Umówmy się - to nie jest zwykły smartfon dla typowego Kowalskiego. To pancerny model odporny na pył i wodę, wyposażony w funkcje, które przydadzą się choćby podczas remontu w domu, czy na budowie. Za jego pomocą sprawdzimy choćby systemy chłodnicze, grzewcze, czy też stan izolacji i można go obsługiwać nawet w rękawicach.
Hammer Construction 2 Thermal 5G - bo tak przedstawia się pełna nazwa tego modelu - ma między innymi na pokładzie kamerę termowizyjną, laserowy dalmierz o zasięgu 50 metrów czy miernik dźwięku. Równocześnie nie można powiedzieć, żeby był to typowy sprzęt tylko dla budowlańca, bowiem zwykli (ale zainteresowani unikalnymi rozwiązaniami) użytkownicy również znajdą go interesującym.
Hammer w swojej ofercie ma również drugi model Construction 2, ale pozbawiony kamery na podczerwień, wyposażony tylko w 6 GB RAM oraz oczywiście tańszy. Na ten moment zajrzyjmy jednak co kryje się w środku najbardziej wypasionego modelu.
Specyfikacja Hammer Construction 2 Thermal 5G | |
---|---|
Wyświetlacz | 6,58 cala, FHD+ (1080 × 2408 pikseli) IPS, 401 ppi, 120 Hz |
Procesor | Mediatek Dimensity 6300 (2x ARM Cortex-A76 2,4GHz i 6x ARM Cortex-A55 2GHz), GPU: ARM Mali-G57 MC2 |
Pamięć wewnętrzna | 8 GB RAM + 256 GB na dane |
Pamięć zewnętrzna | tak (do 1024 GB) |
Aparat tylny | 108 Mpx + 8 Mpx (noktowizja) + termowizja |
Aparat przedni | 32 Mpx |
Bateria | 6500 mAh (szybkie ładowanie 33W i ładowanie bezprzewodowe 15W) |
Połączenia | Wi-Fi 5 2,4 GHz / 5 GHz, Bluetooth 5.3, NFC, dualSIM (fizyczna karta nanoSIM + eSIM) |
Czujniki | czujnik zbliżeniowy, czujnik światła, akcelerometr, żyroskop, kompas |
Złącza | USB typu C |
System operacyjny | Android 14, dido OS |
Wymiary | 172 x 80 x 13.5 mm |
Waga | 306g |
Podzespoły prezentują się w miarę przyzwoicie, ale zarazem nie ma się czym zachwycać, bowiem na pokładzie znalazł się MediaTek 6300 z 8 GB RAM. Równocześnie udostępniono nam 256 GB na dane i możliwość rozbudowy o dodatkowy terabajt za pomocą karty microSD. Ekran charakteryzuje się odświeżaniem do 120 Hz, a bateria o pojemności 6500 mAh zapewnia niezły czas pracy w oddaleniu od ładowarki. Jednak ani podzespoły, ani ekran nie są kluczowymi elementami w przypadku tego smartfona.
Hammer Construction 2 Thermal 5G - wygląd i jakość
W pudełku ze smartfonem znajdziemy właściwie tylko kabel do ładowania (USB C - USB C). Nie ma tu nawet szpilki do otwierania tacki SIM/SD, bo po prostu nie jest potrzebna - szufladkę można otworzyć nawet za pomocą paznokcia.
Hammer Construction 2 Thermal 5G - wygląd
Czarno-pomarańczowa kolorystyka Hammera jest ciekawa, przyciąga wzrok i przypomina mi nieco wzornictwo firmy CAT. Testowany przez nas topowy model Thermal 5G ma zamiast dodatkowego aparatu moduł termowizyjny, nad którym znajdują się diody latarki/lampy błyskowej i podczerwieni (do trybu noktowizyjnego).
Solidna obudowa będąca kombinacją tworzywa sztucznego i gumy (nieco wystające wzmocnienia na rogach), wyposażona jest również w uchwyt na dole. Pomimo swojego “pancerniactwa” smartfon jest dość poręczny i nie sprawia wrażenia niewygodnej w trzymaniu cegły.
Na górze znajdziemy laserowy dalmierz, przy okazji którego warto pamiętać, że nie jest to zabawka. Laser może spowodować poważne uszkodzenie wzroku, należy go używać z rozwagą i się nim nie bawić. Po prawej stronie znajdują się przyciski regulacji głośności i zasilania, który równocześnie służy za czytnik linii papilarnych. Po lewej stronie znajdziemy tackę na kartę SIM oraz dodatkowy przycisk, który możemy dowolnie skonfigurować (latarka, wezwanie SOS itp). Warto wspomnieć, że przyciski są również używane w przypadku trybu kamery podwodnej, bo ekran jest wtedy nieaktywny. Na dole standardowo - głośnik, mikrofon i złącze USB typu C.
Hammer Construction 2 Thermal 5G - ekran
Ekran IPS pokryty szkłem Gorilla Glass 5 oferuje rozdzielczość 1080 × 2408 pikseli i odświeżanie 60, 90 lub 120 Hz - można również wykorzystać tryb dynamiczny. Przy maksymalnej jasności ekranu (w trybie manualnym) udało mi się zmierzyć 534 nity, a minimalna jasność to 5 nita.
Powiedzmy sobie szczerze, że jesteśmy już tak rozbestwieni możliwościami AMOLEDów, że ekran IPS - chociaż całkiem przyzwoity - nie zrobi już na nas większego wrażenia.

Hammer Construction 2 Thermal 5G - ustawienia ekranu
Dostępne opcje dotyczące ekranu są skromne i ograniczają się do wyboru częstotliwości odświeżania oraz trybu kolorów.
Hammer Construction 2 Thermal 5G - wydajność
MediaTek 6300 z układem graficznym Mali-G57 MC2 w połączeniu z 8 GB RAM nie zrobi dziś na nikim większego wrażenia, ale to nie wydajność stanowi o mocy tego smartfona. Tym niemniej sprawdzić ją wypada, a sama szybkość i płynność działania interfejsu jest jak najbardziej zadowalająca.
Hammer Construction 2 Thermal 5G - testy wydajnościowe
Podczas testu Antutu kamera termiczna ujawniła, że obudowa potrafiła się nagrzać do około 37 stopni Celsjusza, a testy throttlingu wykazały temperatury CPU dochodzące do... 35 stopni. Wedle Throttling Test taktowanie CPU utrzymuje się na poziomie 2100 MHz, a pomimo tego wydajność potrafi spaść do 81%. Ciężko powiedzieć, czy jest to rzeczywiste zachowanie telefonu, czy też w tym przypadku apka daje błędne odczyty.

Hammer Construction 2 Thermal 5G - throttling i temperatury
Hammer Construction 2 Thermal 5G - możliwości fotograficzne
Zerknijmy na początek na standardowe możliwości fotograficzne i tu niestety nie jest najlepiej. Oczywiście, jeśli komuś zależy tylko na uwiecznieniu złamanej na budowie łopaty, to nie będzie specjalnie patrzył na jakość zdjęcia, ale zakładam, że sporo odbiorców Hammera Construction 2 nie miałoby nic przeciwko niezłym możliwościom fotograficznym.
Główny aparat 108 Mpx (przesłona f/1.8) ponoć wspierany jest przez sztuczną inteligencję (AI), ale oprogramowanie chyba wymaga dopracowania. Podczas robienia zdjęć możemy włączyć opcję poprawy obrazu przez AI, czy też HDR, ale ich wpływ na jakość zdjęć jest znikomy. W oczy rzuca się choćby kiepskie odwzorowanie kolorów i myślę, że sporo dałoby się tu zrobić za pomocą samego software’u.
Przedni aparat 32 Mpx (przesłona f/2.5) również niczym nie błyszczy, a co gorsza nie ma nawet opcji wyrównania jasności, więc przy robieniu selfika można uzyskać fotografię z postaciami na całkowicie białym tle. Zdjęcia nocne (nie noktowizyjne) można porównać z możliwościami smartfonów sprzed kilku (a nawet więcej) lat. Oględnie mówiąc - szału nie ma i dzisiejsze smartfony za 1000 zł, nie będą miały żadnych problemów w przebiciu Hammera pod względem jakości zdjęć (mówię na podstawie choćby Samsunga A25 5G). Hammer nie jest wyposażony w obiektyw szerokokątny, a jego (i tak skromne) możliwości dot. zooma ograniczają się do technik cyfrowych.
Hammer Construction 2 Thermal 5G - x1 i x2
Hammer Construction 2 Thermal 5G - x1 i x2
Hammer Construction 2 Thermal 5G - x1 i x2
Hammer Construction 2 Thermal 5G - x1 i x2
Hammer Construction 2 Thermal 5G - x1 i x2
Hammer Construction 2 Thermal 5G - różne ujęcia
Tylny aparat pozwala na nagrywanie filmów w maksymalnej rozdzielczości 2560 x 1440 w 30 klatkach na sekundę, a przedni w 1920 x 1080 również w 30 klatkach na sekundę. Dokucza również brak skutecznej stabilizacji, co odbija się na jakości nagrań.


Przejdźmy jednak do termowizji i noktowizji (8 Mpx, przesłona f/2.0). Kamerka na podczerwień działa szybko i sprawnie, a za jej pomocą możemy zarówno robić zdjęcia, jak i nagrywać filmy. Jest tu możliwość łączenia obrazu z różnych typów obiektywów, wybór różnych sposobów obrazowania temperatur i wiele pomniejszych opcji sprawiających, że jest to naprawdę przydatne urządzenie. Zakres radiometryczny wynosi od -10 do 150 stopni Celsjusza lub od 100 do 550 stopni Celsjusza. Do kamery termowizyjnej nie mam dostępu ze standardowego oprogramowania aparatu, ale niezbędne jest uruchomienie aplikacji HeatView.

Hammer Construction 2 Thermal 5G - ustawienia termowizji (HeatView)
Hammer Construction 2 Thermal 5G - zdjęcia termowizyjne
Z noktowizją jest inaczej, bo mamy do niej dostęp z głównego modułu fotograficznego. Nie jest to bynajmniej opcja “Zdjęcie nocne”, bo ta służy do zwykłych zdjęć przy słabym oświetleniu, co możecie podziwiać w galerii nieco wyżej. Musimy przewinąć różne typy zdjęć (Obraz, Portret, Retusz itd), aż dojdziemy do opcji “Więcej” - tam właśnie znajduje się “Tryb nocny”, czyli właśnie noktowizja (jego włączenie odpala automatycznie dwie diody podczerwieni). Znajdziemy tam również tryb skanowania dokumentów, zwolnionego tempa, czy podwójnego nagrywania.

Hammer Construction 2 Thermal 5G - noktowizja (zdjęcia zostały wykonane w całkowitej ciemności)
Generalnie noktowizja sprawdza się przyzwoicie, ale najlepiej w zamkniętych pomieszczeniach. Na otwartym terenie efekty nie będą tak spektakularne - iluminatory podczerwieni mają dość ograniczony zakres. No i oczywiście pamiętajmy o tym, że ten aparat ma rozdzielczość zaledwie 8 MPx.
Hammer Construction 2 Thermal 5G - oprogramowanie i bateria
Nakładka dido OS na Androida (14) jest minimalistyczna i na początku miałem wrażenie pracy na “czystym” Androidzie. Praktycznie nie ma tu żadnej zbędnej aplikacji. Oczywiście jest tu trochę funkcji wykorzystujących unikalne możliwości smartfona, no i oczywiście aplikacja Hammer ToolBox, która zachwyci każdego majsterkowicza.

Hammer Construction 2 Thermal 5G - dido OS
To właśnie tu znajdziemy opcję laserowego dalmierza (ponownie: uwaga na oczy), ale również kompasu, poziomicy, kątomierza, miernika dźwięku, krokomierza, opcji do sprawdzania pionu, powieszenia obrazu czy nawet kamery podwodnej. Ta ostatnia wymaga sterowania za pomocą przycisków, bowiem ekran jest wtedy nieaktywny - przycisk zwiększania głośności robi zdjęcia, a zmniejszania nagrywa filmy.

Hammer Construction 2 Thermal 5G - Hammer ToolBox
Producent Hammera twierdzi, że bateria Construction 2 Thermal 5G o pojemności 6500 mAh zapewnia do 200 godzin działania w trybie czuwania i 20 godzin rozmów. Podczas naszych testów w PC Marku (Work 3.0 battery life) smartfon osiągnął wynik prawie 13 godzin, co jest naprawdę dobrym osiągnięciem. Ładowanie do pełna za pomocą zasilacza 27W/5A trwało około 2 godzin.
Hammer Construction 2 Thermal 5G - opinia i ocena
Można powiedzieć, że Hammer Construction 2 Thermal 5G to taka podręczna skrzynka z narzędziami i smartfon dla miłośników majsterkowania, ale równocześnie niesamowita zabawka wyposażona w wiele unikalnych funkcji jak termowizja, czy noktowizja. Ten jeden smartfon potrafi zastąpić wiele dodatkowych urządzeń (choćby laserowy dalmierz), na które musielibyśmy się wykosztować w sklepie z narzędziami.
Dodajcie do tego odporną obudowę klasy militarnej i z certyfikatem IP69 oraz solidną baterię, a otrzymacie sprzęt, który sprawdzi się w praktycznie każdych warunkach. Jeśli czegoś mi tu brakowało to tylko funkcji wykrywania kabli w ścianach. Niby już od dawno można było wykorzystać do tego celu wbudowany magnetometr, ale nie pamiętam, czy taka funkcja kiedykolwiek pojawiła się oficjalnie w oprogramowaniu producentów smartfonów. Zdecydowanie nie pogardziłbym taką opcją.
Wiele do nadrobienia jest natomiast w kwestii fotografii, bo klasyczne zdjęcia jakie wykonamy tym smartfonem są po prostu mierne. Miło by było, gdyby producent popracował nad aktualizacją oprogramowania, bo możliwości sensora wydają mi się większe. Po stronie minusów zapisałbym również wykorzystanie Androida 14, Wi-Fi 5, czy też niezbyt imponujący procesor.
Hammer w wersji Construction 2 Thermal 5G kosztuje 2299 zł i jak na taką masę funkcji, nie wydaje się to być cena specjalnie wygórowana. Oczywiście - jak na taką masę funkcji dla kogoś, kto będzie je potrafił wykorzystać.
Hammer Construction 2 Thermal 5G
Hammer Construction 2 Thermal 5G - opinia:
Hammer Construction 2 Thermal 5G - zalety:
- odporna na uszkodzenia, pył i wodoszczelna obudowa (IP69 i MIL-STD-810H)
- długi czas pracy na baterii (6500 mAh)
- termowizja i noktowizja
- laserowy dalmierz i wiele innych dodatkowych funkcji
- funkcja kamery podwodnej
- 120-hercowy ekran
- 5G
Hammer Construction 2 Thermal 5G - wady:
- przeciętna jakość klasycznych zdjęć i filmów
- Android 14 (planowana jest aktualizacja do 15)
- brak ładowarki w zestawie
- UFS 2.2
- Wi-Fi 5
- procesor nie imponuje wydajnością
*Cena (na dzień publikacji): 2299 zł (8/256 GB) (kup w Media Expert)
Gwarancja: 24 miesiące
Sprzęt do testów dostarczyła firma Hammer.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Panie majster, daj pan smartfona. Recenzja Hammer Construction 2 Thermal 5G