10 nm procesor Intel Ice Lake przetestowany w benchmarku

10 nm procesor Intel Ice Lake przetestowany w benchmarku

Ten rok nie był najlepszy dla Intela, który na jego początku musiał borykać się z lukami Spectre i Meltdown w swoich procesorach (zresztą nie on sam), następnie kolejny raz zmuszony był opóźnić premierę 10 nm procesorów, od kilku miesięcy firma nie nadążą z podażą 14 nm układów, co powoduje wzrosty cen CPU i tym samym krytykę ze strony konsumentów, a zamieszanie spowodowało nawet, że pojawiły się głosy, jakoby firma całkowicie porzuciła 10 nm litografię (czemu stanowczo zaprzeczyła). Przedsiębiorstwo z Santa Clara liczy jednak na to, że sytuacja diametralnie się odmienni wraz z wprowadzeniem kolejnych generacji procesorów bazujących na 10 nm technologii, co nastąpić ma w przyszłym roku. Za dowód na to, że amerykański gigant wciąż rozwija tę technologię, niech posłuży nowy przeciek, który dostarczy wynik CPU z rodziny Ice Lake w popularnym benchmarku.

Wpis w bazie danych Geekbench zdradza, że Intel może zwiększyć ilość pamięci cache w nowych procesorach.

10 nm procesor Intel Ice Lake przetestowany w benchmarku

Co warto jednak podkreślić, pierwszy 10 nm procesor Intela, Core i3-8121U, zadebiutował już w maju tego roku, ale jest to niskonapięciowy model z wyłączonym zintegrowanym GPU, skierowany do laptopów. Teraz z kolei mamy okazję sprawdzić, jak zapowiada się CPU z nadchodzącej rodziny Ice Lake, której premiera spodziewana jest najwcześniej w przyszłym roku, ale ostatnie doniesienia sugerowały nawet opóźnienie do 2020 roku. Układ ten przyłapany został w bazie danych benchmarku Geekbench, gdzie oznaczono go jako "Intel Corporation Ice Lake Client Platform". Nie poznaliśmy tym samym jego nazwy, ale wiemy, że chodzi o dwurdzeniowy procesor (z włączonym HyperThreadingiem) o bazowej częstotliwości taktowania wynoszącej 2,6 GHz, który otrzymał 4 MB pamięci cache L3. Warto też zwrócić uwagę, że Intel zwiększył rozmiary cache L1 i L2 - w tym pierwszym przypadku z 32 KB do 48 KB, a w tym drugim z 256 KB do 512 KB.

Biorąc pod uwagę fakt, że na pewno jest to wczesna wersja inżynieryjna, raczej nie ma co przykładać większej wagi do uzyskanych w teście wyników, ale warto wspomnieć, że rezultat jednordzeniowy to 4151 pkt., a wielordzeniowy 7945 pkt. Poza tym, tego typu przecieki przeważnie traktujemy z dużą dozą dystansu, ale tym razem nic nie budzi naszych podejrzeń, a do tego portal HotHardware przekonuje, że źródło, które nakierowało je na ten konkretny wpis w bazie danych Geekbench, jest bardzo wiarygodne. Warto przy okazji przypomnieć, że generacja Ice Lake przynieść ma także wsparcie dla instrukcji AVX-512, zintegrowane GPU Gen 11, obsługę pamięci LPDDR4 i sprzętowe poprawki dla Spectre oraz Meltdown.  

Pokaż / Dodaj komentarze do: 10 nm procesor Intel Ice Lake przetestowany w benchmarku

 0