Na niej możesz przycebulić. Test klawiatury Dark Project Onionite ALU87A

Na niej możesz przycebulić. Test klawiatury Dark Project Onionite ALU87A

Jeżeli po ostatniej premierze fenomenalnej myszki Dark Project Nexus Ultra nadal brakuje wam wrażeń, to producent ten ma dla was jeszcze jednego asa w rękawie. Część z was, która miała możliwość uczestniczenia w tegorocznym Poznań Game Arena, zapewne już kojarzy, o jakim sprzęcie mowa i być może miała nawet możliwość jej przetestowania na Poznańskich targach, ale dla niewtajemniczonych mowa tu rzecz jasna o klawiaturze Dark Project Onionite ALU87A. Sprzęt ten jest kontynuacją lub wręcz rozszerzeniem budżetowych klawiatur marki Dark Project, który to jednak przy zachowaniu niskiej ceny zdaje się oferować więcej niż możnaby oczekiwać po klawiaturze za 300 złotych. Na papierze Dark Project Onionite ALU87A prezentuje się równie dobrze co recenzowana przeze mnie jakiś czas temu myszka Dark Project Nexus Ultra, pytanie tylko jak wypada on w praktyce.

Dark Project Onionite ALU87A to gamingowa klawiatura, która ma możliwość zawalczenia o miano najlepszej klawiatury dla graczy do 300 złotych

Onionite

Dark Project Onionite ALU87A to gamingowa klawiatura, która ma możliwość zawalczenia o miano najlepszej klawiatury dla graczy do 300 złotych, ale dlaczego? Na jej pokładzie znajdziemy autorskie przełączniki G3Ms Amber, konstrukcję typu gasket mount oraz fabryczne wygłuszenie. Nie zabrakło też funkcji hot-swapa, która jest już na tyle popularna, że znajdziemy ją nawet w najtańszych klawiaturach dla graczy. Ponadto ALU87A wspiera również funkcję Snap Tap, o której opowiem wam nieco później. Natomiast jakby tego było mało, do wyprodukowania tej klawiatury wykorzystano materiały kojarzone raczej ze sprzętami z górnej półki jak aluminium, poliwęglan czy dobrej jakości tworzywo sztuczne i pianki amortyzujące, które jednocześnie pozwalają ograniczyć generowany hałas. Brzmi ciekawie? Zapewniam was, że to nie wszystko i ciekawostek na temat tej klawiatury znajdzie się znacznie więcej, dlatego zapraszam was do zapoznania się ze szczegółową specyfikacją i widzimy się w dalszej części tego materiału.

Dark Project Onionite ALU87A - Opakowanie, zawartość i jakość wykonania

Klawiatura Dark Project Onionite dociera do nas zapakowana w tekturowym pudełku o dosyć nietypowym, prostym designie i kolorystyce opartej o biel i czerń. Zamiast stawiać na krzykliwe kolory, producent postanowił nieco poeksperymentowac ze wzorami i przyznam szczerze, że taka stylistyka trafia w mój gust. Widząc ALU87A na półce sklepowej z pewnością zwróciłbym na nią uwagę. Wnętrze opakowania skrywa dosyć bogate wyposażenie akcesoryjne. Na starcie przywita nas liścik z podziękowaniem za zakup klawiatury, a kopiąc głębiej znajdziemy klawiaturę wraz z odpinanym przewodem zasilającym USB-C na USB-A, cztery zapasowe przełączniki G3Ms Amber, keycap i switch puller, komplet stopek antypoślizgowych o innej wysokości niż te standardowo przymocowane do klawiatury, trzy dodatkowe keycapy, zestaw “awaryjnych” sprężynek i śrubek do mocowania gasket mount oraz co jest dosyć nietypowe, naklejkę z numerem seryjnym i certyfikatami, no i rzecz jasna nieco papierologii.

Onionite

Jak na sprzęt w kwocie do 300 złotych Dark Project Onionite ALU87A zaskakuje świetną jakością wykonania. Kadłubek ALU87A z zewnątrz okryty został polakierowanym na biało aluminium, zaś wewnętrzną część obudowy odlano z dobrej jakości tworzywa sztucznego. Pytanie tylko, czy aby nie powtórzy się tu wtopa w postaci odpryskującego lakieru jak miało to miejce w starych wypustach klawiatur mechanicznych nieistniejącej już marki SPC Gear - czas pokaże. Tymczasem autorskie przełączniki G3Ms Amber osadzono na pół-przezroczystej poliwęglanowej ramce. Konstrukcja waży łącznie 1260 gramów, co przy formacie TKL jest sporą masą. Nie powinien was zatem zdziwić fakt, że klawiatura Dark Project świetnie znosi próby jej wygięcia. Z tak solidnym kadłubkiem, niestraszny będzie jej nawet upadek z wysokości biurka. 

Onionite

Zastosowana tu kolorystyka jest prosta i estetyczna,  kadłubek jest w pełni biały, zaś keycapy to miks szarości z bielą. Pewnym humorystycznym akcentem jest tutaj kecap przycisku escape, który nosi na sobie grafikę cebuli, co bezpośrednio nawiązuje do nazwy klawiatury i grupy docelowej, czyli polskiej społeczności graczy. Natomiast jeśli wam on nie odpowiada, to zawsze można zastąpić go załączoną do zestawu wersją klasyczną. Moim zdaniem jednak dodaje on klawiaturze charakteru i uroku.

A skoro już o zabiegach stylistycznych mowa, to szkoda, że Dark Project zmarnował potencjał, aby uczynić Onionite ALU87A sprzętem o konstrukcji typu non-floatking key, czyli z zakrytymi po bokach klawiszami. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie tylko zyskałby na tym wygląd klawiatury mechanicznej, ale i kultura pracy. Z drugiej strony takie rozwiązanie od lat stosowane jest w klawiaturach Dark Project opatrzonych liczbą 87, więc nic dziwnego, że producent zdecydował się pozostać przy tej stylistyce, chociaż tak jak wspominałem powyżej, jest to trochę zmarnowany potencjał.

Onionite

Tymczasem nasadki klawiszy podobnie jak sam kadłubek to kolejne pozytywne zaskoczenie. Odlano je z tworzywa PBT w technologii podwójnej iniekcji, co gwarantuje, że naniesione w ten sposób legendy nie zetrą się w miarę użytkowania. Zastosowane W Onionite ALU87A keycapy są jednymi z najgrubszych, jakie widziałem w gotowych klawiaturach dla graczy. Mają one lekko chropowatą teksturę, charakterystyczną dla tworzywa PBT, która jest przyjemna w dotyku.

W Dark Project Onionite ALU87A zastosowano stabilizatory mocowane na wierzchniej ramce, a nie płytce PCB. Jest to najpopularniej stosowany typ stabilizatorów wśród klawiatur gamingowych, zaś jego podstawową zaletą jest to, że nie musimy rozkręcać całej klawiatury, aby je zdemontować i nasmarować. Aczkolwiek słabszej jakości staby mogą mieć tendencję do chybotania się lub grzechotania, tu jednak nic takiego nie zachodzi. A skoro już poruszyłem temat smarowania, to producent zadbał również i o to, chociaż moim zdaniem nieco przedobrzył. Stabilizatory w Onionite są aż za mocno pokryte smarem, przez co wręcz wylewa się on górą i powoduje nieco toporne działanie klawiszy, które z nich korzystają, takich jak na przykład przycisk spacji. Nadmiaru oczywiście można się w łatwy sposób pozbyć, ale producentowi również nie wyszłoby to na złe, gdyby troszkę przyoszczędził na smarze.

