Test routera Tenda TX12L Pro. Solidna wydajność w dobrej cenie

Test routera Tenda TX12L Pro. Solidna wydajność w dobrej cenie

Tenda to producent, który zasłynął z oferowania przystępnych cenowo routerów o bardzo dobrej wydajności. Tym razem do naszej redakcji trafił model Tenda TX12L Pro, który skierowany jest do użytkowników oczekujących więcej pod względem osiągów w stosunku do routerów otrzymywanych od dostawców internetu, ale w przystępnej cenie. Bo pomimo przyrostka „Pro”, wciąż mamy do czynienia z relatywnie tanim urządzeniem, które w polskich sklepach kupić można za 269 zł (jeden z najtańszych modeli w tym segmencie). Pytanie tylko, czy TX12L Pro udowodni, że Tenda potrafi tworzyć sprzęt rywalizujący z renomowanymi markami?

Tenda TX12L Pro to router skierowany do użytkowników oczekujących wysokiej wydajności, ale w przystępnej cenie.

tenda

Tenda TX12L Pro to router Wi-Fi 6 klasy AX3000, podobnie jak testowany przez nas TX9 Pro, ale z pewnymi ulepszeniami. Łączna prędkość transmisji danych to 2976 Mbps (574 Mbps w paśmie 2,4 GHz oraz 2402 Mbps w 5 GHz), z pełnym wsparciem dla 160 MHz i modulacji 1024-QAM. Nowością w tym modelu jest zaś obsługa technologii Mesh (nazywanej przez producenta Wi-Fi+), umożliwiająca łatwą rozbudowę sieci o kolejne punkty dostępu. Na pokładzie znalazły się również wszystkie typowe technologie poprawiające wydajność: OFDMA, MU-MIMO (2x2:2), Beamforming oraz BSS Coloring, a także wsparcie dla IPv6 i najnowszego standardu zabezpieczeń WPA3. Sprzęt wyposażono w pięć zewnętrznych dookólnych anten (trzy dla 5 GHz i dwie dla 2,4 GHz), a Tenda chwali też zastosowaniem trzech nadajników i trzech odbiorników w paśmie częstotliwości 5 GHz oraz pięcioma modułami wzmacniającymi sygnał. Sprawdzimy, jak przekłada się to na praktykę. 

Specyfikacja routera Tenda TX12L Pro

Procesor: 2 rdzenie, 1,3 GHz
Standard sieci: IEEE 802.11 ax/ac/n/a 5 GHz;
IEEE 802.11 ax/n/g/b 2,4 GHz
Anteny  zewnętrzne, 5 dookólnych
Prędkość transmisji: 5 GHz: 2402 Mbps (802.11ax);
2,4 GHz: 574 Mbps (802.11ax)
Szerokość kanałów: 20/40/80/160 MHz
Szyfrowanie: 64/128-bit WEP, WPA/WPA2/WPA3, WPA-PSK/WPA2-PSK/WPA3-PSK
Protokoły: IPv4 i IPv6
Porty: 3 x RJ45 LAN (1000 Mbps);
1 x RJ45 WAN (1000 Mbps)
Przyciski: WPS, Reset/Restart
Wymiary: 244x56x200 mm;
Zarządzanie: Kontrola dostępu, zarządzanie lokalne, zarządzanie zdalne
Serwery wirtualne: Port Forwarding , UPnP, DMZ
Funkcje zaawansowane: Smart Connect;
Sieć gości;
Beamforming (kształtowanie wiązki);
MU-MIMO 2x2:2 dla 5 GHz;
MU-MIMO 2x2:2 dla 2,4 GHz;
OFDMA;
1024 QAM;
VPN - PPTP (klient/serwer), L2TP klient;
VLAN;
IPTV;
Kontrola rodzicielska;
Kontrola przepustowości;

Sercem urządzenia jest bliżej nieokreślony dwurdzeniowy procesor, pracujących z częstotliwością taktowania 1,3 GHz. Ten produkowany jest w 12 nm litografii i producent zapewnia, że oferuje 30% wyższą wydajność niż SoC w dwurdzeniowym routerze AX3000 starszej generacji (patrz TX9 Pro). Wszystkie cztery porty Ethernet obsługują gigabitowy interfejs, ale to już branżowy standard, a nawet absolutne minimum. Niestety, podobnie jak w niższych modelach, zabrakło jednak portu USB.

Tenda TX12L Pro - wygląd i wykonanie

Sprzęt przychodzi w charakterystycznym kartonie Tendy, utrzymanym w czarnej i pomarańczowej kolorystyce. W zestawie znajdziemy router, zasilacz, dokumentację oraz kabel Ethernet - ot, taki standard. Nie to co nietypowa stojąca konstrukcja TX12L Pro, która od razu rzuca się w oczy po wyjęciu z pudełka. Producent wyjaśnia, że ten nowy pionowy design poprawiać ma rozpraszanie ciepła w porównaniu do tradycyjnych routerów i rzeczywiście coś może w tym być, bo przeważnie otwory wentylacyjne znajdują się na podwoziu bardzo blisko blatu, tymczasem tutaj zapewniono znacznie więcej miejsca na cyrkulację powietrza. A że routery lubią się mocno nagrzewać w czasie pracy, ich odpowiednie chłodzenie jest istotne (dlatego nie polecamy wstawiać ich do ciasnych, a już tym bardziej zamkniętych przestrzeni). 

Tenda TX12L Pro

Poza tym design jest dość prosty, nawet minimalistyczny, co uznajemy za plus, bo sprzęt dobrze komponuje się w nowoczesnych przestrzeniach. Obudowa TX12L Pro wykonana jest z czarnego satynowego plastiku, który niestety ma tendencję do zbierania tłustych plam, szczególnie z odcisków palców. Jego trapezowa konstrukcja ma pięć zintegrowanych anten postawionych na sztorc, których pozycji nie da się regulować, co oznacza, że urządzenie potrzebuje sporo miejsca na wysokość (przeszło 20 cm). Nietypowy kształt ma jeszcze jedną wadę, a mianowicie brak możliwości zawieszenia na ścianie.  

Tenda TX12L Pro

Router posiada tylko jedną diodę LED informującą o stanie pracy, co ma swoje plusy, bo nie świeci jak choinka, ale w przypadku problemów trudniej określić, co jest nie tak. Z tyłu jednostki znajdziemy klasyczny układ z portem WAN oraz trzema portami LAN, przyciskiem WPS/Reset i złączem zasilania. Po nowoczesnym routerze Wi-Fi 6 można było oczekiwać przełącznika z przynajmniej czterema portami LAN i tak skromna liczba zdradza budżetowy rodowód urządzenia. Poza tym, Tenda upiera się przy oznaczaniu wszystkich ethernetowych złączy na żółto, zamiast wyróżnienia WAN na niebiesko, co jest branżowym standardem. Nie ułatwia to sprawy, kiedy mamy utrudniony dostęp do tylnej ściany urządzenia i próbujemy podłączyć kable nieco na wyczucie. Zabrakło też jakiegokolwiek portu USB, choćby USB 2.0 na drukarkę, ale do tego Tenda również zdążyła nas już przyzwyczaić.   

