16-rdzeniowy procesor Alder Lake pokazuje pazur w Geekbench. Szybszy od Core i9-9900K

16-rdzeniowy procesor Alder Lake pokazuje pazur w Geekbench. Szybszy od Core i9-9900K

16-rdzeniowy procesor Alder Lake pojawiał się już kilkukrotnie w bazie danych Geekbench i właśnie zawitał tu po raz kolejny. Poprzednie przecieki potwierdzały m.in. jego hybrydową budowę i fakt, że będzie on wspierał pamięci DDR5. Najnowszy zaś pokazuje potencjał wydajnościowy 12. generacji CPU Intela. Trzeba jednak mieć tu na uwadze, że popularny benchmark ma jeszcze spore problemy z interpretacją skomplikowanej struktury rdzeni w ramach Intel Hybrid Technology. Procesory bazujące na tej architekturze wykorzystywać będą energooszczędne rdzenie Gracemont oraz wysokowydajne Golden Cove, dlatego też oprogramowanie wykrywa 16 rdzeni i 24 wątki. Warto przypomnieć, że tzw. „małe rdzenie” nie będą wspierać wielowątkowości (Hyper-Threading). Co więcej, oprogramowanie zdaje się poprawnie odczytywać bazową prędkość taktowania, ale ma problem z częstotliwością w trybie boost.  

16-rdzeniowy procesor Alder Lake jest szybszy od Core i9-9900K w obu testach Geekbench 4.

16-rdzeniowy procesor Alder Lake pokazuje pazur w Geekbench. Szybszy od Core i9-9900K

W porównaniu z wcześniejszymi wizytami tego procesora w benchmarkach, ta próbka charakteryzuje się wyraźnie wyższą bazową prędkością. Dotychczas bowiem odnotowaliśmy 1,4 GHz w Geekbench 5 oraz 1,8 GHz w SiSoft Sandra. Tutaj zaś (Geekbench 4) oprogramowanie podaje 2,2 GHz, ale nie mamy pewności, czy jest to po prostu model o wyższych prędkościach, czy też bardziej dopracowana próbka inżynieryjna. Z kolei 27,2 GHz podawane przez program jako maksymalne taktowanie jest oczywistym błędem, choć nie wiemy, skąd mógł się wziąć tak bardzo przesadzony odczyt. Jeśli jednak chodzi o mnożnik 8 lub 10, to oznaczałoby, że rzeczywista prędkość to ok. 2,7 lub 3,4 GHz. Niewykluczone jest także, że odczyty taktowania pobierane są tylko z wolniejszych rdzeni Golden Cove

16-rdzeniowy procesor Alder Lake pokazuje pazur w Geekbench. Szybszy od Core i9-9900K

Co prawda Geekbench 4 nie posiada oficjalnego rankingu wyników, ale korzystając z mediany możemy sprawdzić, jak testowany Alder Lake wypada na tle obecnych procesorów. Jego wynik jednordzeniowy to 6436 punktów, a wielordzeniowy 47870 punktów. Oznacza to, że CPU jest szybsze od Core i9-9900K w obu testach, a także od Core i9-10900K w benchmarku wielordzeniowym, choć tu Comet Lake wciąż ma przewagę jednordzeniową. Niestety w Geekbench 4 nie ma jeszcze wyników dla Core i9-11900K (nadchodzący CPU z rodziny Rocket Lake), więc nie wiemy jak wypadnie porównanie z tym układem. Spodziewać można się jednak, że z kolejnymi rewizjami próbek inżynieryjnych Alder Lake uzyskiwać będzie coraz lepsze wyniki i prawdziwy pazur pokaże dopiero finalny produkt.  

Pokaż / Dodaj komentarze do: 16-rdzeniowy procesor Alder Lake pokazuje pazur w Geekbench. Szybszy od Core i9-9900K

 0