7-letni Radeon doczekał się nowej wersji. ASRock widocznie jeszcze o nim nie zapomniał

7-letni Radeon doczekał się nowej wersji. ASRock widocznie jeszcze o nim nie zapomniał

ASRock widocznie z jakiejś przyczyny zainteresował się 7-letnim GPU od AMD. Firma stworzyła kolejny niereferencyjny model RX 550. To konstrukcja typu low profile (via VideoCardz).

ASRock Radeon RX 550 Low Profile

GPU z rodziny Polaris zdecydowanie nie należą już do najnowszych. Mimo to ASRock postanowił wykorzystać jeden z najsłabszych modeli, tworząc na jego bazie niskoprofilową kartę graficzną. Dokładniej mówiąc, ofertę firmy ASRock rozszerzyła karta Radeon RX 550 Low Profile. Długość tej konstrukcji wynosi niespełna 17 cm. Dokładne wymiary to 169,58 x 130,89 x 42,05 mm. Karta jest przy tym także całkiem lekka, bo waży tylko 260 g. Za wyjścia obrazu służą w tym przypadku pojedyncze HDMI 2.0 oraz DisplayPort 1.4. Ze względu na niskim pobór mocy nie jest tutaj oczywiście wymagany dodatkowy przewód zasilający.

Dokładniej mówiąc, ofertę firmy ASRock rozszerzyła karta Radeon RX 550 Low Profile.

ASRocka Radeon RX 550 Low Profile

ASRock zdecydował się w tym przypadku na mocniejszy wariant Radeona RX 550. W ofercie AMD dostępne są bowiem wersje z 2 GB oraz 4 GB pamięci. Na pokładzie omawianego modelu ASRocka obecne są zatem 4 GB w postaci kości GDDR5. Należy też dodać, że pamięć działa przy magistrali 128 bit.

Specyfikacja

Według specyfikacji podawanej na stronie producenta, RX 550 w odsłonie Low Profile może osiągać na GPU maksymalnie 1100 MHz.

Karta chłodzona jest przez niewielki radiator oraz parę wentylatorów, które mogą zatrzymać się, gdy komputer znajduje się w stanie niskiego obciążenia. ASRock informuje też o możliwości korzystania z narzędzia Phantom Gaming Tweak, które daje dostęp do takich ustawień, jak prędkość wentylatora czy zegar pamięci i GPU.

Radeon RX 550 został wypuszczony 20 kwietnia 2017 roku. Jego bazę stanowi procesor graficzny "Lexa" wykonany w architekturze GCN 4.0. Do produkcji tego układu wykorzystywana jest dość stara już litografia 14 nm. Radeon RX 550 oferuje między innymi tylko 512 procesorów strumieniowych i wsparcie dla PCIe 3.0 x8. Model ten reprezentuje niską półkę, co widać rzecz jasna po specyfikacji.

Nawet te 7 lat temu układ ten był zatem kiepski jeśli chodzi o wydajność. Nowym modelem ASRocka mogą interesować się wyłącznie osoby poszukujące karty do mało wymagających zadań jak oglądanie filmów czy praca biurowa.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: 7-letni Radeon doczekał się nowej wersji. ASRock widocznie jeszcze o nim nie zapomniał

 0