10 nm CPU Intel Ice Lake przetestowany i porównany z APU od AMD

10 nm CPU Intel Ice Lake przetestowany i porównany z APU od AMD

Od przynajmniej roku wydaje się, że to AMD jest na fali, jeśli chodzi o procesory, ale to Intel wciąż jest wyraźnym liderem tego segmentu rynku i nie zamierza łatwo oddawać tej pozycji. Niebiescy co prawda mieli duże problemy z przesiadką z 14 nm litografii, ale właśnie szykują się do wypuszczenia swoich pierwszych 10 nm układów bazujących na nowej architekturze Sunny Cove. Mowa tu oczywiście o mobilnych CPU z serii Ice Lake i w sieci zaczyna pojawiać się coraz więcej przecieków na ich temat, które zdają się potwierdzać duży skok wydajnościowy względem poprzedników. Niedawno otrzymaliśmy wyniki procesora Core i7-1065G7 z jednordzeniowego testu w ramach benchmarku CPU-Z, a teraz układ ten pojawił się w bazie danych Passmark, gdzie stoczył bój z APU Ryzen 7 3750H i Ryzen 5 3500U. Co prawda wyniki zostały już zdjęte z Passmark, ale pomocne okazało się tu cache’owanie Google.

Niedawno otrzymaliśmy wyniki procesora Core i7-1065G7 z jednordzeniowego testu w ramach benchmarku CPU-Z, a teraz układ ten pojawił się w bazie danych Passmark.

10 nm CPU Intel Ice Lake przetestowany i porównany z APU od AMD

I tak, we wspomnianym benchmarku Ryzen 7 3750H uzyskał 9112 punktów w teście wielordzeniowym, natomiast CPU z serii Ice Lake (Core i7-1065G7) osiągnęło 10316 punktów, co jest o tyle imponujące, że procesor niebieskiego zespołu charakteryzuje się TDP na poziomie jedynie 15 W, kiedy to konkurent od Czerwonych jest 35-watowym układem. Ryzen 5 3500U, który z kolei jest procesorem o TDP 15 W, pochwalić może się wynikiem na poziomie zaledwie 8042 punkty. Częstotliwość taktowania Core i7-1065G7 wahała się tu od 1,3 GHz do 3,9 GHz, a z kolei bazowa i prędkość Turbo dla Ryzena 7 to odpowiednio 2,1 GHz i 3,7 GHz. Wyniki w teście jednordzeniowym także mocno przemawiają na korzyść CPU Intela, ponieważ ten uzyskał 2625 punktów, kiedy w tym samym benchmarku Ryzen 5 osiągnał 1818 punktów, a Ryzen 7 1899 punktów.

CPU Intel Ice Lake i AMD Ryzen 3000 przetestowane w CPU-Z

Warto przypomnieć, że Intel obiecuje w swoich nowych 10 nm procesorach dedykowanych platformom mobilnym (czyli laptopom i hybrydom) skok wydajności IPC przynajmniej o 19 procent. Jest to głównie zasługa wykorzystania zupełnie nowej architektury bazującej na 10 nm procesie technologicznym. Trzeba przy tym pamiętać, że choć nowe CPU AMD wykorzystują 7 nm litografię od TSMC, to jednak obie technologie są na tyle różne, że nie można ich ze sobą bezpośrednio porównywać i proces technologiczny Intela dość powszechnie uznawany jest za bardziej zaawansowany (pomimo wyższego oznaczenia numerycznego). AMD jednak także dokonać ma wyraźnego skoku względem poprzedniej generacji, ponieważ wzrost wydajności IPC architektury Zen 2 wynosić ma 15 procent (przypominam, że przywoływane tu APU oparte są o technologię Zen+).

Pokaż / Dodaj komentarze do: 10 nm CPU Intel Ice Lake przetestowany i porównany z APU od AMD

 0