Corsair MP700 Elite 2 TB - test dysku SSD PCIe 5.0 z nowym kontrolerem od Phison
Dyski SSD wykorzystujące interfejs PCIe 5.0 zaczęły pojawiać się na rynku w połowie ubiegłego roku, a jednym z pierwszym takich nośników był testowany przez nas Corsair MP700. Przez długi czas wszystkie te dyski nowej generacji korzystały z flagowego kontrolera Phison E26, ale to powoli się zmienia, bo na rynku po długim wyczekiwaniu pojawiła się konkurencja ze strony Innogrit IG5666 czy Silicon Motion SM2508. Phison postanowił więc wypuścić tańszą alternatywę dla swojego flagowego kontrolera w postaci E31T i to właśnie on napędza bohatera dzisiejszego testu, którym ponownie jest SSD od Corsair, a konkretnie MP700 Elite. Jesteście ciekawi, jak wypada ta nowość na tle dotychczasowych dysków PCIe 5.0? W takim razie zapraszamy do lektury.
- Specyfikacja
- Budowa zewnętrzna i oprogramowanie
- Testy syntetyczne
- Testy kopiowania
- Testy instalacji
- Testy rozpakowywania i tworzenia archiwum
- Test wczytywania gry
- Testy wielozadaniowości
- Badanie bufora SLC (AIDA64)
- Wydajność po zapełnieniu 80% pojemności dysku + test z wyłączonym buforowaniem zapisu
- Temperatury i throttling
- Podsumowanie i ocena
Corsair MP700 Elite jest napędzany nowym kontrolerem Phison PS5031-E31T, zaprojekotwanym o energooszczedności.
Jak już wspomnieliśmy, Corsair MP700 Elite jest napędzany kontrolerem Phison PS5031-E31T i warto zatrzymać się przy nim na chwilę. Drugi kontroler PCIe 5.0 od Phison został zaprojektowany specjalnie z myślą o energooszczędności, w odróżnieniu od flagowego E26, który na pierwszym miejscu stawia wydajność. To miało swoje konsekwencje, bo praktycznie wszystkie dyski wyposażone w kontroler Phison E26 wymagają solidnego chłodzenia (najczęściej masywnego radiatora, nierzadko wspomaganego przez wentylator), w innym wypadku borykają się throttlingiem termicznym. Dlatego też w E31T Phison przeszedł z 12 nm litografii na 7 nm proces od TSMC, a ten czterokanałowy układ napędzany jest CPU ARM Cortex R5 i nie posiada żadnej pamięci DRAM na pokładzie, zamiast tego bazując na technologii HBM, jak to przeważnie bywa w przypadku bardziej budżetowych nośników. Phison PS5031-E31T w Corsair MP700 Elite sparowany jest z 218-warstwowymi kośćmi pamięci 3D TLC BiCS8 od Kioxia.
Specyfikacja Corsair MP700 Elite 2 TB | |
---|---|
Kontroler | PS5031-E31T |
Format, interfejs | M.2-2280, PCIe 5.0 x4 NVMe |
Pamięci | NAND: 3D TLC NAND |
Odczyt i zapis sekwencyjny | do 10000/8500 MB/s |
Losowy odczyt i zapis 4K | do 1300000/1400000 IOPS |
Wytrzymałość | TBW: 1200 TB, MTBF: 1 600 000 godzin |
Pamięć podręczna DRAM | brak |
Gwarancja | 60 miesięcy |
Cena | 324,99 EUR |
Taka konfiguracja przełożyła się na sekwencyjny odczyt na poziomie 10 000 MB/s i zapis 8500 MB/s. Losowe prędkości dla próbki 4K wynoszą zaś 1300000 IOPS dla odczytu i 1400000 IOPS dla zapisu. Choć w sprzedaży pojawi się wersja z radiatorem, do testów otrzymaliśmy wariant bez takowego, co będzie świetną okazją, by przekonać się, jak nowy kontroler Phison radzi sobie temperaturami przy prędkościach PCIe 5.0. Tu dochodzimy do ceny Corsair MP700 Elite, który za wariant 2 TB wyceniony został przez producenta na 324,99 EUR, co w przeliczeniu po dzisiejszym kursie przekłada się na 1411 zł. Mamy jednak nadzieję, że cena w złotówkach będzie niższa, bo obecnie taniej można kupić teoretycznie wydajniejsze modele z Phison E26. Trzeba jednak pamiętać, że mówimy o firmie Corsair, która nigdy do tanich nie należała, stawiając przede wszystkim na jakość, a do tego doliczyć trzeba mityczny podatek od nowości.
