak więc widać, jest to cały system dodatkowej ochrony, który niewątpliwie się przyda. Sprawdziliśmy jak radzi sobie z niebezpiecznymi stronami i spisał się bez zarzutu, blokując dostęp do takowych. 

ASUS RT-AX57 Go - wydajność

Siła sygnału

Na początek sprawdzamy siłę sygnału dystrybuowanego przez router ASUS RT-AX57 Go. Pomiarów dokonujemy teraz w jednokondygnacyjnym domu o powierzchni ok. 165 m². Nasza procedura testowa zakłada pomiar w pięciu różnych punktach, warto podkreślić, że wszystkie ściany oddzielające pomieszczenia wykonane są z bloczków betonowych. Co prawda router wyposażony został w pięć wewnętrznych anten, ale wielokrotnie widzieliśmy już (choćby w przypadku testów zestawów mesh), że te radzą sobie równie dobrze co zewnętrzne. Pomiary to potwierdziły, ponieważ nowy router ASUSa wypada w tym aspekcie naprawdę nieźle, gdyż rozmieszczony na środku domu nie miał problemów z pokryciem całej jego powierzchni, mimo że producent deklaruje pokrycie na poziomie 93 m2.

Siła sygnału

  2,4 GHz 5 GHz 
Punkt pomiarowy 1 (1 metr) -33 dBm  -31 dBm 
Punkt pomiarowy 2 (2 metry) -44 dBm  -40 dBm 
Punkt pomiarowy 3 (5 metrów) -59 dBm  -45 dBm 
Punkt pomiarowy 4 (10 metrów) -68 dBm  -67 dBm 

Wydajność LAN/WAN

ASUS RT-AX57 Go jest również bardzo przewidywalny w przypadku testów z wykorzystaniem gigabitowych portów LAN i WAN. Te potwierdziły tylko, że możemy liczyć niemal na maksymalną przepustowość w tym aspekcie, a router nie odstaje tutaj nawet od najdroższych modeli wyposażonych w standard Gigabit Ethernet. Trzeba też pamiętać, że nie jest to router z górnej półki, więc nie dziwi brak obecności 2,5-gigabitowych portów. 

Wydajność bezprzewodowa LAN - Wi-Fi

Testując maksymalną wydajność połączeń bezprzewodowych Wi-Fi trzeba mieć na uwadze takie kwestie, jak np. zagęszczenie sieci w okolicy, dlatego też przeprowadzane przez nas testy realizowane były na różnych kanałach i o różnych porach dnia (i nocy), by możliwie najlepiej sprawdzić pełen potencjał routera. W ten sposób staraliśmy się zniwelować wpływ niepotrzebnych zakłóceń na naszą testową sieć. Z tego też powodu wyniki uzyskiwane przez Was na tym samym sprzęcie mogą odbiegać od naszych rezultatów i warto o tym pamiętać. Procedura testowa opierała się dwóch komputerach, pierwszy podłączony był do portu LAN routera i posłużył nam za serwer, a drugi z kartą sieciową ASUS PCE-AX58U pełnił rolę klienta. Wydajność sieci 5 GHz może nie była najwyższa w porównaniu do innych routerów tej klasy, ale uznać ją trzeba za satysfakcjonującą. Przy 2,4 GHz wyniki również były solidne, gdyż nie odstawały od innych modeli tej klasy.

Wydajność bezprzewodowa Wi-Fi - Wi-Fi

Po cichu liczyliśmy na to, że Wi-Fi spuszczone z łańcucha Ethernetu pozwoli na uzyskanie wyników wykraczających poza możliwości gigabitowych złączy. Pomimo wykorzystania kanału o szerokości 160 MHz, tym razem prędkości były jednak wyraźnie niższe, niż kiedy serwer wykorzystywał przewodowe połączenie gigabitowe, co nie zmienia faktu, że to wciąż bardzo dobre rezultaty. 

Wydajność USB

Sprawdziliśmy także, jak router spisuje się w roli NASa, podłączając do portu USB 3.0 dysk SSD i sprawdzając prędkości odczytu i zapisu. Tu wyniki są nieco poniżej oczekiwań, co zresztą możecie zobaczyć na poniższych wykresach. 

Tethering 5G

Sprawdziliśmy też tethering podłączając router do telefonu przez USB i wszystko działało bez zarzutu, pozwalając nam cieszyć się prędkościami praktycznie identycznymi jak w przypadku samodzielnie pracującego telefonu. Początkowo nieco rozczarowało nas, że router nie oferuje slotu na kartę SIM, ale koniec końców uznaliśmy, że jest to lepsze rozwiązanie, bo telefony zawsze mamy przy sobie i nie wymusza to od nas zakupu dodatkowej karty SIM. 

Pobór energii

Produkt ASUSa w stanie spoczynku, czyli praktycznie zerowej aktywności, pobiera 3,4 W, co jest jak najbardziej akceptowalnym wynikiem. Pod obciążeniem sytuacja wygląda bardzo podobnie, ponieważ RT-AX57 Go pobiera w takim scenariuszu maksymalnie 10 W. Urządzenie, nawet pracujące 24 godziny na dobę przez cały rok, nie będzie więc stanowiło istotnego obciążenia dla naszego domowego budżetu. 

ASUS RT-AX57 Go - Ocena i Opinia

Nie ma co ukrywać, ASUS RT-AX57 Go to dość niszowe urządzenie sieciowe, ale w swojej kategorii to naprawdę udany produkt. Jego kompaktowy rozmiar i możliwość ładowania przez USB typu C sprawiają, że może być idealnym kompanem podróży. Łatwo go ze sobą wszędzie zabrać, by stworzyć bezpieczną sieć w hotelu, domku letniskowym czy dowolnym innym miejscu, w którym mamy gniazdko elektryczne. Trochę szkoda, że router nie posiada wbudowanej baterii, gdyż wtedy byłby jeszcze bardziej wszechstronnym urządzeniem. Świetną opcją jest za to tethering 4G/5G z wykorzystaniem naszego smartfona. Oczywiście nic nie stoi też na przeszkodzie, by korzystać z RT-AX57 Go jako klasycznego domowego routera, tym bardziej że w naszych testach w takim scenariuszu nie wypada on gorzej niż RT-AX57. Tu rodzi się pytanie, czy wszystkie współczesne routery nie mogłyby być takich rozmiarów, jeśli nie wpływa to na ich osiągi?

ASUS RT-AX57 Go to dość niszowe urządzenie sieciowe, ale w swojej kategorii to naprawdę udany produkt.

ASUS RT-AX57 Go

Do tego ASUS RT-AX57 Go pochwalić trzeba za naprawdę bogaty zestaw narzędzi i funkcji, w tym trzy tryby pracy (tethering, WISP i standardowy router), bardzo dobrą obsługę VPN i niezłe funkcje QoS i kontroli rodzicielskiej, pozwalające kontrolować np. ile czasu nasze dzieci spędzają w sieci, kiedy jesteśmy na wakacjach. RT-AX57 Go nie jest jednak demonem szybkości i jego wydajność w tym segmencie cenowym wypada dość przeciętnie na tle rywali, ale to nieco innej klasy urządzenie, a osiągi w normalnym użytkowaniu i tak okazują się satysfakcjonujące. Dlatego też w ostatecznym rozrachunku router otrzymuje od nas ocenę 8.5 na 10 i odznaczenie mobilności. Router kupisz w sklepie Morele.

Ocena ASUS RT-AX57 Go

mobilność

ASUS RT-AX57 Go - opinia

 ASUS RT-AX57 Go - plusy:

 • Bardzo kompaktowy rozmiar (łatwo ze sobą wszędzie zabrać)
 • Możliwość pracy w trzech trybach
 • Tethering 4G/5G z wykorzystaniem smartfona
 • Siła sygnału i stabilność
 • Przemyślane oprogramowanie i przydatna aplikacja mobilna
 • Zabezpieczenia w ramach oprogramowania
 • Wykonanie
 • Solidny procesor

 ASUS RT-AX57 Go - minusy:

 • Przeciętna wydajność na tle rywali
 • Brak wbudowanej baterii
 • Brak obsługi kart SIM

Cena (nadzień publikacji): od 379 zł

Gwarancja: 36 miesięcy 

 Kup router ASUS RT-AX57 Go najtaniej na Ceneo.pl

Sprzęt do testów dostarczyła firma:

AMD Ryzen 7 3750H kontra Intel Core i5-9300H. Test procesorów mobilnych

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: ASUS RT-AX57 Go - test mobilnego routera. Idealny w podróż?

 0