Test dysków SSD o pojemności 240 - 256 GB #2: Crucial MX200 x GoodRAM Iridium PRO

Test dysków SSD o pojemności 240 - 256 GB #2: Crucial MX200 x GoodRAM Iridium PRO

Zgodnie z filozofią testowania dysków SSD większymi partiami, po kilka sztuk, mam przyjemność przedstawić Wam kolejny test zbiorczy takowych nośników - tym razem wracamy do modeli o pojemności 240 - 256 GB. Zanim lekceważąco wciągniecie nos, narzekając na monotonię, wyjawię niespodziankę. Na kolejnych stronach niniejszego artykułu znajdziecie informacje o Crucialu MX200 250 GB i GoodRAM-ie Iridium PRO 240 GB, czyli dwóch konstrukcjach będących absolutnymi hitami for komputerowych, o które pytaliście przy okazji poprzedniego zestawienia. Do tego dochodzą dwa produkty Plextora: niegdyś topowy M6 Pro 256 GB i stosunkowo świeży, ekonomiczny M7V 256 GB. A całość wieńczy reprezentant obozu Intela, model SSD 540s 240 GB. Zrobiło się ciekawiej? Tak sądzę.

Zobacz: Test dysków SSD o pojemności 240 - 256 GB #1

Przy kupnie dysku SSD pod system, jak również gry i aplikacje, szczególną uwagę zwracamy przede wszystkim na cenę zakupu nośnika o danej pojemności. Wersje 240-256 GB wydają się najbardziej uniwersalne, jeśli chodzi o ilość przestrzeni użytkowej w odniesieniu do ceny zakupu. Stąd też taki, nie inny dobór modeli do zestawienia. Kolejną, nie mniej ważną, kwestią jest wydajność operacyjna osiągana na małych plikach, czyli zapis/odczyt 4-512 kB, bowiem to właśnie ten czynnik sprawia, że SSD-ki deklasują mechaniczne odpowiedniki.  Warto również zadbać o synchroniczne kości pamięci, które są sporo wydajniejsze od kości asynchronicznych. Dodatkowo, sugeruję przeanalizować ilość możliwych operacji wejścia/wyjścia IOPS oraz maksymalne wartości odczytu i zapisu sekwencyjnego, aczkolwiek należy przy tym pamiętać, że producenci lubią koloryzować rzeczywistość, podając często odczyt szczytowy zamiast uśrednionego, a to ma się nijak do realnego użytkowania.

Nośniki często opisane są także poprzez żywotność, zwaną inaczej deklarowanym okresem bezawaryjnej pracy (MTBF). Ponownie nie sztuką jest znaleźć dysk o wysokim współczynniku MTBF. Często jednak długa deklarowana żywotność nie idzie w parze z równie długą gwarancją. Producent obiecuje, dajmy na to, milion godzin bezproblemowego działania, ale małym druczkiem dokłada informację o ciasnym limicie zapisu danych, którego przekroczenie skutkuje utratą gwarancji. Niechlubny prym wiodą w tej kategorii właśnie najtańsze modele oparte na pamięciach TLC. Ostatnią, moim zdaniem, istotną sprawą jest oprogramowanie układowe. Historia pokazała, że wiele SSD-ków miało liczne problemy tytułem wadliwego firmware'u. Wybierając produkt dla siebie, warto przeczesać Internet w poszukiwaniu ewentualnych skarg pod adresem softu, by potem uniknąć nieprzyjemności...

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test dysków SSD o pojemności 240 - 256 GB #2: Crucial MX200 x GoodRAM Iridium PRO

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł