5 nm CPU Zen 4 w 2021 roku. Uzyski 5 nm procesu TSMC wyprzedziły już 7 nm

5 nm CPU Zen 4 w 2021 roku. Uzyski 5 nm procesu TSMC wyprzedziły już 7 nm

AMD znajduje się obecnie w gazie, a wszystko wskazuje na to, że firma nie musi obawiać się nagłego spowolnienia i najbliższa przyszłość rysuje się dla niej w różowych barwach. Jeśli bowiem wierzyć gazecie China Times (a ta przeważnie jest bardzo wiarygodnym źródłem), testy TSMC 5 nm litografii przebiegają bardzo dobrze, a producent zabezpieczył już nawet trzech pierwszych klientów, w tym właśnie czerwoną ekipę. Jak wynika z harmonogramu, do którego dotarła gazeta, masowa produkcja 5 nm układów AMD rozpocznie się jeszcze w 2020 roku, a pierwsze produkty oparte o tę litografię zadebiutują na początku 2021 roku. Co wydaje się tu najbardziej zdumiewające, to fakt, że podobno uzyski 5 nm procesu technologicznego przekroczyły już te w 7 nm, co jest nie lada osiągnięciem. Oznaczać może to, że 5 nm litografia od TSMC zadebiutuje szybciej niż nam się wydaje, ponieważ niższy proces może być po prostu bardziej opłacalny.

Podobno uzyski 5 nm procesu technologicznego przekroczyły już te w 7 nm, co jest nie lada osiągnięciem.

5 nm CPU Zen 4 w 2021 roku. Uzyski 5 nm procesu TSMC wyprzedziły już 7 nm

Trzej klienci, o których mowa była w raporcie, nie stanowią większej niespodzianki, ponieważ mowa  tu o stałych klientach TSMC, czyli Apple, HiSilicon (dział układów scalonych Huawei) oraz oczywiście AMD. Co znamienne jednak, brakuje tu NVIDII, a wydawać by się mogło, że Zieloni będą starali się być jednym z pierwszych producentów, który zaliczy przesiadkę na 5 nm, czerpiąc korzyści z niższego procesu. Z drugiej strony firma wciąż nie wypuściła na rynek swoich pierwszych 7 nm produktów, więc najwyraźniej nie zamierza się spieszyć. Powodem, dla którego NVIDIA zdawała się dotychczas unikać 7 nm, wydawały się jednak problemy z uzyskiem w tej technologii, być może więc przedsiębiorstwo, biorąc pod uwagę doniesienia na temat 5 nm technologii, dokona przeskoku bezpośrednio właśnie na tę litografię. Fakt jednak, że nie zabezpieczyło swojego miejsca jako jeden z pierwszych klientów, sprawia, że AMD znajdować będzie się tu w bardziej uprzywilejowanej pozycji.

Nie można oczywiście zapominać o Intelu, na którym ciąży teraz jeszcze większa presja, bo od lat stara się dokonać przesiadki na 10 nm, w 2021 roku jego celem jest zaś 7 nm proces technologiczny. Trzeba oczywiście cały czas pamiętać o różnicach w technologii Intela i TSMC, przez co 7 nm Niebieskich, które także wykorzysta EUV, powinno odpowiadać możliwościom 5 nm od tajwańskiego producenta. Z marketingowego punktu widzenia nie wygląda to jednak za dobrze dla giganta z Santa Clara. 5 nm od TSMC według przecieków przekroczyło już 50% uzysk (tyle podobno wynosi on dla 7 nm), a miesięczny potencjał produkcyjny został zwiększony z 50000 jednostek do 70000 jednostek (a 80000 jednostek już jest podobno widoczne na horyzoncie). Nowa litografia ma być 1,8x gęstsza od 7 nm i powinna pozwolić ma zwiększenie taktowań o ok. 15%. Oznacza to, że CPU i GPU, które obecnie odnotowują odpowiednio 4,4 GHz i 1700 MHz, będą pracować z prędkością 5 GHz i 1955 MHz. Jak już wspomnieliśmy, jest to świetna wiadomość dla fanów AMD.       

Pokaż / Dodaj komentarze do: 5 nm CPU Zen 4 w 2021 roku. Uzyski 5 nm procesu TSMC wyprzedziły już 7 nm

 0