Returnal - recenzje i oceny

Returnal - recenzje i oceny

Returnal to exclusive na PlayStation 5, stworzony przez studio Housemarque. Gracz wciela się nim w astronautkę imieniem Selene i trafia na nieznaną, niebezpieczną planetę Atropos. Okazuje się, że bohaterka utkwiła tutaj w pętli czasowej - za każdym razem, gdy ginie, odradza się w początkowym punkcie.

Czeka nas od dwudziestu do nawet czterdziestu godzin odkrywania tajemnic, które skrywa przed nami osobliwa, zmieniająca kształt planeta. Gra stanowi połączenie trzecioosobowej strzelanki z podgatunkiem roguelike. Większość czasu spędzamy w niej na eksploracji (czeka na nas sześć różnorodnych biomów) oraz walce z przeciwnikami głównie przy użyciu broni palnej. Podczas zabawy występuje tzw. zjawisko bullet hell, czyli zasypywanie gracza gradem strzałów, których trzeba unikać. Poza dziesiątkami pomniejszych przeciwników czekają nas także starcia z potężnymi bossami. Gdy zginiemy (a ginąć będziemy bardzo często), przenosimy się do początku i ponownie ruszamy w stronę celu. Jednak za każdym razem plansza zostaje wygenerowana losowo. Returnal odznacza się nowoczesną oprawą graficzną, wykorzystującą ray tracing oraz mnóstwo innych efektów specjalnych. Gra działa w rozdzielczości 4K i w 60 klatkach na sekundę. Wykorzystuje technikę dźwięku 3D od Sony oraz haptykę w padach DualSense.

Returnal to niezwykle trudna, ale wciągająca i satysfakcjonująca gra, łącząca elementy TPS-a (third person shootera) oraz roguelite'a (zabawa, której immanentną częścią jest śmierć, odradzanie oraz eksploracja zmieniającego się świata).

Returnal - recenzje krytyków

Returnal - recenzja IGN - 8/10

"Pomimo nacisku na akcję, ani przez chwilę nie spycha fabuły na drugi plan. Pewnym problemem jest to, że rozgrywka trwa długo i jeśli chcemy przerwać, nie tracąc przy tym postępów, to jedynym sposobem jest uśpienie PlayStation 5. [...] Pomimo tego Returnal to świetny roguelike i jedna z najlepszych gier Housemarque do tej pory."

Returnal - recenzja GameSpot - 9/10

"Tajemnicza historia oraz wymagająca akcja zapewniają intensywne i świeże doświadczenie. Walka wydaje się przytłaczać i zniechęcać, ale przeciwnicy nigdy nie stają się niemożliwi do pokonania."

Returnal - recenzja PC Gamer - brak oceny

Returnal - recenzja GamesRadar - 8/10

"Returnal może być chaotyczny, trudny i być może trochę bezkompromisowy, jak na grę za taką cenę. A jednak, pomimo irytacji oraz chwil mocniejszego ściskania pada, zapewnia świetne doświadczenie, szczególnie gdy już zanurzysz się w nim na dobre."

Returnal - recenzja Destructoid - 7,5/10

"Returnal to porywająca gra akcji w klimacie science-fiction, która cierpi niekiedy z powodu braku skali."

Returnal - recenzja Game Informer - 9,5/10

"Returnal to nieustający koszmar, który okazuje się wymarzoną grą. Oferuje przygodę pełną grozy i straszliwych odkryć, ale też niezwykle interesujących momentów i zachwytów."

Returnal - recenzja Siliconera - brak oceny

Returnal - recenzja Screen Rant - 8/10

"Ludzie, którzy uwielbiają trudne gry, znajdą w Returnal wiele elementów dla siebie. Z drugiej strony piękną Atropos otacza surowe środowisko, które może przytłoczyć nowicjuszy."

Returnal - recenzja Worth Playing - 8,8/10

"Jedyny problem, jaki widzę w Returnal, to fakt, że gra trafiła wyłącznie na PlayStation 5 i że z pewnością nie jest to propozycja dla każdego. Jest piękna, ale jeśli nigdy wcześniej nie grałeś w podobny tytuł, to pomimo jej urody i fantastycznych projektów możesz poczuć się przygnębiony i przytłoczony."

Returnal - recenzja VideoGamer - 9/10

"Wszystko, co skomplikowane, staje się proste, gdy zaczynamy wytwarzać pamięć mięśniową, a gra - w każdym razie dobra gra - zachęca, aby wziąć wraz z Selene udział w tajemniczym cyklu."

Returnal - recenzja IThardware - 8/10

"Returnal nie robi może takiego wrażenia grafiką, jakiego można oczekiwać, odpalając next-genową produkcję, ale już z pada DualSense i trójwymiarowego dźwięku robi właściwy użytek. A odchodząc od kwestii technicznych i skupiając się na samej rozgrywce, trzeba przyznać, że to po prostu pierwszej klasy roguelike. Wymagający, tajemniczy, wciągający i piekielnie satysfakcjonujący."

(Naszą ocenę mnożymy przez dwa, czyli liczymy jako dwie osobne noty, tak jakby wystawione przez dwie odrębne redakcje. Uznaliśmy, że skoro recenzowaliśmy grę, to znaczy, że poznaliśmy ją na tyle dobrze, by móc wywrzeć większy wpływ na średnią publikowaną na łamach naszego serwisu.)

Średnia ocen w recenzjach gry Returnal: 8,38/10

Returnal
Gatunek: gra akcji (TPS)
Producent: Housemarque
Wydawca: Sony
Data premiery: 30 kwietnia 2021 r.
Platformy: PlayStation 5
Czas rozgrywki: 20-40 godzin
Wersja językowa: polska (dubbing)
PEGI: 16+

Wymagania sprzętowe: PlayStation 5

Returnal to gra typu roguelite, w której trafiamy na niebezpieczną planetę Atropos, by wspólnie z bohaterką - Selene - ginąć i odradzać się na nowo w ramach tajemniczego cyklu. Większość czasu spędzamy na eksploracji i wymagających walkach.

Metodologia: w naszych podsumowaniach zbieramy opinie oraz oceny pochodzące z wiodących zagranicznych serwisów traktujących o grach wideo. Są to zawsze: IGN, GameSpot, Kotaku, Escapist, PC Gamer, Giant Bomb, GamesRadar, Destructoid oraz Game Informer. Jeśli dany tytuł otrzymuje różne noty w wersjach na poszczególne platformy (PC, Xbox, PlayStation, Switch), zawsze bierzemy pod uwagę tę najwyższą. Czasem mogą występować odstępstwa od tej reguły - wówczas zawsze zaznaczamy to na samym wstępie.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Returnal - recenzje i oceny

 0