7 nm CPU AMD EPYC z imponującym wynikiem w Cinebench, Intel ma problem

7 nm CPU AMD EPYC z imponującym wynikiem w Cinebench, Intel ma problem

AMD za sprawą architektury Zen udało się nie tylko zmienić krajobraz na rynku konsumenckich procesorów, ale i serwerowych CPU, gdzie układy EPYC radzą sobie naprawdę dobrze w konfrontacji z Xeonami. Pozwoliło to Czerwonym zanotować najlepsze kwartalne wyniki finansowe od siedmiu lat oraz wywarło na Intelu presję, jakiej ten nie odczuwał w segmencie procesorów od bardzo dawna. To z kolei prowadzić może do zrewidowania przez Niebieskich polityki cenowej, co oznacza dobre wieści dla klientów. Rynek serwerowy jest tu szczególnie interesujący, ponieważ rok po premierze AMD wciąż notuje rosnące zainteresowanie układami EPYC, co owocuje „wdrażaniem nowych platform na bazie tych procesorów przez branżowych liderów”. Jako przykład podać można tu Hewlett-Packard Enterprise, które uruchomiło dwa nowe serwery wykorzystujące CPU EPYC, w tym ProLiant DL325 Gen10 oraz Cisco, startujące ze swoim pierwszym serwerem UCS bazującym na układach AMD.  

Intel stara się walczyć z coraz popularniejszymi procesorami EPYC za pomocą rabatów na Xeony, a tym czasem w sieci pojawił się wynik 7 nm układu AMD EPYC.

7 nm CPU AMD EPYC z imponującym wynikiem w Cinebench, Intel ma problem

W związku z rosnącą popularnością, a tym samym i sprzedażą procesorów EPYC, ServeTheHome podaje, że zasłyszało u “kilku klientów”, iż Intel zaczął oferować „duże rabaty” na Xeony, by walczyć z konkurentami od czerwonego zespołu. Obniżki cen oferowane są podobno nie tylko największym klientom, ale także tym podmiotom, które zamawiają mniejsze ilości procesorów, poniżej 1000 sztuk. Nie wiadomo jak duże są te przeceny, podobno mają być na tyle kuszące, by sięgnąć po produkty Niebieskich i mówimy tu o dwucyfrowych rabatach (procentowo). Intel może w mniejszym lub większym stopniu dopasowywać ceny swoich produktów do układów EPYC, żeby zachować wysokie udziały na rynku serwerowym. ServeTheHome radzi, by kupując nawet niewielką liczbę serwerów (50-100), zapytać u sprzedawców najpierw o cenę za procesory EPYC, co podobno z miejsca uruchamia zgodę na rabaty na intelowskie Xeony.

7 nm CPU AMD EPYC z imponującym wynikiem w Cinebench, Intel ma problem

Obniżki cen mogą jednak okazać się niewystarczające, ponieważ AMD szykuje już nowe procesory EPYC bazujące na 7 nm procesie technologicznym, które przyczynić mogą się do jeszcze większej popularności serwerowych produktów Czerwonych. Do sieci wyciekły bowiem benchmarki z nadchodzącego 7 nm układu o nazwie kodowej Rome, którego dostawy próbek rozpocząć mają się jeszcze w tym roku. Opublikowane przez Chiphell wyniki pochodzić mają z próbki inżynieryjnej i jak możecie zobaczyć na screenshocie, wielordzeniowy wynik uzyskany w Cinebench R15 jest naprawdę imponujący (12587 punktów). Dla przykładu flagowy 32-rdzeniowy Ryzen Threadripper 2990WX  uzyskuje w tym samym teście jakieś 5500 punktów, a Intel Xeon X5650 pracujący z prędkością 2,66 GHz zaledwie 1279 punktów. Co więcej, 32-rdzeniowy EPYC 7601 pochwalić może się w tym benchmarku rezultatem ok. 6000 punktów, czyli połową tego, co osiąga jego następca. Warto podkreślić, że powodem, dla którego układy EPYC lepiej się tu skalują od Threadripperów, może być wsparcie dla 8-kanałowego kontrolera pamięci, kiedy CPU HEDT oferują jedynie 4-kanałowy. Do tego dochodzą zapewne inne usprawnienia w ramach architektury i zwiększenie taktowania zegarów. Jeśli wyniki te się potwierdzą, to 7 nm procesory EPYC mogą mocno namieszać na rynku serwerowym, przyprawiając Intela o duży ból głowy.  

Pokaż / Dodaj komentarze do: 7 nm CPU AMD EPYC z imponującym wynikiem w Cinebench, Intel ma problem

 0