Corsair MP700 Elite 2 TB - budowa zewnętrzna i oprogramowanie
Producent w typowym dla siebie stylu dostarcza dyski w niewielkim opakowaniu typu BOX (zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż zgrzewane plastikowe pudełka stosowane przez wielu producentów) koloru żółto-czarnego, z pojedynczym zdjęciem i tylko najbardziej podstawowymi informacjami technicznymi. Zresztą zawartość opakowania jest równie minimalistyczna, bo oprócz nośnika znajdziemy tam tylko bardzo skróconą instrukcję i informacje bezpieczeństwa. Sam dysk jest zrealizowany w standardzie M.2 80 mm, czyli najpopularniejszym formacie dla interfejsu PCIe. Laminat charakteryzuje się głęboko czarnym kolorem, co prezentuje się lepiej od klasycznych niebieskich płytek drukowanych. Jest to jednostronna konstrukcja, gdzie kości i kontroler schowane są pod czarną estetyczną naklejką, podobnie jak w innych dyskach od Corsair. Warto dodać, że dysk, ze względu na brak radiatora, bez problemu zmieści się w laptopie czy konsoli PS5.
Corsair MP700 Elite 2 TB - oprogramowanie i zastosowane technologie
Corsair oferuje prostą aplikację Corsair SSD Toolbox, ale ta ma już swoje lata, co widać po jej designie i interfejsie. Ta pozwala m.in. na bezpieczne usuwanie danych, podgląd parametrów dysku czy klonowanie. Nic wymyślnego, ale może się przydać. MP700 Elite wspiera jednak wszystkie funkcje związane z ochroną danych charakterystyczne dla kontrolera Phison E31T, w tym sprzętowe szyfrowanie AES 256-bit i TCG Opal 2.0. Pod tym względem nie ma mowy o cięciach w funkcjonalności.
Corsair MP700 Elite 2 TB - testy syntetyczne
Klasycznie testy zaczynamy od benchmarków syntetycznych. Te potwierdzają wysokie prędkości sekwencyjne (zarówno dla zapisu, jak i odczytu danych), a Corsair nawet nie doszacował zapisu, który zdaje się dobijać do 9000 MB/s. Nie jest to może poziom topowych flagowych modeli, ale mimo wszystko mówimy o bardzo szybkich transferach, wyraźnie bijących wszystko, co widzieliśmy w nośnikach PCIe 4.0. Rewelacyjnie wypadły też prędkości losowe 4K Q1T1, co jest o tyle istotne, że to właśnie losowe prędkości mają większe przełożenie na codzienne użytkowanie.
Corsair MP700 Elite 2 TB - testy kopiowania
Kopiowanie to jedna z najbardziej podstawowych, a tym samym najczęściej wykonywanych operacji na plikach, więc przykładamy dużą wagę do wyników w tym zakresie. Te MP700 Elite 2 TB są znacząco lepsze od wszystkich testowanych przez nas nośników PCIe 4.0 i choć przegrywa on z topowymi modelami PCIe 5.0, to jednak różnice są mniejsze, niż można byłoby się spodziewać po czystej specyfikacji. Tym samym nowość Corsair wypada tu zaskakująco dobrze.
Corsair MP700 Elite 2 TB - czas instalacji
Jeśli zaś chodzi o instalację popularnych programów (Adobe Photoshop Lightroom i PCMark 8 Basic) i gier (Project CARS i Football Manager 2015), Corsair MP700 Elite wypada bardzo podobnie do rywali, co nie jest zaskoczeniem, szczególnie mając na uwadze, że ten scenariusz jest w mniejszym stopniu zależny od samego podsystemu dyskowego (podobnie jak następne testy). Różnice są tu na tyle nieduże, że praktycznie nieznaczące i nieodczuwalne w codziennym użytkowaniu.
Corsair MP700 Elite 2 TB - testy rozpakowywanie i tworzenie archiwum
Interfejs PCIe 5.0 także w przypadku testów obejmujących popularne programy do archiwizacji danych (7-Zip i WinRAR) nie przyniósł jakichś spektakularnych wyników, ale widać pewną poprawę. Nowy nośnik Corsair radzi sobie dobrze, ale jednak przegrywa z modelami na bazie Phison E26. Różnice są tu względnie niewielkie, więc i strata do topowych SSD jest relatywnie mała i nie powinna być istotnym czynnikiem przy wyborze dysku.
Corsair MP700 Elite - wczytywanie gier
Oczywiście nie omieszkaliśmy sprawdzić, jak dysk radzi sobie z wczytywaniem gier i produkt Corsair nie odstaje tu od konkurentów. Swoją drogą, akurat różnice pomiędzy dyskami nawet różnej klasy są tu niewielkie, więc kupując nowy model z myślą głównie o gamingu, raczej nie opłaca się przepłacać, przynajmniej dopóki deweloperzy nie zaczną szerzej korzystać z DirectStorage, a i wtedy korzyści nie muszą być opłacalne.
Corsair MP700 Elite - wielozadaniowość
Przetestowaliśmy też Corsair MP700 Elite pod kątem wielozadaniowości, bo nie da się ukryć, że często słabsze dyski gorzej radzą sobie właśnie w tego typu scenariuszach. Testy te symulować mają ich wykorzystanie w domowych warunkach i w tym celu sprawdziliśmy kombinacje następujących czynności: kopiowania i instalacji, kopiowania i rozpakowywania oraz instalacji i rozpakowywania. Również tutaj nie widać jakiejś dużej przewagi nośników z Phisonem E26 na pokładzie, bo wyniki MP700 Elite są bardzo zbliżone.