Onionite

Jak już wspominałem nieco wcześniej we wstępie, Dark Project Onionite ALU87A to klawiatura mechaniczna, której konstrukcję oparto o mocowanie gasket-mount, które od klasycznego różni się tym, że płyta PCB nie jest skręcona na sztywno z obudową klawiatury, ponieważ została ona podwieszona na uszczelkach i sprężynach amortyzujących część przenoszonych drgań, co przekłada się na wyższą kulturę pracy. Gdyby tego mało Onionite ALU87A posiada również dwuwarstwowe wygłuszenie, na które składa się znajdująca się pod PCB pianka oraz poron ukryty pomiędzy PCB a wierzchnią, poliwęglanową płytą. Dodatkowo producent pokusił się też o naklejenie piankowego wygłuszenia również pod klawiszem spacji, nie wspominając już o gumowych paskach ograniczających stukanie spacji. Nie zapominajmy też o wsparciu dla hotswaspa, czyli możliwości wymiany przełączników bez potrzeby ich delutowania. Zaimplementowany w ALU87A system pozwala nam zamontować w klawiaturze dowolne przełączniki mechaniczne, zarówno te 3-pinowe jak i 5-pinowe. 

Dark Project Onionite ALU87A - Wrażenia z użytkowania i sterownik

Dzięki zastosowaniu dobrej jakości materiałów, sensownego designu, kompaktowego rozmiaru i dopracowaniu klawiatury w najmniejszych detalach, Dark Project Onionite ALU87A świetnie nadaje się do gier komputerowych. Sprzęt ten to przede wszystkim gratka dla wymagających graczy i streamerów, którzy cenią sobie kulturę pracy i przykładowo nie chcą, aby ich mikrofon wychwytywał stukanie przycisków mechanicznych w klawiaturze. Onionite nada się też dla osób lubiących grywać po nocy, tak aby nie budzić pozostałych domowników.

Onionite

Zastosowane w najnowszej klawiaturze Dark Project przyciski charakteryzują się liniowym działaniem i stawiają lekki opór. Żywotność przełączników g3ms Amber oszacowano na 50 milionów kliknięć, zaś siła nacisku wymagana do ich aktywacji wynosi tylko 40 gramów. Punkt aktywacji znajduje się w nich na wysokości 2 mm, a całkowity dystans przemieszczenia się to około 4 mm. Podobnie jak w przypadku stabilizatorów, równiez i przełączniki zostały fabrycznie nasmarowane, chociaż nieco delikatniej. Switche  g3ms Amber w praktyce pracują płynnie, są ciche i intuicyjne w użytkowaniu, pomimo że są to przełączniki liniowe, z łatwością jesteśmy w stanie oszacować próg ich aktywacji.

Onionite

Niestety Dark Project Onionite ALU87A nie posiada regulowanych nóżek, a jego standardowy kąt nachylenia jest dosyć niski, co nie każdemu może przypaść do gustu. Aczkolwiek nachylenie jesteśmy w stanie po części kontrolować za pomocą dołączonych do zestawu stopek antypoślizgowych o innej wysokości.

Onionite

Oczywiście jak przystało na sprzęt gamingowy, klawiatura Dark Project posiada również `pełny antyghosting oraz NKRO. Ponadto producent pokusił się o wprowadzenie opcji Snap Tap, wokół której w ostatnim czasie pojawia się sporo kontrowersji, gdyż została ona chociażby zbanowana w grze Counter Strike 2, gdyż dawała graczom sporą przewagę nad przeciwnikiem. W jaki sposób? Snap Tap pozwala nam na stosowanie mikropoprawek nieosiągalnych wręcz na standardowej klawiaturze. 

Onionite

Podświetlenie RGB raczej nie jest najmocniejszą cechą Dark Project Onionite. w swojej karierze wielokrotnie miałem styczność z wieloma różnymi implementacjami kolorowych światełekz jednak te w Onionite niczym nie powalają. Podświetlane równomiernie doświetla wszystkie legendy, co jest jego sporą zaletą, ale jego kolory mogłyby być nieco żywsze i jaśniejsze.

Onionite

Jak przystało na klawiaturę gamingową, Dark Project Onionite ALU87A posiada dedykowany sterownik pozwalający nam zmodyfikować parametry klawiatury w kilku zakresach. Za jego pośrednictwem możemy, chociażby edytować podświetlenie, mając do wyboru wiele różnych animacji i pełną paletę barw. Nie zabrakło też możliwości zbindowania funkcji alternatywnych dla każdego z dostępnych klawiszy. Ponadto producent zadbał też o udostępnienie możliwości tworzenia własnych makr czy opcję włączenia lub wyłączenia funkcji Snap Tap. Co ciekawe, sterownik ten nie wymaga od nas instalacji, gdyż cały software dostępny jest w przeglądarce i pozwala nam na bieżąco zmieniać parametry klawiatury, nie musząc mieć odpalonego kolejnego procesu w tle.

Dark Project Onionite ALU87A - ocena i opinia

Dark Project Onionite ALU87A to świetna, budżetowa klawiatura oferująca nam niespodziewanie wiele za uczciwe pieniądze. Jedynym moim zarzutem w jej kierunku jest lekko zmarnowany potencjał jeśli chodzi o jej stylistykę, gdyż producent mógłby pokusić się o design typu non-floating key design, co nie tylko poprawiłoby aspekt wizualny klawiatury dla graczy, ale i przyczyniłoby się do jeszcze lepszej kultury pracy. Ponarzekać można by też było na trochę z byt hojne smarowanie stabilizatorów, ale akurat tę kwestię da się w bardzo prosty sposób poprawić na własną rękę.

Widać, że Dark Project tworząc Onionite postarał się, aby dostarczyć konsumentowi jak najlepszy produkt  i nie szukał przy tym oszczędności gdzie tylko się da

Onionite

Natomiast o zaletach tej klawiatury można rozpisać się na pół strony. Przede wszystkim jest to solidny sprzęt wykonany z bardzo dobrej jakości materiałów jak na produkt za około 300 złotych. Zatem powinien nam trochę posłużyć. Ponadto klawiatura oferuje wsparcie dla 3 lub 5 pinowego hotswapu, funkcję Snap Tap, która daje sporą przewagę w grach nastawionych na rywalizację sieciową, ma ładną kolorystykę i oferuje wzorową kulturę pracy dzięki smarowaniu, wygłuszeniu i mocowaniu PCB na uszczelkach. Zaś kompaktowe rozmiary ALU87A sprawiają, że jest to idealny sprzęt dla gracza, a w szczególności osób, które nie mają zbyt dużej przestrzeni na biurku do zagospodarowania. Widać, że Dark Project tworząc Onionite we współpracy z Grzegorzem Rycko i Ziemniakiem postarał się, aby dostarczyć konsumentowi jak najlepszy produkt i nie szukał przy tym oszczędności gdzie tylko się da. Dlatego biorąc pod uwagę wszelkie wady i zalety myślę, że Dark Project Onionite ALU87A zasłużył sobie na notę 9,5 oraz naszą rekomendację.

Ocena Dark Project Onionite ALU87A

Ocena płyty głównej ASUS ROG MAXIMUS Z790 HERO

 

Dark Project Onionite ALU87A - opinia

 Dark Project Onionite ALU87A - Zalety:

  • Oryginalny design
  • Wzorowe wykonanie
  • Wzorowa kultura pracy
  • Niezłe autorskie przełączniki
  • Fabrycznie smarowane stabilizatory
  • Masywna i solidna konstrukcja
  • Fabryczne, 2-warstwowe wygłuszenie
  • Mocowanie na uszczelkach (gasket mount)
  • Świetny współczynnik cena/jakość
  • Bogate wyposażenie akcesoryjne
  • Hotswappable
  • Cena
  • Możliwość podstawowej customizacji za pomocą atrakcyjnego wizualnie sterownika w formie online

 Dark Project Onionite ALU87A - Wady:

  • Zbyt duża ilość smaru na stabilizatorach
  • Brak regulowanych nóżek
  • Przeciętne podświetlenie

Cena (na dzień publikacji): 249 zł (przewodowa) i 299 zł (bezprzewodowa)

Gwarancja: 24 miesięcy

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Na niej możesz przycebulić. Test klawiatury Dark Project Onionite ALU87A

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł