Lexar NM1090 Pro - test SSD PCIe 5.0 dla wymagających
Lexar szturmem podbił rynek dysków SSD i trudno się dziwić jego popularności, bo producent oferuje produkty charakteryzujące się świetnym stosunkiem ceny do wydajności. To połączenie nie idzie jednak w parze z modelami PCIe 5.0, które wciąż są bardzo drogie w zestawieniu z modelami PCIe 4.0, szczególnie jeśli skupimy się nie na benchmarkach syntetycznych, ale ich możliwościach w realnych zastosowaniach. Lexar NM1090 Pro może jednak okazać się zwiastunem pewnych zmian w tym aspekcie, bo ten dysk na papierze zdaje się oferować zawrotne prędkości, bliskie maksymalnym możliwościom interfejsu PCIE 5.0, a jednocześnie jego cena nie wydaje się aż tak oderwana od rzeczywistości.
- Specyfikacja
- Budowa zewnętrzna i wykonanie
- Testy syntetyczne
- Testy kopiowania
- Testy instalacji
- Testy rozpakowywania i tworzenia archiwum
- Test wczytywania gry
- Testy wielozadaniowości
- Badanie bufora SLC (AIDA64)
- Wydajność po zapełnieniu 80% pojemności dysku + test z wyłączonym buforowaniem zapisu
- Temperatury i throttling
- Podsumowanie i ocena
Lexar NM1090 Pro 2 TB, według deklaracji producenta, pochwalić może się prędkościami sekwencyjnymi na poziomie odpowiednio 14000 MB/s i 13000 MB/s.

NM1090 Pro to nowy flagowy SSD Lexara, który już na starcie wyróżnia się zastosowanym kontrolerem, albowiem zamiast układu Phison E26, który napędza większość topowych dysków PCIe 5.0 na rynku (teoretycznie w rywalizacji uczestniczy także InnoGrit "Tacoma" IG5666), w tym przypadku zastosowano 8-kanałowy Silicon Motion SM2508. Ten produkowany jest w 6 nm litografii, a nie 12 nm jak kontroler Phisona, co przekłada się na znacznie lepszą efektywność energetyczną. SM2508 dysponuje czterema rdzeniami ARM Cortex R8 (E26 ma dwa rdzenie Cortex R5), a na pokładzie nie zabrakło też pamięci podręcznej DRAM, choć o pojemności 2 GB dla testowanej pojemności 2 TB, czyli dwukrotnie mniejszej niż w przypadku rywala.
Specyfikacja Lexar NM1090 Pro 2 TB | |
---|---|
Kontroler | Silicon Motion SM2508 |
Format, interfejs | M.2-2280, PCIe 5.0 x4 NVMe |
Pamięci | NAND: 3D TLC NAND |
Odczyt i zapis sekwencyjny | do 14000/13000 MB/s |
Losowy odczyt i zapis 4K | do 2100000/1800000 IOPS |
Wytrzymałość | TBW: 1400 TB, MTBF: 1 500 000 godzin |
Pamięć podręczna DRAM | 2 GB LPDDR4 |
Gwarancja | 60 miesięcy |
Cena | 999 zł |
Lexar NM1090 Pro 2 TB, według deklaracji producenta, pochwalić może się prędkościami sekwencyjnymi na poziomie odpowiednio 14000 MB/s i 13000 MB/s. W losowych transferach otrzymujemy zaś aż 2100000 IOPS zarówno dla odczytu i 1800000 dla odczytu. Dysk Lexara wykorzystuje kości pamięci 3D TLC NAND od Microna (B58), podobnie zresztą jak konkurenci. Patrząc po specyfikacji, NM1090 Pro jest w stanie powalczyć o koronę króla wydajności, ale jesteśmy przede wszystkim ciekawi, jak wypadnie nowy kontroler. Jeśli zaś chodzi o cenę, to za 2 TB zapłacić trzeba 999 zł, co jak na tej klasy model wydaje się naprawdę atrakcyjną propozycją.
Lexar NM1090 Pro 2 TB - budowa zewnętrzna i wykonanie, oprogramowanie
Dysk zapakowano w kartonowe opakowanie typu BOX (zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż zgrzewane plastikowe pudełka stosowane przez wielu producentów) utrzymane w czarno-złotej kolorystyce z ładną grafiką produktową i najbardziej podstawowymi informacjami technicznymi. Zresztą zawartość to praktycznie sam nośnik oraz typowa dokumentacja. Sam dysk jest zrealizowany w standardzie M.2 80 mm, czyli najpopularniejszym formacie dla interfejsu PCIe. Laminat jest czarny, co praktycznie jest już standardem. Jest to nośnik z radiatorem w postaci cienkiej blaszki, a nie aktywnym chłodzeniem jak duża część modeli na Phisonie E26 (w tym NM1090), co już może być pewną wskazówką odnośnie wydajności termicznej układu Silicon Motion. Oznacza to nie tylko brak dodatkowych kabelków do podłączenia, ale również, że dysk bez problemu zmieści się w laptopie czy PS5 (choć to nie ma większego sensu).
Oprogramowanie i dodatkowe technologie
Producent na stronie internetowej oferuje dość proste oprogramowanie do swoich dysków o nazwie Lexar Diskmaster. Pozwala ono monitorować stan nośnika, bezpiecznie wymazywać z niego dane, aktualizować firmware oraz migrować je na inny dysk. Ot, taki standard. Także w zakresie zastosowania dodatkowych rozwiązań technologicznych obyło się bez zaskoczeń, otrzymujemy bowiem dość podstawowy zestaw, ze wsparciem dla TRIM, S.M.A.R.T oraz LDPC (Low-Density Parity Check), a także 256-bitowe szyfrowanie AES.
_d527f9b658.png)
Lexar NM1090 Pro 2 TB - testy syntetyczne
Rozpoczynamy od testów syntetycznych, które powinny dać nam ogólny obraz wydajności dysku Lexar NM1090 Pro. Często powtarzamy, że tego typu benchmarki nie najlepiej oddają wydajność dysków w rzeczywistych zastosowaniach, a szczególnie dobrze widać to po modelach PCIe 5.0, gdzie transfery sekwencyjne dochodzą do poziomów, które niewiele mają wspólnego z realnymi prędkościami. Niemniej pokazują pewne różnice, dlatego też dobrze sprawdzają się do porównywania poszczególnych modeli. Lexar NM1090 Pro pokazuje naprawdę duży potencjał w tego typu testach, szczególnie w sekwencyjnych transferach, gdzie wypada najlepiej z całej stawki, ale w losowych też radzi sobie naprawdę dobrze.
Lexar NM1090 Pro 2 TB - testy kopiowania
Kolejna porcja testów obejmuje kopiowanie plików, czyli jedną z najczęstszych i najbardziej podstawowych operacji. Dysk w większości testów notuje wyniki w czołówce, ale w ostatecznym rozrachunku musi uznać wyższość topowych przedstawicieli na bazie Phison E26. Bardzo dobrze radzi sobie przede wszystkim z kopiowaniem dużych plików, ale nieco gorzej z bardziej skomplikowanymi paczkami, składającymi się z dużej liczby małych plików.
Lexar NM1090 Pro 2 TB - czas instalacji
Jeśli zaś chodzi o instalację popularnych programów (Adobe Photoshop Lightroom i PCMark 8 Basic) i gier (Project CARS i Football Manager 2015), Lexar NM1090 Pro wyraźniej przegrywa już z konkurencją na bazie kontrolera Phison i trzeba uczciwie przyznać, że Silicon Motion SM2508 nie pokazał się tu z najlepszej strony. Z drugiej strony, różnice są na tyle nieduże, że praktycznie nieznaczące i nieodczuwalne w codziennym użytkowaniu, więc do pominięcia z punktu widzenia przeciętnego użytkownika. Jeśli jesteśmy jednak profesjonalistami, którym zależy na urwaniu każdej dziesiątej sekundy, to warto mieć to na uwadze.
Lexar NM1090 Pro 2 TB - testy rozpakowywanie i tworzenie archiwum
Przesiadka na PCIe 5.0 także w przypadku testów obejmujących popularne programy do archiwizacji danych (7-Zip i WinRAR) nie przynosi jakichś spektakularnych wyników, ale widać pewną poprawę. Nowy nośnik Lexara radzi sobie kapitalnie w przypadku rozpakowywania plików w formacie RAR, ale minimalnie przegrywa z kilkoma modelami na bazie Phisona E26 w przypadku tworzenia archiwum. Różnice są tu względnie niewielkie, więc i strata do topowych SSD jest relatywnie mała i nie powinna być istotnym czynnikiem przy wyborze dysku.
Lexar NM1090 Pro 2 TB - wczytywanie gier
Oczywiście nie omieszkaliśmy sprawdzić, jak dysk radzi sobie z wczytywaniem gier i nowy produkt Lexara ponownie wypada wyśmienicie, choć różnice pomiędzy dyskami nawet różnej klasy są tu niewielkie, więc kupując nowy model z myślą głównie o gamingu, raczej nie opłaca się przepłacać, przynajmniej dopóki deweloperzy nie zaczną szerzej korzystać z DirectStorage, a i wtedy korzyści nie muszą być opłacalne.
Lexar NM1090 Pro 2 TB - wielozadaniowość
A jak NM1090 Pro radzi sobie z wykonywaniem kilku czynności jednocześnie, czyli wielozadaniowością? Bo nie da się ukryć, że często słabsze dyski gorzej radzą sobie właśnie w tego typu scenariuszach. Testy te symulować mają ich wykorzystanie w domowych warunkach i w tym celu sprawdziliśmy kombinacje następujących czynności: kopiowania i instalacji, kopiowania i rozpakowywania oraz instalacji i rozpakowywania. Warto pamiętać, że przy dyskach korzystających z interfejsu PCI Express odczujemy duży skok wydajności po przesiadce z SATA, co wynika z faktu, że te drugie z przyczyn technicznych nie są w stanie jednocześnie odczytywać i zapisywać danych i czynności te muszą być odpowiednio kolejkowane i realizowane naprzemiennie. Tutaj niestety nowy kontroler Silicon Motion musi uznać wyższość Phisona E26, bo wyniki NM1090 Pro wypadają zauważalnie gorzej, choć wciąż nie jest to jakaś duża różnica.
Lexar NM1090 Pro 2 TB - badanie bufora SLC (AIDA64)
Zweryfikowaliśmy też, jak dużym buforem pseudo SLC może pochwalić się Lexar NM1090 Pro 2 TB i z testów w programie AIDA64 wynika, że naprawdę sporym, gdyż wynoszącym ok. 20% pojemności dysku. Spadek wydajności związany z wypełnieniem dynamicznie przydzielanej pamięci podręcznej, działającej w ramach bufora pseudo SLC, rozpoczął się po zapisie ok. 400 GB danych i następnie prędkości zapisu zaczęły mocno fluktuować, aż do przekroczenia ⅔ pojemności dysku, by ostatecznie ustabilizować się w okolicach przeszło 2000 MB/s, co wciąż jest bardzo dobrym wynikiem. Co prawda duża część dysków PCIe 5.0 i 4.0 posiada bufory obejmujące jedną trzecią ich pojemności, ale wciąż mówimy o bardzo dużej pamięci podręcznej.
_90da64b421.png)
Lexar NM1090 Pro 2 TB - temperatury i throttling, pobór energii
Jak już wspominaliśmy, wysokie temperatury to powszechny problem SSD PCe 5.0 z kontrolerem Phison E26, dlatego te najczęściej wyposażone są w bardzo masywny radiator i nierzadko wentylator. Tymczasem Lexar NM1090 Pro nie posiada żadnego chłodzenia, co sugeruje, że Silicon Motion SM2508 lepiej radzi sobie termicznie. Czy tak jest w rzeczywistości? Podczas 15-minutowego testu jednoczesnego zapisu i odczytu temperatura dobija maksymalnie do 77°C, a Lexar ustalił próg throttlingu na poziomie 83°C, więc dysk nie miał problemów ze spadkiem wydajności spowodowanym przegrzewaniem. Warto też dodać, że dysk błyskawicznie się wychładza, więc wystarczy mu krótka chwila odpoczynku, by temperatury spadły do ok. 40°C. Mimo wszystko, jeśli chcemy, by dysk nam długo posłużył, warto zainstalować go pod radiatorem płyty głównej. Jeśli zaś chodzi o pobór energii, to średnio wynosi on 4,01 W w trakcie aktywnego użytkowania, czyli wyraźnie mniej niż w dyskach na Phisonie E26, ale odrobinę więcej niż w przypadku modeli z Phison E31T.

Lexar NM1090 Pro 2 TB - wydajność po zapełnieniu 80% pojemności dysku + test z wyłączonym buforowaniem zapisu
Testy wydajności po zapełnieniu 80% pojemności dysku wykazują, że o ile prędkości w benchmarkach syntetycznych utrzymują się na bardzo podobnym poziomie, tak w testach kopiowania odnotowaliśmy drobne spowolnienie, choć to zdaje się być w granicach normy, czyli na podobnym poziomie jak u rywali.
Test z wyłączonym buforowaniem zapisu
_ac4e360615.png)
Lexar NM1090 Pro 2 TB - podsumowanie i ocena
NM1090 Pro pokazał się z dobrej strony w naszych testach, po raz kolejny udowadniając, że Lexar zna się na rzeczy. Postawienie na nowy kontroler od Silicon Motion było odważną decyzją i choć ten układ nie spełnił wszystkich naszych oczekiwań względem wydajności, to jednak w większości testów dostarczył świetne rezultaty, nierzadko przepychając się w ścisłej czołówce z modelami opartymi na Phisonie E26. Dysk błyszczy nie tylko w testach syntetycznych, ale bardzo dobrze radzi sobie także z kopiowaniem dużych plików czy rozpakowywaniem archiwów oraz wczytywaniem gier. Nieco gorzej wypada podczas pomiarów czasu instalacji czy w wielozadaniowości.
Jeśli zaś chodzi o najmocniejszą stronę NM1090 Pro, to niewątpliwie wskazać trzeba fakt, że nowy dysk Lexara radzi sobie znacznie lepiej termicznie od konkurencji.

Jeśli zaś chodzi o jego najmocniejszą stronę, to niewątpliwie wskazać trzeba fakt, że Lexar NM1090 Pro radzi sobie znacznie lepiej termicznie od konkurencji. Wynika to właśnie z faktu zastosowania 6 nm kontrolera Silicon Motion SM2508, który sprawia, że SSD nie wymaga masywnego radiatora, a już na pewno nie potrzebuje aktywnego chłodzenia jak wiele modeli na wspomnianym Phisonie. Do tego jest znacznie efektywniejszy energetycznie, co również ma znaczenie, choćby w kontekście wykorzystania w laptopach. Cena Lexara NM1090 Pro o pojemności 2 TB to obecnie 999 zł, co jak na tej klasy sprzęt, szczególnie w zestawieniu z konkurencją PCIe 5.0 (gorzej jak zaczniemy przeliczać wydajność na zł z modelami PCIe 4.0), wypada naprawdę nieźle. Tym samym NM1090 Pro otrzymuje od nas ocenę 8,5 na 10 i odznaczenie wydajności.
Lexar NM1090 Pro 2 TB - ocena
Lexar NM1090 Pro 2 TB - opinia
Lexar NM1090 Pro 2 TB - zalety:
- Bardzo wysokie transfery sekwencyjne
- 5 lat gwarancji
- Kontroler Silicon Motion daje radę
- Pamięć DRAM
- Cena (jak na PCIe 5.0)
- Energooszczędność
- Nie wymaga rozbudowanego chłodzenia
Lexar NM1090 Pro 2 TB - wady:
- Odstaje nieco od bezpośrednich rywali
- Transfery losowe na poziomie dużo tańszych modeli PCIe 4.0
Cena (na dzień publikacji): 999 zł za 2 TB
Gwarancja: 60 miesięcy
Sprzęt do testów dostarczył:

Pokaż / Dodaj komentarze do: Lexar NM1090 Pro - test SSD PCIE 5.0 dla wymagających. Nowy kontroler na pokładzie