Corsair MP700 Elite 2 TB - badanie bufora SLC (AIDA64)
Zweryfikowaliśmy też, jak dużym buforem pseudo SLC może pochwalić się Corsair MP700 Elite 2 TB i z testów w programie AIDA64 wynika, że naprawdę sporym, gdyż wynoszącym ok. 22% pojemności dysku. Spadek wydajności związany z wypełnieniem dynamicznie przydzielanej pamięci podręcznej, działającej w ramach bufora pseudo SLC, rozpoczął się po zapisie ok. 440 GB danych. Co prawda duża część dysków PCIe 5.0 i 4.0 posiada bufory obejmujące jedną trzecią ich pojemności, ale wciąż mówimy o bardzo dużej pamięci podręcznej. Po jej zapełnieniu prędkość spadła do ok. 1500 MB/s, by po blisko 65% spaść do ok. 1000 MB/s.
Corsair MP700 Elite 2 TB - temperatury i throttling, pobór energii
Jak już wspominaliśmy, wysokie temperatury to powszechny problem SSD PCe 5.0 z kontrolerem Phison E26, dlatego te najczęściej wyposażone są w bardzo masywny radiator i nierzadko wentylator. Tymczasem testowany przez nas wariant MP700 Elite nie posiada żadnego chłodzenia. Jak zatem radzi sobie termicznie? Podczas 15-minutowego testu jednoczesnego zapisu i odczytu temperatura dobija maksymalnie do 78°C, a Corsair ustalił próg throttlingu na poziomie 85°C, więc dysk nie miał problemów ze spadkiem wydajności spowodowanym przegrzewaniem. Mimo wszystko, jeśli chcemy, by dysk nam długo posłużył, warto zainstalować go pod radiatorem płyty głównej. JEsli zaś chodzi o pobór energii, to średnio wynosi on 5,9 W w trakcie aktywnego użytkowania.
Corsair MP700 Elite 2 TB - wydajność po zapełnieniu 80% pojemności dysku + test z wyłączonym buforowaniem zapisu
Testy wydajności po zapełnieniu 80% pojemności dysku wykazują, że o ile prędkości w benchmarkach syntetycznych utrzymują się na bardzo podobnym poziomie, tak w testach kopiowania odnotowaliśmy spowolnienie, choć to zdaje się być w granicach normy, czyli na podobnym poziomie jak u rywali.
Test z wyłączonym buforowaniem zapisu
Corsair MP700 Elite 2 TB - podsumowanie i ocena
Corsair MP700 Elite to kolejna solidna propozycja od amerykańskiego producenta. Nowy kontroler od Phison sprawuje się naprawdę dobrze i choć pod względem wydajności nieco odstaje od flagowych układów, to jednak w rzeczywistych testach różnice są przeważnie znikome. Co więcej, przesiadka na niższy proces sprawiła, że ten znacznie lepiej radzi sobie termicznie, tj. nie przegrzewa się tak, jak ma to miejsce w SSD na bazie Phisona E26. Usprawniona energooszczędność przyda się zaś w laptopach, gdzie każda minuta czasu pracy na baterii jest na wagę złota. Podkreślamy tu przede wszystkim świetne losowe prędkości, a na plus zaliczamy również sporych rozmiarów bufor SLC.
Corsair MP700 Elite to kolejna solidna propozycja od amerykańskiego producenta.
Z drugiej strony trzeba pamiętać, że zastosowany tu kontroler Phison E31T nie posiada pamięci DRAM na pokładzie, co w przypadku niektórych scenariuszy może odbić się czkawką (choć HBM całkiem nieźle rekompensuje ten brak, posiłkując się pamięcią systemową). Największym problemem Corsair MP700 Elite na chwilę obecną wydaje się jednak cena, bo o ile nie zależy nam przede wszystkim na niższych temperaturach czy niższym poborze energii, to na rynku znajdziemy tańsze propozycji o wyższej wydajności. Ale to wkrótce powinno się zmienić, bo Corsair MP700 Elite to zupełna nowość (dziś debiutuje na rynku), więc za kilka tygodni może nastąpić pewna korekta. Na chwilę obecną dysk otrzymuje od nas ocenę 7,5 na 10.
Corsair MP700 Elite 2 TB - ocena
Corsair MP700 Elite 2 TB - opinia
Corsair MP700 Elite 2 TB - plusy:
- Szybkie transfery sekwencyjne i świetne losowe
- Duży bufor SLC
- 5 lat gwarancji
- Brak problemów z przegrzewaniem
- Energooszczedność
Corsair MP700 Elite 2 TB - minusy:
- Cena
- TBW mogłoby być wyższe
Cena (na dzień publikacji): 324,99 EUR
Gwarancja: 60 miesięcy
Sprzęt do testów dostarczył:
Pokaż / Dodaj komentarze do: Corsair MP700 Elite 2 TB - test dysku SSD PCIe 5.0 z nowym kontrolerem od Phison