5 nm od TSMC oferować ma o 80% większe zagęszczenie tranzystorów niż 7 nm

5 nm od TSMC oferować ma o 80% większe zagęszczenie tranzystorów niż 7 nm

7 nm proces technologiczny od TSMC wciąż nie jest jeszcze na tyle dojrzały, by wykorzystać go do produktów niższej klasy niż high-end, ale tajwański producent zapowiedział, że w pierwszej połowie przyszłego roku z jego fabryk wyjdą pierwsze produkty bazujące na 5 nm litografii (technologia ta nazywana jest N5). Na chwilę obecną jedyny 7 nm konsumencki produkt z sektora PC to karta graficzna Radeon VII, ale wkrótce ulec ma to zmianie, ponieważ AMD szykuje się do wypuszczenia na rynek nowych procesorów Ryzen i GPU Navi, które oparte zostaną o ten proces technologiczny. I chociaż TSMC ma być gotowe do masowej produkcji 5 nm układów w przyszłym roku, wiadomo już, że kolejna generacja CPU AMD, czyli Zen 3, korzystać ma z usprawnionej wersji obecnej litografii, czyli 7nm+, pomimo faktu, że dyrektor generalny TSMC, C. C. Wei, jest przekonany, że większość ich klientów dokona przeskoku na 5 nm (zapewne chodzi jednak o producentów układów mobilnych dedykowanych smartfonom).

Chociaż TSMC ma być gotowe do masowej produkcji 5 nm układów w przyszłym roku, wiadomo już, że kolejna generacja CPU AMD, czyli Zen 3, korzystać ma z usprawnionej wersji obecnej litografii, czyli 7nm+.

Jako że technologia 7nm+ wybrana została już przez AMD zarówno dla CPU Zen 3, jak i następcy Navi, minie jeszcze sporo czasu zanim doczekamy się pierwszy konsumenckich produktów dla PC korzystających z 5 nm litografii. Można jedynie żałować, ponieważ o ile przeskok z 7 nm na 5 nm nie wydaje się być tak spektakularny jak z 14 nm na 7 nm, to jednak oba procesy mocno się od siebie różnią. Co więcej, TSMC opracowuje także pośredni 6 nm proces, który co zaskakujące zadebiutować ma dopiero po 5 nm. Przedsiębiorstwo jest jednak przekonane, że te nie będą się nawzajem wykluczać i nie dojdzie tu do kanibalizmu, ze względu na różnice w obu technologiach. „Pomimo że N6 i N5 zdają się być bardzo zbliżone, to jednak mocną się różnią. N5 w porównaniu do N7 pochwalić może się zwiększeniem zagęszczenia tranzystorów aż o 80%. Pomiędzy N6 i N7 różnica ta wynosi już tylko 18%. Łatwo więc można dostrzec dużą różnicę w zagęszczeniu, ale i wydajności tranzystorów. W związku z tym, także pobór energii układu jest mniejszy w N5. Jest więc dużo zalet przejścia na N5” - wyznał Wei. Trzeba przyznać, że zwiększenie zagęszczenia tranzystorów aż o 80% przemawia do wyobraźni i można sobie tylko wyobrazić, co AMD mogłoby upchnąć w 5 nm chiplecie, jeśli tylko zdecydowałoby się na tę technologię.    

Zapewne wiele osób może zastanawiać się w tym momencie, po co w ogóle TSMC zdecydowało się na opracowanie 6 nm litografii. Odpowiedź jest prosta, ponieważ 5 nm proces jest zupełnie nową technologią wymagającą od partnerów TSMC opracowania zupełnie nowego designiu chipów, praktycznie ich całkowitego przeprojektowania. 6 nm litografia będzie zaś jedynie kolejnym etapem rozwoju (po 7nm+) 7 nm i bazować będzie na tym samym designie układów, co oznacza, że dotychczasowe będą z nią w pełni kompatybilne, ale otrzymają nieco poprawiony proces technologiczny. Można to traktować podobnie jak niedawne przejście z 14 nm na 12 nm, gdzie AMD mogło zastąpić Radeon RX 580 nieco szybszym Radeonem RX 590. Tu z kolei rodzi się pytanie, czy po CPU Zen 4, które jak wiemy produkowane będą w technologii 7 nm+, AMD zdecyduje się na przeskok na prawdziwie kolejną generację, czyli 5 nm, czy też może procesory Zen 4, które trafią na rynek w 2021 roku, oparte zostaną o 6 nm litografię, która w praktyce niewiele będzie się różnić od tej, która wykorzystana zostanie w Zen 3. Wiele może zależeć tu od poczynań Intela i tego, jak długo Niebiescy pozostaną na swojej 10 nm technologii, ponieważ firma także zapowiedziała, że ma w planach 7 nm i 5 nm układy (a nawet 3 nm), ale jak wiemy na razie ma duże problemy z przeskokiem z 14 nm na 10 nm.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: 5 nm od TSMC oferować ma o 80% większe zagęszczenie tranzystorów niż 7 nm

 0