Tenda TX12L Pro - konfiguracja i oprogramowanie

Wstępna konfiguracja routera z poziomu komputera nie powinna nastręczać żadnych problemów nawet mniej technicznym użytkownikom, ponieważ producent cały czas prowadzi nas za rączkę, a wszystko jest też klarownie wytłumaczone. Cieszy fakt, że cały interfejs przetłumaczono na język polski, co niewątpliwie jest sporym ułatwieniem dla wielu osób. Proces ogranicza się do udania się pod wskazany adres (tendawifi.com), utworzenia hasła logowania, wyboru typu połączenia oraz ewentualnie zmiany domyślnej nazwy sieci (SSID) i hasła Wi-Fi. Jedyne, czego tu zabrakło, to sprawdzenie na poziomie konfiguracji, czy posiadamy najnowszy firmware i jego ewentualnej aktualizacji. Nie podoba nam się także fakt, że fabrycznie dostęp do sieci nie jest zabezpieczony żadnym hasłem, więc teoretycznie możemy złapać pasażerów na gapę, którzy skonfigurują router przed nami (w takim przypadku trzeba będzie się ratować resetem ustawień). Producent tłumaczy to faktem, że "coraz więcej użytkowników wykonuje konfigurację wstępną poprzez aplikację mobilną, stąd przy pierwszym połączeniu jest brak hasła, gdyż jest to najszybszy i najłatwiejszy sposób dla nie posiadającego doświadczenia w konfiguracji sieci użytkownika".

Tenda TX12L Pro

Interfejs wydaje się jeszcze bardziej intuicyjny, gdyż w podstawowych zakładkach znajdują się głównie najbardziej podstawowe opcje, a te bardziej rozbudowane ukryto w ustawieniach zaawansowanych. Nie odnotowaliśmy też żadnych wpadek przy tłumaczeniu na język polski. Oprogramowanie wciąż jednak nie doczekało się systemu pomocy, jak choćby w routerach TP-Link, ale większość funkcji zawiera krótkie opisy z ich wyjaśnieniem, więc nie jest to większy problem. Niestety, router nie wspiera także alternatywnego oprogramowania, jak DD-WRT, ale to akurat norma w typowo konsumenckich modelach.

Tenda TX12L Pro

Wszystkie opcje pogrupowano w sześciu zakładkach na górnej belce panelu kontrolnego. Oczywiście większość to typowy standard, i tak karta Status sieci to stan naszego połączenia z podstawowymi informacjami o systemie i topologii sieci (jest także opcja resetu routera, wyłączenia diody LED czy optymalizacji za pomocą jednego kliknięcia). W Ustawieniach Internetowych możemy zmienić rodzaj połączenia dostawcy internetowego. Zakładka dedykowana łączności bezprzewodowej (Ustawienia Wi-Fi) również została ograniczona do minimum, gdyż zawiera jedynie możliwość zmiany nazwy SSID i hasła oraz wyboru szyfrowania (w przypadku 5 GHz możemy zdecydować się na WPA3). Znajdziemy tu również opcję Scalenie 2,4 GHz i 5 GHz, którą inni producenci często nazywają Smart Connect. Ta sprawia, że do wyboru mamy tylko jedną sieć i w zależności do warunków router będzie optymalizować połączenie, wykorzystując różne pasma (2,4 GHz lub 5 GHz), kanały i ich szerokości. Zarządzanie klientem, czyli kolejna zakładka, daje nam z kolei możliwość podglądu klientów łączących się z naszą siecią, ograniczenia im przepustowości (swoisty bardzo prosty QoS, ale działający bez zarzutu) czy umieszczenia ich na czarnej liście). 

Tenda TX12L Pro

Nie zabrakło też Kontroli rodzicielskiej, która nie jest przesadnie rozbudowana, ale powinna spełniać swoją rolę. Możemy tu bowiem przypisać urządzenia objęte ograniczeniami, a następnie ustalić godziny i dni ich dostępu do internetu oraz strony, z których mogą skorzystać (lub też nie). Nie da się ukryć, że TP-Link zapewnia nieco bardziej rozbudowane opcje dla rodziców. 

Tenda TX12L Pro

Kiedy wybierzemy ikonę Więcej, zyskamy dostęp do belki z lewej strony, gdzie znajdziemy więcej opcji o bardziej zaawansowanym charakterze, jak możliwość utworzenia sieci dla gości, tryby pracy (punkt dostępowy, router) czy bardziej szczegółowe opcje Wi-Fi z wyborem kanału i jego szerokości (wraz z 160 MHz dla 5 GHz). Umieszczono tu też opcje IPv6 czy Oszczędzanie energii, gdzie możemy zarządzać diodą LED. Dashboard kryje również opcje związane z filtrowaniem adresów MAC, IPTV, Zaporą, Routingiem statycznym, Serwerem wirtualnym, a także Host DMZ, protokołem UPnP czy DDNS. W Ustawieniach Systemu także znajdziemy kilka przydatnych funkcji, od aktualizacji firmware'u, po automatyczną konserwację systemu (ustawiamy godzinę automatycznego resetu urządzenia z opcją opóźnienia, jeśli klient jest podłączony, a ruch w sieci większy niż 3 Kb/s). Generalnie więc znajdziemy tu wszystko, czego oczekiwać można po routerze tej klasy, a na dodatek podane w prosty i przystępny sposób.

Tenda TX12L Pro

Aplikacja mobilna

Kilka słów należy się także mobilnej aplikacji. Ta oferuje jednak sporo możliwości i nie ogranicza się jedynie do podglądu klientów czy sprawdzania stanu sieci oraz jej parametrów - mamy tu opcje związane ze zmianą nazwy i hasła sieci bezprzewodowych, działaniem kontrolki, zarządzaniem czarną listą, hasłem logowania, aktualizacją systemu, a także reset. 

Aplikacja mobilna

Tenda TX12L Pro - wyniki wydajności i pobór mocy

Siła sygnału

TX12L Pro wypada poprawnie, choć po hucznych zapowiedziach spodziewaliśmy się nieco więcej. W naszym mieszkaniu o powierzchni 165 m² router zapewniał stabilne połączenie w czterech z pięciu testowych punktów przedzielonych ścianami z bloczków gipsowych, w ostatnim, czyli najdalej wysuniętym, odnotowaliśmy jednak problemy z dostępem do sieci. 

Siła sygnału

  2,4 GHz 5 GHz 
Punkt pomiarowy 1 -29 dBm  -26 dBm 
Punkt pomiarowy 2 -44 dBm  -36 dBm 
Punkt pomiarowy 3 -65 dBm  -58 dBm 
Punkt pomiarowy 4 -55 dBm  -44 dBm 
Punkt pomiarowy 5 -70 dBm  -72 dBm

Przepustowość LAN/WAN

Router nie zawodzi za to w przypadku połączeń przewodowych z wykorzystaniem gigabitowych portów LAN i WAN. Przeprowadzone testy (syntetyczne, jak i praktyczne) potwierdziły tylko, że możemy liczyć niemal na maksymalną przepustowość w tym aspekcie (934 Mb/s przy pobieraniu danych przez LAN). Sprzęt powinien więc świetnie spisywać się w przypadku małych domowych sieci, gdzie możemy pozwolić sobie na podłączenie najważniejszych urządzeń (PC, konsole czy TV) za pomocą kabla Ethernet. Pewnym utrudnieniem jest tu jednak liczba złączy. 

 

Wydajność bezprzewodowa - (Wi-Fi-W-Fi)

Jeśli zaś chodzi o testy z wykorzystaniem jedynie łączności bezprzewodowej, wydajność dla pasma 5 GHz przynosi bardzo dobre rezultaty, które w paśmie 5 GHz wybijają się nawet ponad to, co oferują gigabitowe połączenia przewodowe. Pasmo 2,4 GHz również nie zawodzi, osiągając jedne z lepszych wyników, jakie dotychczas odnotowaliśmy w routerach Wi-Fi 6 klasy AX3000. 

Wydajność bezprzewodowa - Wi-Fi-LAN

Testując maksymalną wydajność połączeń bezprzewodowych Wi-Fi, trzeba mieć na uwadze takie kwestie, jak np. zagęszczenie sieci w okolicy, dlatego też przeprowadzane przez nas testy realizowane były na różnych kanałach i o różnych porach dnia (i nocy), by możliwie najlepiej sprawdzić pełen potencjał testowanego sprzętu. Staraliśmy się więc maksymalnie zniwelować wpływ niepotrzebnych zakłóceń z naszą testową siecią i w związku z tym wyniki uzyskiwane przez Was na tym samym sprzęcie mogą odbiegać od przedstawionych tu rezultatów, o czym warto pamiętać. Wyniki testów dla wydajniejszego pasma 5 GHz pokazują, że połączenie LAN po stronie serwera jest tu wąskim gardłem, w ramach 2,4 GHz uzyskaliśmy jednak zauważalną poprawę. Co więcej, choć zgodnie z przewidywaniami, wraz ze zwiększaniem odległości od routera, prędkości wyraźnie spadają, to jednak nie tak bardzo, jak się tego spodziewaliśmy. 

Pobór mocy

Produkt Tendy w stanie spoczynku, czyli praktycznie zerowej aktywności, pobiera tylko 4,7 W, co jest bardzo dobrym wynikiem. Pod obciążeniem sytuacja wygląda bardzo podobnie, ponieważ TX12L Pro pobiera w takim scenariuszu niecałe 6 W. Urządzenie, nawet pracując 24 godziny na dobę przez cały rok, nie będzie więc stanowiło istotnego obciążenia dla naszego domowego budżetu. 

Tenda TX12L Pro - ocena i opinia

Tenda TX12L Pro to produkt, który bardzo dobrze wkomponowuje się w dotychczasowe portfolio chińskiego producenta, bo ponownie otrzymujemy bardzo wydajny router Wi-Fi 6 w niskiej cenie. Z drugiej strony wytknąć można mu praktycznie te same wady, co w przypadku poprzednich modeli tej marki, jak choćby tylko trzy złącza LAN, brak portu USB czy brak obsługi alternatywnego firmware'u, ale w tej cenie trudno oczekiwać pełnego pakietu.

Koniec końców Tenda TX12L Pro to bardzo solidna propozycja w swoim segmencie i świetnie sprawdzi się jako router dla mniej doświadczonych czy wymagających użytkowników.

Tenda TX12L Pro

Koniec końców Tenda TX12L Pro to bardzo solidna propozycja w swoim segmencie i świetnie sprawdzi się jako router dla mniej doświadczonych czy wymagających użytkowników, którzy oczekują przede wszystkim intuicyjnego i prostego oprogramowania oraz wysokiej wydajności. Ta, w szczególności w paśmie 5 GHz, potrafi zawstydzić wiele konkurencyjnych modeli nawet z wyższej półki cenowej. Jeśli więc szukacie sensownej i niedrogiej alternatywy dla routera, który otrzymaliście od swojego dostawcy internetu, Tenda TX12L Pro może okazać się strzałem w dziesiątkę. Warto też odnotować, że wszystkie routery Tendy objęte są 36-miesięczną gwarancją. Od nas sprzęt otrzymuje ocenę 8 na 10 i odznaczenie wydajności. 

Ocena Tenda TX12L Pro

Tenda TX12L Pro - opinia

 Tenda TX12L Pro - zalety:

  • Bardzo dobra wydajność w 5 GHz
  • Solidne wykonanie
  • Intuicyjne i funkcjonalne GUI
  • Aplikacja mobilna
  • Gigabitowe porty LAN/WAN
  • Smart Connect i WPA3
  • Cena
  • 3 lata gwarancji
  • Obsługa 160 MHz szerokości kanału

 Tenda TX12L Pro - wady:

  • Brak USB
  • Duży spadek wydajności wraz ze wzrostem odległości od routera
  • Tylko trzy złącza LAN
  • MU-MIMO tylko w standardzie 2x2:2

Cena (na dzień publikacji): 269 zł (kup w sklepie Media Expert)

Gwarancja: 36 miesięcy

 

Do testu dostarczyła firma:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test routera Tenda TX12L Pro. Solidna wydajność w dobrej cenie

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł