16-rdzeniowy i 32-wątkowy procesor Intel Alder Lake-S przyłapany w benchmarku

16-rdzeniowy i 32-wątkowy procesor Intel Alder Lake-S przyłapany w benchmarku

Choć wciąż czekamy na 11. generację desktopowych procesorów Intela, to wiemy już, że w przyszłym roku doczekamy się premiery 12. generacji CPU giganta z Santa Clara dla stacjonarnych platform. Niebiescy obiecali wypuścić w drugiej połowie przyszłego roku kolejną generację, Alder Lake-S, opartą o hybrydową architekturę rdzeni big/small. Układy te, według oficjalnie potwierdzonych informacji, oferować będą zarówno rdzenie Golden Cove (big), jak i Gracemont (small). Nie będzie to pierwsza próba dostarczenia hybrydowej technologii w ramach procesorów x86, ponieważ w tym roku Intel wypuścił już ultraniskonapięciowe układy Lakefield dla najbardziej mobilnych komputerów. Seria ta składa się z pojedynczego rdzenia Sunny Cove (big) sparowanego z czterema rdzeniami Tremont (small).  

Hybrydowe procesory Alder Lake-S oferować będą zarówno rdzenie Golden Cove (big), jak i Gracemont (small).

16-rdzeniowy i 32-wątkowy procesor Intel Alder Lake-S przyłapany w benchmarku

Procesory Alder Lake wyniosą jednak tę technologię na znacznie wyższy poziom, gdyż w przypadku stacjonarnych CPU otrzymamy do 8 małych rdzeni sparowanych z taką samą liczbą dużych. Na ten moment nie wiemy jeszcze, jak z taką konfiguracją radzić będą sobie systemy operacyjne, zarówno jeśli chodzi o gaming, jak i typowe użytkowanie robocze. W ostatnich dniach portal Notebookcheck opublikował ciekawe informacje na temat serii Alder Lake-S, ujawniając, że CPU oferować będą wsparcie zarówno dla pamięci RAM typu DDR5, jak i interfejsu PCI-Express Gen5. O ile obsługa nowej generacji RAM jest jak najbardziej spodziewana, to jednak wsparcie dla PCIe 5.0 wydaje się zaskakujące. Co więcej, AMD jak na razie nie zająknęło się na temat obsługi żadnego z tych standardów. 

16-rdzeniowy i 32-wątkowy procesor Intel Alder Lake-S przyłapany w benchmarku

Wiele wskazuje więc na to, że architektura Alder Lake może być największym technologicznym skokiem Intela od czasu wydania procesorów Skylake w 2015 roku. W bazie danych benchmarku Sisoftware dostrzeżono zaś właśnie układ Intela wyposażony w 16 fizycznych rdzeni i 32 wątki, co zdaje się potwierdzać maksymalną konfigurację w ramach serii Alder Lake-S. CPU posiada ponadto 10x 1.25 MB pamięci cache L2 i 30 MB cache L3. Rozmiary pamięci podręcznej drugiego i trzeciego poziomu zdają się takie same dla Golden Cove jak w Willow Cove, natomiast mniejsze rdzenie Gracemont zdają się podzielone na klastry z dzielonym cache. Informacja o “DRR4” może być literówką, ale może też odnosić się do wsparcia dla DDR4 w mobilnych układach Alder Lake, pozostawiając obsługę DDR5 dla desktopów.   

Pokaż / Dodaj komentarze do: 16-rdzeniowy i 32-wątkowy procesor Intel Alder Lake-S przyłapany w benchmarku

 0