Acer i Asus szykują pierwsze monitory Mini-LED klasy G-Sync Ultimate

Acer i Asus szykują pierwsze monitory Mini-LED klasy G-Sync Ultimate

W ubiegłym roku, po długim oczekiwaniu, w końcu doczekaliśmy się pierwszych gamingowych monitorów 4K 144Hz G-Sync Ultimate - Asus ROG Swift PG27UQ i Acer Predator X27. Te opracowane zostały przez tajwańskie firmy we współpracy z NVIDIĄ, dostarczając nie tylko rozdzielczość 4K przy odświeżaniu 144 Hz, ale także zaawansowane wsparcie dla HDR ze szczytową jasnością dochodzącą do 1000 nitów, pokrycie palety barw DCI-P3 i wsparcie dla technologii G-Sync. Z miejsca okrzyknięte zostały najlepszymi monitory dostępnymi na rynku, ale wszystko wskazuje na to, że w tym roku będą musiały oddać koronę swoim następcom opartym o technologię Mini-LED. Na targach Computex 2019 doczekaliśmy się bowiem zapowiedzi pierwszych tego typu monitorów i ponownie pionierami będą tu Asus i Acer. Ten pierwszy producent ujawnił zdecydowanie więcej szczegółów na temat nadchodzącego modelu ROG Swift PG27UQX, aczkolwiek, podobnie jak to było ostatnio, Acer zapewne wypuści na rynek sprzęt bliźniaczy pod względem specyfikacji i możliwości.

Na targach Computex 2019 doczekaliśmy się zapowiedzi pierwszych gamingowych monitorów Mini-LED i ponownie pionierami będą tu Asus i Acer.

Podobnie jak poprzednicy, ich następcy oferować będą 27-calowe panele IPS o rozdzielczości 4K i odświeżaniu 144 Hz (po podkręceniu), a nie zabraknie też wsparcia dla HDR10 (certyfikat HDR 1000 poświadczający o szczytowej jasności do 1000 nitów). Zamiast jednak 384 niezależnych stref lokalnego wygaszania podświetlenia, nowe modele za sprawą Mini-LED pochwalić będą mogły się 50% wzrostem w tym zakresie, co daje aż 576 stref. Ta nowa technologia pozwala zmniejszyć rozmiar LED-ów do zaledwie 200-300 mikrometrów, co z kolei umożliwia zastosowanie większej ilości diod, dając monitorowi większą kontrolę na jasnością i podświetlaniem obrazu. To przekłada się na możliwość uzyskania większego kontrastu i głębszej czerni, praktycznie na poziomie niespotykanym dotychczas w przypadku monitorów LCD (do OLED-ów wciąż jeszcze dużo brakuje, ale tu nadzieje związane są z technologią MicroLED, nad którą pracuje m.in. Samsung).  

Test ASUS ROG Swift PG27UQ – 4K, HDR, 144 Hz i G-SYNC w jednym stali domku

ROG Swift PG27UQX pochwalić będzie mógł się także 97% pokryciem palety barw DCI-P3 oraz 99% Adobe RGB (wspierany przez technikę kropki kwantowej). Możliwość wielostrefowego wygaszania podświetlenia przekłada się także na niższe zużycie energii, a jeśli chodzi o dostępne złącza, to na pokładzie znajdziemy DisplayPort v1.4, HDMI (v2.0), 3x USB 3.0 i 1x 35 mm port słuchawki minijack. Oczywiście nie zabraknie tu też najnowszego procesora G-Sync, co niestety wiązać będzie się na pewno z wysoką ceną. Jak wysoką? Tego jeszcze nie wiemy, ale warto przypomnieć, że poprzednik na starcie kosztował w Polsce ok. 11 tysięcy złotych. Niestety nie ujawniono jeszcze, kiedy nowe monitory Mini-LED trafią do sprzedaży, ale nastąpić ma to jeszcze w tym roku.      

Pokaż / Dodaj komentarze do: Acer i Asus szykują pierwsze monitory Mini-LED klasy G-Sync Ultimate

 0