ADATA zwiastuje dyski SSD PCIe 5.0 osiągające 14 GB/s sekwencyjnego odczytu

ADATA zwiastuje dyski SSD PCIe 5.0 osiągające 14 GB/s sekwencyjnego odczytu

ADATA, firma będąca właścicielem marki XPG, potwierdziła, że ​​5 stycznia zorganizuje konferencję prasową o nazwie Dawn of the New Xtreme. Wydarzenie to będzie częścią targów CES 2022.

Podczas konferencji ADATA zaprezentuje nowe produkty, takie jak pamięć DDR5, urządzenia peryferyjne do gier i prawdopodobnie laptopy nowej generacji, które mają być priorytetem dla AMD, Intela i NVIDII na przyszłorocznych targach CES 2022. Ponadto ADATA pokaże także swoje nowe prototypowe dyski PCIe 5.0, które na chwilę obecną znane są pod nazwami kodowymi Project Nighthawk i Project Nightbird. Zgodnie z oficjalnym komunikatem prasowym nośniki SSD będą opierać się na interfejsie PCIe 5.0 x4 i protokole NVMe 2.0, a ich pojemności sięgać mają 8 TB.

ADATA pokaże na CES 2022 swoje nowe prototypowe dyski PCIe 5.0, które na chwilę obecną znane są pod nazwami kodowymi Project Nighthawk i Project Nightbird.

Bez wątpienia najciekawszych elementem jest jednak ich wydajność, napędzana przez interfejs PCIe nowej generacji. Najszybsza opcja oferować ma transfery sekwencyjne sięgające aż 14 GB/s przepustowości odczytu, ale planowane są również opcje 12 GB/s i 10 GB/s. Dyski są kompatybilne ze standardem NVMe 2.0, który nie wprowadza wielu zmian dla konsumenckich dysków SSD i służy raczej jako reorganizacja specyfikacji.

Co warto podkreślić, nie jest to pierwszy zwiastun dysków SSD nowej generacji, ponieważ jakiś czas temu Kioxia (dział pamięci Toshiby) potwierdziła, że ​​pracuje nad nośnikami osiągającymi do 14 GB/s. Nowa szybka pamięć masowa będzie zatem oferować o 103% szybszą prędkość odczytu i o 67% szybszą prędkość zapisu (7 GB/s) w porównaniu ze standardem PCIe 4.0. Firma MSI ujawniła również, że rozwija M.2 Expander w oparciu o nowy interfejs. Oczekiwano, że to urządzenie będzie dołączone do płyty głównej MSI Z690 MEG GODLIKE, ale niestety tak się nie stało. 

Obecnie żadna platforma desktopowa nie zapewnia bezpośredniej kompatybilności z M.2 PCIe 5.0. Tylko podstawowe gniazda PCIe 5.0 x16 na płytach głównych Intel Z690 z procesorem LGA1700 obsługują tę technologię, co oznacza, że ​​dyski ADATA PCIe 5.0  wymagałyby kompatybilnego adaptera PCIe do M.2. Popularyzacja tego standardu SSD nastąpi jednak zapewne wraz z nadejściem nowej generacji procesorów i płyt głównych AMD lub Intela.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: ADATA zwiastuje dyski SSD PCIe 5.0 osiągające 14 GB/s sekwencyjnego odczytu

 0