7nm Vega 20 już przetestowana w 3DMarku

7nm Vega 20 już przetestowana w 3DMarku

W ubiegłym tygodniu AMD pochwaliło się, że testuje już 7 nm układy Vega dedykowane akceleratorom Radeon Instinct i nie trzeba było długo czekać na pierwsze przecieki ukazujące wydajność GPU Vega 20 w popularnym benchmarku.

Trzeba jednak pamiętać, że jest to bardzo wczesny etap, dlatego też rezultaty zanotowane przez 3DMark nie imponują (co wynikać może też z niskiego taktowania GPU). Jeśli zaś chodzi o źródło tego wycieku, to wydaje się, że jeden z pracowników postanowił przetestować nowy układ graficzny i po prostu zapomniał wyłączyć opcję zamieszczania rezultatów online, w rezultacie czego wyniki testu Vegi 20 pojawiły się w sieci. Karta wykorzystana do tego celu to bez wątpienia model inżynieryjny pracujący na wczesnych sterownikach. AMD oficjalnie potwierdziło jak na razie wykorzystanie Vegi 20 jedynie w akceleratorach Radeon Instinct, które przeznaczone są do maszynowego uczenia, a karta ta nie posiada nawet odpowiednich złączy obrazu. Niemniej jednak, Frontier, RX 64 i FirePro korzystają praktycznie z tego samego designu laminatu i przetestowana przez AMD Vega może być następcą każdej z tych kart.

Radzimy nie przywiązywać zbyt dużej wagi do wczesnych wyników Vegi 20, ponieważ wiele może tu jeszcze ulec zmianie

Jak wynika z wcześniejszych doniesień i co potwierdza także wpis w bazie danych 3DMark, Vega 20 wyposażona będzie w 32 GB pamięci HBM2. Identyfikator urządzenia (ID) wynosi tutaj 66A0, co oznacza, że pokrywa się z tym, co sugerowały jakiś czas temu sterowniki Linux. Częstotliwość taktowania GPU na poziomie 1 GHz najprawdopodobniej została nieprawidłowo odczytana przez benchmark - z podobną sytuacją mieliśmy do czynienia w przypadku Vegi 10 czy Radeon 480, kiedy te także szykowały się dopiero do premiery i programy odczytywały ich taktowanie jako 1 GHz. Jeśli jednak Vega 20 rzeczywiście dostarcza podobną wydajność do RX 64 Liquid przy pracy z prędkością 1 GHz, to oznaczałoby to wzrost wydajności zegar do zegara o jakieś 70%. Warto dodać, że platforma testowa bazowała w tym przypadku na procesorze Ryzen 7 1700.

Pokaż / Dodaj komentarze do: 7nm Vega 20 już przetestowana w 3DMarku

 0