64 rdzenie wydajniejsze od 96? Tak może wyglądać Zen 5 w praktyce

64 rdzenie wydajniejsze od 96? Tak może wyglądać Zen 5 w praktyce

Właśnie poznaliśmy pierwsze przecieki dotyczące wydajności procesorów AMD EPYC wykorzystujących potencjał architektury Zen 5. Jeden ze znanych leakerów opublikował szczegółowe informacje o 2-procesorowym systemie, który korzysta najpewniej z układów EPYC Turin. Każdy z CPU oferuje 64 rdzenie. Choć to wciąż egzemplarze inżynieryjne, ich wydajność może zaskoczyć.

AMD EPYC z rdzeniami Zen 5 w pierwszych przeciekach

Kanał Moore's Law Is Dead nie zawodzi w temacie przecieków. Tym razem poznaliśmy pierwsze tak szczegółowe informacje dotyczące procesorów AMD EPYC nowej generacji. Dokładniej mówiąc, dotyczą one systemu wyposażonego w 2 układy z rodziny EPYC, które mają bazować na architekturze Zen 5. Mówi się, że procesory należą do serii EPYC Turin, której premiera spodziewana jest w przyszłym roku.

Bazowa częstotliwość ma wynosić 2,3 GHz. W trybie boost zegar ma natomiast sięgać 3,85 GHz, co jest wysoką wartością jak na serwerowe CPU z tyloma rdzeniami.

Każdy z nich dysponuje 64 rdzeniami oraz 128 wątkami. Należy w tym miejscu jeszcze dodać, iż mówimy o wczesnych próbkach inżynieryjnych (ES), którym daleko do finalnej wersji. Z uwagi na to, że działają w tandemie, konfiguracja rozpoznawana jest jako 128-rdzeniowy i 256-wątkowy system.

Na co stać procesory EPYC Zen 5?

Całość posiada aż 512 MB pamięci cache L3, 128 MB cache L2 oraz 10 MB cache L1. Bazowa częstotliwość ma wynosić 2,3 GHz. W trybie boost zegar ma natomiast sięgać 3,85 GHz, co jest wysoką wartością jak na serwerowe CPU z tyloma rdzeniami. Na dodatek to prawdopodobnie jedne z pierwszych próbek inżynieryjnych. Przechodząc już do clou całego przecieku, pomiar wydajności pochodzi z Cinebench R23. Konfiguracja z dwoma procesorami AMD EPYC Zen 5 uzyskała około 123 tysięcy punktów.

Według przygotowanego przez Wccftech zestawienia, jest to wynik zauważalnie lepszy od tego, który zdobył system wyposażony w dwa 96-rdzeniowe procesory EPYC Genoa również w wersji ES.

Nowa architektura Czerwonych zapowiada się więc bardzo obiecująco. Na jej implementację w postaci nowych CPU poczekamy do 2024 roku. Na koniec warto tylko przypomnieć, iż opublikowana specyfikacja i wyniki benchmarku to wciąż przecieki/plotki. Nie należy zatem brać tych informacji za pewnik.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: 64 rdzenie wydajniejsze od 96? Tak może wyglądać Zen 5 w praktyce

 0