Jakiś czas temu na łamach ITHardware ukazał się test dość egzotycznych, przynajmniej w Polsce, pamięci RAM marki Klevv. Dzisiejszy artykuł stanowi powrót do tej tematyki, aczkolwiek w nieco innej formie. Tym razem przyjrzę się bliżej modułom popularnej firmy ADATA. Producent ten funkcjonuje na rynku już od piętnastu lat i przez ten czas zdołał ugruntować swoją pozycję, stając się jednym z ważniejszych graczy w segmencie RAM. To jednak nie wszystko, gdyż jest to również kolejny z cyklu testów poruszających tematykę moddingu. Podobnie jak w przypadku poprzednio analizowanych produktów, takich jak płyty główne czy wspomniane moduły Klevv, aspekt ten wiąże się oczywiście z obecnością podświetlenia, mającego wyeksponować odpowiednie komponenty w obudowie wyposażonej w okno, które pozwala podziwiać wnętrze maszyny. Nie chcę jednak wyprzedzać faktów, szerzej o tym będzie w dalszej części publikacji.
Zobacz: Test płyty głównej Gigabyte GA-X99-Ultra Gaming - kolejne wcielenie LGA 2011-3!
Jeśli chodzi o sam wpływ pamięci RAM na wydajność, to temat ten był szeroko poruszony w stosownej publikacji mojego autorstwa. Jeżeli jeszcze jej nie przeglądaliście, to gorąco do tego zachęcam. Na tę chwilę pozwolę sobie skrótowo przypomnieć wnioski z tamtego artykułu. Zwiększanie taktowania RAM i/lub zmniejszanie opóźnień pozwalają wydatnie zmaksymalizować osiągi procesora, zwiększając komfort rozgrywki bądź skracając czas wykonywania operacji. Kolejnym dość istotnym spostrzeżeniem były stosunkowo niewielkie różnice pomiędzy dwoma standardami: DDR3 oraz DDR4. Wpływ na ten stan rzeczy mają oczywiście timingi, które są znacząco luźniejsze w modułach reprezentujących najnowszą technologię. Sprawa teoretycznie dość oczywista, ale praktyka często różni się od teorii, więc wypadało to sprawdzić. Nieco inaczej wyglądało to bowiem w przypadku pojedynku DDR2 z DDR3, ale tam przeskok częstotliwości był o wiele, wiele większy.
Wracając z kolei do samych pamięci ADATA, to w dzisiejszym teście przyjrzę się bliżej przedstawicielowi rodziny XPG Dazzle. Zestaw, który otrzymałem od producenta, charakteryzuje się pojemnością 2x8 GB, taktowaniem na poziomie 2800 MHz oraz dość luźnymi opóźnieniami wynoszącymi CL 17. Ten ostatni parametr z pewnością będzie miał pewien wpływ na osiągi, co zostanie wnikliwie zbadane. Bardziej ciekawą kwestią będzie jednak podatność na podkręcanie, gdzie sprawdzę, co tak naprawdę może z owych kości wycisnąć bardziej zaawansowany użytkownik. Jeśli chodzi o wspomniany wcześniej aspekt moddingowy, warto podkreślić, że wszystkie moduły XPG Dazzle wyposażone są w diody LED i tym samym wpisują się w panujący obecnie trend w tym względzie. To w zasadzie tyle słowem wstępu, czas więc przejść do bardziej szczegółowego opisu oraz chyba najważniejszego, czyli testów.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Test pamięci ADATA XPG Dazzle 2x8 GB DDR4-2800 CL 17. Gratka dla modderów?