W ramach wyjaśnienia:
Chcemy podkreślić, że test miał na celu sprawdzenie, na jaki wzrost wydajności dysku SSD można liczyć po przesiadce na nowszą platformę, a nie porównanie wydajności samych procesorów. Wybór takich podzespołów, a nie innych był po prostu podyktowany zmianą dotychczasowej platformy testowanej na nową, dlatego też zestawienie obejmuje te, a nie inne procesory. Co więcej, zastosowanie w nowszej platformie 32 GB pamięci RAM nie miało żadnego wpływu na wyniki, co potwierdzają dodatkowe testy wykonane na PC z CPU Intela z jednym 16 GB modułem RAM. Warto też odnotować, że obie platformy obsługują interfejs PCIe 4.0 w pełnej przepustowości.
Rozumiemy jednak głosy niezadowolenia, które wynikają zapewne z chęci rozstrzygnięcia, który producent oferuje lepszą platformę pod względem wydajności nośników SSD. Dlatego też przygotujemy test porównawczy najnowszych platform Intela i AMD, gdzie sprawdzimy wydajność dysków, jak tylko otrzymamy pierwsze sample nośników PCIe 5.0. Dziękujemy też za tak liczne komentarze :)
Pierwsze dyski SSD wykorzystujące interfejs PCIe 5.0 właśnie trafiają na rynek (już szykujemy pierwsze testy), co zmusiło nas do wymiany platformy testowej na nowszą. Dotychczas stawialiśmy na AMD, ponieważ wraz z debiutem procesorów z serii Ryzen 3000 jako pierwsze wprowadziło obsługę dysków PCIe 4.0, ale w przypadku PCIe 5.0 wybór padł na Intela. Obecnie obaj producenci zapewniają wsparcie dla tego standardu, ale Intel tym razem wyprzedził rywala, bo oferuje taką magistralę już od Alder Lake, tymczasem AMD zapewnia obsługę PCIe 5.0 dopiero od końca zeszłego roku, kiedy to na rynku pojawiły się procesory Ryzen 7000. Nadarzyła się więc świetna okazja, żeby sprawdzić, jak sama platforma wpływa na wydajność dysków SSD w naszych PC i na jak duże różnice, jeśli jakiekolwiek, możemy liczyć w tym zakresie, szczególnie przy przesiadce na nowszą platformę.
Nadarzyła się świetna okazja, żeby sprawdzić, jak sama platforma wpływa na wydajność dysków SSD w naszych PC i na jak duże różnice, jeśli jakiekolwiek, możemy liczyć w tym zakresie.
Zanim przejdziemy do konkretów, warto najpierw omówić kilka kwestii. Zacznijmy od tego, że wszystkie testy bazować będą na dyskach SSD PCIe 4.0, które przetestowaliśmy na platformach Intela i AMD. W zestawieniu uwzględniliśmy aż pięć popularnych modeli, co pozwala nam wyciągnąć wiarygodne wnioski, które mają odzwierciedlenie w rzeczywistości.
W przypadku platformy Czerwonych wykorzystywaliśmy procesor Ryzen 5 3600 i płytę główną Gigabyte X570 Aorus Master, a w przypadku Intela sięgnęliśmy po Core i5-13600K i płytę ASRock Z790 Steel Legend. Pełne konfiguracje znajdziecie w tabelach poniżej. Dyski wybrane do testów to Samsung 990 Pro, Kingston KC3000, Hikvision G4000, Corsair MP600 PRO XT i Lexar NM710.
Platformy
Wszystkie testy przeprowadzone zostały na zbliżonych konfiguracjach (z tego samego segmentu, czyli Core i5 i Ryzen 5), choć trzeba uwzględnić fakt, że platforma Intela jest znacznie nowsza i wykorzystuje szybsze pamięci RAM DDR5. Wszystkie dyski były instalowane w slotach M.2 umieszczonych najbliżej procesora, co w przypadku płyty głównej ASRock Z790 Steel Legend przekłada się na gniazdo PCIe 5.0 oznaczone jako Blazing. Jeśli chodzi zaś o oprogramowanie, na obu platformach zainstalowany był system operacyjny Windows 10 64-bit (22H2) z najnowszymi sterownikami dla chipsetu.
Platforma AMD X570:
- Procesor: AMD Ryzen 5 3600
- Płyta główna: Gigabyte X570 Aorus Master
- Pamięć RAM: Patriot Viper 4 Blackout 2x8 GB DDR4-3600 CL 17
- Dysk systemowy: Patriot P300
- Zasilacz: Corsair RM1000i
Platforma Intel Z790:
- Procesor: Intel Core i5-13600K
- Płyta główna: ASRock Z790 Steel Legend
- Pamięć RAM: Kingston FURY Beast 2x16 GB 5200 MHz CL 40
- Dysk systemowy: Patriot P300
- Zasilacz: Corsair RM1000i
Obsługa PCIe 4.0 na platformach AMD i Intela
Jak już wspomnieliśmy, AMD wprowadziło obsługę interfejsu PCIe 4.0 wraz z konsumenckimi procesorami Ryzen 3000 (Matisse), ale takowa dostępna jest oczywiście także w przypadku Ryzenów 5000 (Vermeer) i najnowszej serii Ryzen 7000 (Raphael), która wprowadziła też wsparcie dla PCIe 5.0, a ostatnie generacje Threadripperów również pozwalają wykorzystać potencjał dysków PCIe 4.0. Intel zdecydował się wprowadzić obsługę PCIe 4.0 nieco później, bo wraz z procesorami Rocket Lake-S, czyli jedenastą generacją swoich CPU, ale już 12. generacja procesorów Niebieskich, czyli Alder Lake-S, wprowadziła magistralę PCIe 5.0, która dostępna jest też na platformie Raptor Lake-S. Z naszego punktu widzenia istotne jest, że wsparcie przez obu producentów jest bardzo podobne (różnice w zakresie dostępnych linii PCIe nie mają tu większego znaczenia), więc w teorii raczej nie powinniśmy spodziewać się różnic w wydajności dysków PCIe w zależności od platformy. Wyniki mówią jednak coś innego, więc bez zbędnego przeciągania zaczynamy od testów syntetycznych.
Testy syntetyczne
W tym przypadku nie spodziewaliśmy się znaczących różnić, ale wyniki okazały się zaskakujące. Dyski zainstalowane na platformie Intela charakteryzowały się bowiem znacznie lepszymi wynikami w transferach losowych, w szczególności jeśli chodzi o zapis, gdzie różnice są naprawdę duże (zarówno w benchmarku CrystalDiskMark, jak i Anvils Storage Utilities). Co ciekawe, zapis, a przede wszystkim odczyt sekwencyjny wypadał już przeważnie słabiej na platformie Intela, gdzie dyski miały spory problem z przebiciem granicy 7000 MB/s, nawet jeśli oficjalna specyfikacja wskazywała na wartości sięgające 7400 MB/s. Takiego problemu nie było na platformie AMD. Przejdźmy zatem do testów rzeczywistych, które stanowić będą zdecydowanie lepszy wyznacznik tego, czego możemy spodziewać się w praktyce.
Legenda: Intel, AMD
Testy rzeczywiste
W przypadku testów kopiowania plików czekała nas duża niespodzianka, bo praktycznie wszystkie dyski znacząco poprawiły swoje wyniki po przesiadce na platformę Intela i to zarówno w przypadku mniejszych, jak i większych pakietów. Podobnie wygląda to zresztą, jeśli chodzi o operacje na zarchiwizowanych danych (przynajmniej w teście rozpakowywania, bo w przypadku kompresji bywa różnie, ale w ogólnym rozrachunku Intel wychodzi z tego pojedynku zwycięsko). Zdaje się, że największą różnicę poczujemy jednak podczas instalacji programów/gier, bo w tym przypadku czas skraca się nawet o kilkadziesiąt sekund, co pozwala szybciej zabrać się za robotę. Poprawę widać również w zakresie wczytywania gier, a także wielozadaniowości, co nie powinno już dziwić.
Legenda: Intel, AMD
Instalacja programów
Kopiowanie plików
Rozpakowywanie i tworzenie archiwów
Wczytywanie gry
Wielozadaniowość
Podsumowanie
Oczywiście z racji tego, że w zestawieniu wykorzystujemy platformy, które dzieli 3 lata różnicy, można się czepiać, że ten test nie jest najbardziej sprawiedliwy dla AMD. Z drugiej strony można potraktować go jednak jako sprawdzenie, ile możemy zyskać na wydajności dysku SSD przy wymianie platformy na nowszą. Koniec końców i tak jesteśmy mocno zaskoczeni tym, jak dużą przewagę uzyskał tu komputer z procesorem Intela, co objawiło się już w wynikach benchmarków dla losowego zapisu, ale głównie w testach praktycznych, zarówno jeśli chodzi o kopiowanie czy instalację, jak i wczytywanie gier czy wielozadaniowość. Różnice miejscami są naprawdę duże i potrafią być większe niż te odnotowane między dyskami PCIe 3.0 i PCIe 4.0. Sytuacja ta może się zmienić w przypadku dysków SSD z obsługą interfejsu PCIe 5.0 i wspierających ich chipsetów od obu producentów i mamy nadzieję, że uda nam się to sprawdzić w nieodległej przyszłości. Tymczasem zabieramy się za pierwsze testy dysków nowej generacji na naszej nowej platformie, więc wyczekujcie nadchodzących recenzji.
Samsung 990 Pro
Kingston KC3000
Corsair MP600 PRO XT
Lexar NM710
Pokaż / Dodaj komentarze do: Test dysków SSD na platformie Intel i AMD. Wyniki zaskakują