16-rdzeniowe procesory Intel Alder Lake z ulepszonym procesem 10 nm i znacznym wzrostem IPC

16-rdzeniowe procesory Intel Alder Lake z ulepszonym procesem 10 nm i znacznym wzrostem IPC

Według nieoficjalnych informacji udostępnionych w sieci przez HKEPC, Intel już 15 marca Intel wypuści na rynek nowe procesory 11. generacji Core z rodziny Rocket Lake-S. Długość życia nowości nie będzie zbyt długa, bo zaledwie 6 miesięcy później Intel zaprezentuje 12. generację procesorów Core, jednak trafią one do sklepów dopiero z końcem roku. HKEPC potwierdza wcześniejsze doniesienia, że ​​seria Alder Lake-S będzie oparta na procesie 10nm Enhanced SuperFin zamiast na 10nm SuperFin. Oznaczać to może, że procesory będą bardziej energooszczędne niż seria Tiger Lake. W porównaniu z 11.generacją, rodzina Alder Lake 12. generacji będzie oferować więcej rdzeni, nową architekturę, a także zupełnie nowy proces technologiczny. Będzie to pierwszy nowy proces Intela od ponad 6 lat od wydania Broadwell.

Intel Alder Lake będzie oferować nawet 20% wzrost IPC. Procesory zostaną zaprezentowane we wrześniu, a w marcu zadebiutuje 11. generacja Core Rocket Lake-S.

Portal donosi, że procesory Intel Alder Lake będą oparte o proces Enhanced SuperFin 10 nm, który zapewnia 15% redukcję zużycia energii, podczas gdy architektura Golden Cove ma zapewnić wzrost IPC o co najmniej 20% w porównaniu z Willow Cove (Tiger Lake). Rdzenie Golden Cove zapewnić mają wzrost IPC o 40-50% w stosunku do Skylake, co jest zgodne z wcześniejszymi nieoficjalnymi doniesieniami. W przypadku rdzeni Gracemont Atom sugeruje się, że wydajność jest podobna lub nieco lepsza niż w przypadku Skylake, ale przy znacznie niższym poborze mocy. 

Oczekuje się, że całkowity zysk IPC dl  Alder Lake wynosi około 16-18%. Źródło podaje również, że chociaż prawdziwym konkurentem Alder Lake jest Zen 4 AMD, te procesory nie ujrzą światła dziennego do 2022 roku ze względu na niewystarczające moce przerobowe TSMC w zakresie 5nm. Możliwe jest zatem, że AMD wypuści rozwiązanie pośrednie oparte o Zen 3+ i proces 6 nm. Intel Alder Lake-S będzie wymagać nowych płyt głównych z gniazdem LGA1700. Jest to konieczne, ponieważ platforma przechodzi na DDR5 i PCI Gen5. Płyty główne oparte na AM5 również mają obsługiwać pamięć DDR5.

 

Pokaż / Dodaj komentarze do: 16-rdzeniowe procesory Intel Alder Lake z ulepszonym procesem 10 nm i znacznym wzrostem IPC

 0