Adblock nie łamie praw autorskich? Sąd ogłosił wyrok

Adblock nie łamie praw autorskich? Sąd ogłosił wyrok

Adblock to popularne narzędzie służące do blokowania reklam na stronach internetowych, do którego wrogo nastawieni są dostawcy treści. Teraz sąd orzekł, że oprogramowanie jest legalne.

Adblock potrafi napsuć krwi twórcom stron internetowych zarabiających na reklamach, które program konsekwentnie blokuje. Jest on używany nie tyle przez osoby chcące zrobić na złość innym, ale po prostu nielubiące dużej ilości reklam, co pozostaje oddzielną kwestią. Walczyć z autorami Adblock Plus próbował Axel Springer, ale bezskutecznie. Niemieckie wydawnictwo, do którego należą m.in. marki Bild i Die Welt, argumentuje, że adblockery ingerują w strony internetowe, łamiąc zarazem prawa autorskie. Wydawca uważa, iż Adblock Plus i jego użytkownicy negatywnie wpływają na model biznesowy firmy. Jednak sąd okręgowy w Hamburgu oddalił sprawę. Axel Springer złożył pozew przeciwko eyeo dawno temu i w 2018 roku przegrał sprawę.

Zdaniem niemieckiego sądu Adblock Plus nie łamie praw autorskich.

Adblock jest legalnym programem? Sąd wydał werdykt

W 2019 roku niemiecki wydawca wniósł kolejny pozew twierdząc, że Adblock Plus uzyskuje nieuprawniony dostęp do jego oferty, aczkolwiek również w tej sytuacji wymiar sprawiedliwości oddalał oskarżenia, uważając je za kuriozalne. Axel Springer wytoczył nową sprawę, ale i tę przegrał. W uzasadnieniu sędzia podał, iż tego typu oprogramowanie nie modyfikuje kody serwisu internetowego tylko zmienia sposób, w jaki jest on odczytywany. Inny wyrok byłby zdaniem sądu niesprawiedliwy i uderzający w wolność użytkowników a za przykład podano m.in. nieładowanie obrazków dla zaoszczędzenia transferu danych. Axel Springer porównał blokowanie reklam do oszustw w grach wideo.

Powołano się na orzeczenie sądu z 2012 roku, w którym stwierdzono, że jeden z programów dedykowanych konsoli PlayStation Portable zmieniał kod w pamięci urządzenia, co stanowi naruszenie zasad. We wspomnianej sprawie uznano, iż modyfikacja wymaga zgody posiadacza praw do sprzętu. W tym przypadku nie przekazano żadnych dowodów jakoby Adblock Plus zmieniał lub manipulował jakąkolwiek treścią należącą do Axel Springer. Zamiast tego wydawca cały czas stoi na stanowisku, że oprogramowanie ingeruje w sposób wyświetlania treści chronionych prawem autorskim w przeglądarce. Oczywiście inną kwestią jest to czy korzystanie z wtyczki blokującej reklamy pozostaje fair w stosunku do twórcy strony. Z drugiej strony czy niektórzy dostawcy treści zachowują się w porządku umieszczając na swoich portalach masę reklam? Jakie jest wasze zdanie w tej sprawie, korzystacie z Adblocka?

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Adblock nie łamie praw autorskich? Sąd ogłosił wyrok

 0