10 nm procesory Intela opóźnione na koniec 2018 roku

10 nm procesory Intela opóźnione na koniec 2018 roku

Intel ma spore problemy z opracowaniem swojego 10 nm procesu technologicznego i firma już dwukrotnie przekładała jego premierę, ostatnim razem na połowę przyszłego roku. Nowe informacje prosto z łańcucha dostaw wskazują natomiast, że technologia ta zaliczyła kolejne opóźnienie, tym razem na końcówkę 2018 roku.

Źródła DigiTimes zdradzają, że opóźnienia premiery 10 nm procesorów sprawiają, że wielu partnerów Niebieskich rozważa opuszczenie serii Cannonlake i przeskoczenie od razu na 9. generację układów o nazwie kodowej Ice Lake. Tym bardziej, że producenci laptopów składają już zapytania ofertowe i kolejne przesunięcie premiery Cannonlake zmusza ich do zmiany planów. Niebiescy jak na razie zachowują się jednak jakby wszystko szło zgodnie z planem i właśnie zaprezentowali 10 nm wafel krzemowy, chwaląc się, że ich technologia zapewnia nawet 2x wyższą gęstość względem procesów 10 nm konkurencji i 2,7x w porównaniu do poprzedniej litografii, czyli obecnie stosowanego 14 nm procesu. Spodziewać mamy się tu także o 25% wyższą wydajność oraz o 45% niższego poboru energii względem 14 nm.

Wygląda na to, że na 10 nm procesory Intel poczekamy jeszcze przynajmniej rok, co oznacza długie opóźnienie względem pierwotnych planów

Intel nie jest pierwszą firmą, która przejdzie na 10 nm procesy i taką technologię wykorzystują już Samsung, Qualcomm i MediaTek w swoich mobilnych SoC, ale Stacy Smith, prezes działu produkcji i sprzedaży w Intelu, stwierdził, że ich rozwiązanie zdecydowanie przewyższa konkurencyjne produkty, a wprowadzane zmiany przebiegają zgodnie z prawem Moore’a. Jeden ze slajdów w trakcie prezentacji z Pekinu (Intel Technology and Manufacturing Day) pokazuje jednak, że 10 nm procesory zadebiutują później niż dotychczas zapowiadano, a być może nawet dopiero w 2019 roku. Oznacza to już naprawdę duży poślizg, ponieważ pierwotnie układy Cannonlake miały trafić na rynek jeszcze w bieżącym roku. W związku zaistniałą sytuacją rodzi się pytanie, jak Intel poradzi sobie z zejściem poniżej 10 nm, jeśli już teraz napotyka takie trudności?

Pokaż / Dodaj komentarze do: 10 nm procesory Intela opóźnione na koniec 2018 roku

 0