Rzut okiem na MSI Spatium M480 Play. Idealny dysk do PS5?

Rzut okiem na MSI Spatium M480 Play. Idealny dysk do PS5?

MSI Spatium M480 Play to wysokowydajny SSD PCIe 4.0, który powinien sprawdzić się w każdym PC obsługującym ten standard, ale producent wypuścił ten wariant swojego flagowego dysku głównie z myślą o PlayStation 5. Postanowiliśmy więc sprawdzić, jak sprawdzi się on w praktyce i przeprowadziliśmy kilka testów na PS5 (ale i PC), starając się odpowiedzieć na pytanie, czy warto zainwestować w ten model. 

Każdy właściciel PS5 wie, że zastosowany przez Sony dysk zapełnia się błyskawicznie, tym bardziej że japoński producent zastosował fabrycznie nośnik danych o pojemności zaledwie 825 GB, z czego dla użytkowników pozostaje tylko 664 GB. Przy obecnych pojemnościach gier nie starcza to nawet na 10 tytułów, a biorąc pod uwagę, że większość z nas lubi mieć zainstalowane kilka gier na stałe (np. FIFA, NBA, Mortal Kombat i Gran Turismo), szybko może okazać się, że zmuszeni jesteśmy do ciągłego instalowania i odinstalowywania tytułów. Jest jednak proste rozwiązanie tego problemu, czyli sięgnięcie po dodatkowy dysk. Można tu pokusić się o zewnętrzny nośnik danych, ale nie jest to preferowane rozwiązanie, gdyż z takiego dysku nie możemy uruchamiać gier PS5 (jedynie PS4), więc lepszym wyjściem jest zakup obsługiwanego SSD NVMe PCIe 4.0 i zainstalowanie go w dedykowanym gnieździe konsoli.  

MSI Spatium M480 Play to wysokowydajny SSD PCIe 4.0, który powinien sprawdzić się w każdym PC, ale to nośnik skierowany głównie dla właścicieli PS5. 

Poczuj prędkość! MSI prezentuje high-endowy dysk SSD Spatium M480 Play - idealny do PlayStation®5

Tu do gry wchodzi MSI Spatium M480 Play. Choć MSI działa na rynku dysków SSD od relatywnie niedawna, to jednak zdołał już odcisnąć swoje piętno na tym segmencie rynku, a to dzięki udanej serii Spatium. W ubiegłym roku mieliśmy okazję przetestować flagowy model Spatium M480, który okazał się godnym rywalem dla najwydajniejszych dysków NVMe PCIe 4.0, a teraz w nasze ręce trafił dysk Spatium M480 Play, promowany kompatybilnością z konsolą PS5, choć nie ma co ukrywać, powinien usatysfakcjonować także użytkowników PC, poszukujących wysokowydajnego nośnika NVMe PCIe 4.0 z wbudowanym radiatorem. Oczywiście taka przyjemność swoje kosztuje, bo za 2 TB model, który mieliśmy okazję przetestować, trzeba zapłacić 1599 zł (1 TB kosztuje zaś 839 zł). 

Specyfikacja i wykonanie 

MSI Spatium M480 Play 1TB to dysk PCIe Gen4 x 4 NVMe w formacie M.2 2280. Sercem tego SSD jest 8-kanałowy kontroler Phison PS5018-E18, bazujący na trzech rdzeniach ARM Cortex-R5 i produkowany w 12 nm procesie od TSMC. Ten oferuje 4. generację silnika LPDC ECC od Phison i obsługuje protokół NVMe 1.4. W odróżnieniu od Spatium M4800, który bazował na 96-warstwowych kościach Microna, wariant Play wykorzystuje 176-warstwowe pamięci 3D TLC NAND tego producenta, które powinny przełożyć się na nieco lepsze osiągi. Co więcej, na pokładzie znajdziemy też 2 GB pamięci podręcznej DRAM. Ponadto dysk oferuje odczyt losowy 4K na poziomie 650 tys. IOPS i zapis 700 tys. IOPS, a sekwencyjny odczyt i zapis to odpowiednio aż 7000 MB/s i 6800 MB/s (w przypadku 1 TB wariantu zapis przyspiesza do 5500 MB/s). Warto również dodać, że Spatium M480 Play dostępny jest w czterech wersjach pojemnościowych: 500 GB, 1 TB, 2 TB i 4 TB. 

Specyfikacja MSI Spatium M480 Play 2 TB
Kontroler Phison PS5018-E18
Format, interfejs m.2-2280, PCIe 4.0 x4 NVMe 1.4
Pamięci NAND: 3D TLC NAND (176-warstwowe kości od Microna)
Odczyt i zapis sekwencyjny do 7000/6800 MB/s
Losowy odczyt i zapis 4K do 650 000/700 000 IOPS
Wytrzymałość/TBW MTTF: 1 600 000 godzin, TBW: 1400 TB
Pamięć podręczna DRAM 2 GB DDR4
Gwarancja 60 miesięcy

To jednak nie wszystko, gdyż Sony w wymaganiach dla dysków zainstalowanych PS5 wymaga nie tylko obsługi interfejsu PCIe 4.0 i zalecanej prędkości co najmniej 5500 MB/s dla odczytu i zapisu, co Spatium M480 Play spełnia z nawiązką, ale również radiatora/rozpraszacza ciepła. Jest to o tyle kłopotliwe, że konsola nie oferuje zbyt wiele miejsca na takowy, co oznacza, że większość radiatorów nie jest kompatybilna z PlayStation 5. Dlatego też MSI zastosowało niskoprofilowy aluminiowy radiator, zaprojektowany z myślą o kompatybilności z najnowszą konsolą Sony. 

Spatium M480 Play obsługuje też szeroki zakres funkcji korekcji błędów danych, w tym LPDC ECC i E2E Data Protection, a także obsługuje szyfrowanie AES256 i szybki bufor SLC, zapewniając przy tym wysoki wskaźnik TBW dla trwałości dysku (1400 TB dla 1 TB wersji pojemnościowej). Z kolei oprogramowanie MSI Center na PC pozwala monitorować stan napędów i wydajność dysków w czasie rzeczywistym, a także tworzyć kopie zapasowe i odzyskiwać dane. MSI Spatium M480 Play objęty jest ograniczoną 5-letnią gwarancją producenta.

Montaż i instalacja

Montaż dysku przebiega bezproblemowo i wystarczy zdjąć dolny panel konsoli (tu trzeba użyć nieco siły), a następnie odkręcić metalową osłonę, pod którą kryje się slot na dysk SSD. MSI Spatium M480 Play mieści się praktycznie na styk w przeznaczonym do tego gnieździe, a przynajmniej jeśli chodzi o szerokość i wysokość, bo PS5 obsługuje także dyski w dłuższym standardzie. Po zamontowaniu dysku i uruchomieniu konsoli, nośnik automatycznie jest wykrywany przez system PlayStation 5, który zapyta nas, czy chcemy sformatować dysk (jest to konieczne). Po tym zabiegu jesteśmy i już gotowy i możemy cieszyć się drugim wewnętrznym superszybkim SSD w naszej konsoli. 

Testy wydajności

Testy zaczniemy od przeprowadzona kilku popularnych benchmarków na PC, które nie są może najlepszym wyznacznikiem realnej wydajności dysków, ale pozwalają sprawdzić, jak dany model plasuje się pod tym względem na tle innych nośników dostępnych na rynku. Nie da się ukryć, że MSI Spatium M480 Play robi świetne pierwsze wrażenie, gdyż uzyskane przez niego wyniki plasują go w czołówce najwydajniejszych SSD na rynku. 

Kolejna porcja testów polegała na sprawdzeniu prędkości kopiowania gier z fabrycznego dysku konsoli na MSI Spatium M480 Play. Warto od razu dodać, że PS5 pozwala instalować nowe gry bezpośrednio na drugim SSD, ale w przypadku tytułów, które mamy już zainstalowane, szybciej będzie przetransferować je na nowy nośnik niż pobierać od nowa. Jak możecie zobaczyć poniżej, wyniki są naprawdę bardzo dobre, gdyż przekopiowanie blisko 100 GB Horizon Zero Dawn (swoją drogą, tytuł ten dobrze pokazuje, ile miejsca wymagają współczesne gry, a tej produkcji daleko jeszcze do najbardziej zasobożernych w tym aspekcie), zajmuje niecałe półtorej minuty. 

  Horizon Forbidden West (98,6 GB) Ratchet & Clank: Rift Apart (34,3 GB) Demon Souls Remake (53,7 GB)
Czas kopiowania 83,27 s 31,12 s 44,68 s

Czas kopiowania

Oczywiście nie omieszkaliśmy też sprawdzić, jak Spatium M480 Play radzi sobie z wczytywaniem gier i jak wypada na tle fabrycznego dysku Sony. Tutaj również produkt MSI nie zawodzi i dostarcza wyniki praktycznie identyczne jak nośnik konsoli. Różnice balansują na granicy błędu pomiarowego i na pewno nikt nie odczuje, że gry z dysku Spatium M480 Play ładują się wolniej.

Dysk Horizon Forbidden West Ratchet & Clank: Rift Apart Marvel's Spider-Man: Miles Morales
Dysk fabryczny PS5 8,06 5,30 1,44
MSI Spatium M480 Play 2 TB 8,08 5,30 1,40

Czas ładowania 

Na koniec nie pozostało nic innego, jak zweryfikować jeszcze temperatury dysku pod obciążeniem. Bo co z tego, że SSD przez chwilę będzie zachwycać wydajnością, jeśli mocno się grzeje, co w trakcie dłuższego użytkowania może powodować throttling termiczny, a tym samym mocny spadek prędkości. Co więcej, wysokie temperatury dysków mogą odbijać się też na jego żywotności, a takowe w przypadku PS5 nie mają najlepszej wentylacji, stąd też i w wymaganiach pojawia się radiator, mimo iż teoretycznie nie jest on potrzebny. MSI Spatium M480 Play i z tej potyczki wraca z tarczą, ponieważ temperatury - czy to w trakcie grania, czy długotrwałego kopiowania - nigdy nie przekraczały 53°C, co jest jednym z najlepszych wyników, jakie kiedykolwiek odnotowaliśmy w nośnikach PCIe 4.0, a to przekłada się na rewelacyjną stabilność pracy. 

Podsumowanie

MSI Spatium M480 Play to dysk, który idealnie spełnia założenia producenta i jest świetnym wyborem dla posiadaczy PlayStation 5 (choć nie tylko). Co prawda nie jest to może najtańszy dysk kompatybilny z najnowszą konsolą Sony, ale z drugiej strony oferuje naprawdę wysoką jakość. Poczynając od niezwykle efektywnego radiatora, który utrzymuje naprawdę niskie temperatury w trudnych warunkach pracy w konsoli PS5. Co więcej, jego wydajność w trakcie testów ładowania gier w żaden sposób nie odbiega od fabrycznego dysku konsoli, a kopiowanie gier odbywa się błyskawicznie. Szybki kontroler połączony z nowszym firmwarem i 176-warstwowymi pamięciami TLC NAND flash przekładają się na bardzo dobre wyniki wydajności (lepsze niż w modelu M480). Tym samym Spatium M480 Play sprawdzi się także w PC u użytkowników, którzy potrzebują bardzo szybkiej pamięci masowej (ci na pewno docenią duży bufor SLC, który stanowi ok. 35% pojemności dysku). To wszystko sprawia, że produkt MSI jest jak najbardziej godny polecenia, nie tylko konsolowym graczom, ale i pecetowym wyjadaczom. 

MSI Spatium M480 Play 2 TB

MSI Spatium M480 Play 2 TB - opinia

 MSI Spatium M480 Play 2 TB - plusy:

  • Wyniki wydajności (zarówno w PS5, jak i PC)
  • Stabilność prędkości
  • Efektywny radiator (brak throttlingu termicznego)
  • Radiator kompatybilny z PS5
  • 5 lat gwarancji

 MSI Spatium M480 Play 2 TB - minusy:

  • Cena mogłaby być nieco niższa

 

Cena (na dzień publikacji): 1599 zł (2 TB)

Gwarancja: 60 miesięcy

Ten produkt kupisz w sklepie 

 

Sprzęt do testów dostarczyła firma:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Rzut okiem na MSI Spatium M480 Play. Idealny dysk do PS5?

 0