ADATA Prospector 950 i 970 - nowe dyski SSD dla fanów kryptowaluty Chia

ADATA Prospector 950 i 970 - nowe dyski SSD dla fanów kryptowaluty Chia

Jeden z największych producentów SSD na świecie - ADATA – ogłosił, że wypuści na świat dyski SSD skierowane dla "farmerów" kryptowaluty Chia. Dyski Prospector 950 i 970 to wysokowydajne nośniki danych o ogromnej wytrzymałości - w sam raz do tworzenia działek.

Jeszcze nie tak dawno temu informowaliśmy o tym, że amerykański producent Sabrent, wydał specjalną edycję dysków SSD - Plotripper oraz Plotripper PRO dla fanów kryptowaluty Chia. Jak widać ADATA wcale z boku stać nie chce, bo właśnie ten rodzaj nośnika danych pojawił się w portfolio firmy. Prospector 950 i 970 to nazwy kodowe nowych SSD, specjalnie zaprojektowanych do działania 24/7 i to w najgorszych warunkach - tworzeniu działek dla kryptowaluty Chia. O tym jak bardzo wymagające jest to zajęcie, pisaliśmy już w czerwcu, kiedy to po raz pierwszy spojrzeliśmy na proces wydobywania Chia. Wracając jednak do dysków ADATA, Prospector 950 to dysk o pojemności 1 TB na M.2 2280. Posiada on złącze PCI Express 3.0 i może się pochwalić osiągami na poziomie 3000 MB/s (zapis) oraz 3500 MB/s (odczyt), zachowując przy tym współczynnik TBW na poziomie 28 000 TB lub jak kto woli – 28 petabajtów. Gwarancja dysku ustalona została na 5 lat i jego zakup będzie możliwy na głównej stronie ADATA – w cenie 799 USD (około 3900 zł z VAT).

ADATA wypuszcza wysokowydajne dyski SSD Prospector do farmienia kryptowaluty Chia. Duża wytrzymałość za duże pieniądze.

Drugim dyskiem, który został przedstawiony przez producenta jest Prospector 970. To zdecydowanie większy brat dla pierwszego tu wymienionego. Tym razem mamy do czynienia z interfejsem PCI Express 4.0 i wyższą pojemnością (2 TB), a więc można się spodziewać znacznie lepszych osiągów od Prospector 950. Tak też się stało, bo ten wspiera przesyłanie danych na poziomie 7400 MB/s, ale nie znamy dokładnych danych dotyczących wydajności w zapisie i odczycie. Współczynnik TBW dla tego SSD wynosi aż 56 000 TB lub jak kto woli 56 petabajtów. Tak samo jednak jak w przypadku poprzedniego nośnika danych, Prospector 970 posiada 5-letnią gwarancję producenta. Ostatnią kwestią będzie oczywiście cena. Ta optymizmem nie napawa, bo producent za dysk zażyczył sobie aż 1499 USD (około 7000 zł z VAT) choć może się to jeszcze nieco zmienić, bo nośnik do sklepów trafi dopiero we wrześniu.

Cóż.. coraz więcej sprzętu trafia w ręce kopaczy kryptowalut i jak widać nie chodzi tu tylko o karty graficzne. Zdecydowana większość dysków SSD nie jest jednak w stanie sobie poradzić z tak ogromnym wysiłkiem jakim jest tworzenie działek dla kryptowaluty Chia i żeby ograniczyć koszty oraz odpady elektroniczne, firmy wychodzą naprzeciw fanom „górnictwa” i tworzą dedykowany sprzęt po te zastosowania. Czy kupno takich dysków do Chia się opłaca? Tego niestety stwierdzić nie potrafimy, ale jeśli jesteście zainteresowaniu kupnem dedykowanych SSD pod Chia, wejdźcie na stronę ADATA.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: ADATA Prospector 950 i 970 - nowe dyski SSD dla fanów kryptowaluty Chia

 0