Adobe wykorzystuje Twoje zdjęcia i filmy do szkolenia AI bez Twojej wiedzy

Adobe wykorzystuje Twoje zdjęcia i filmy do szkolenia AI bez Twojej wiedzy

Sztuczna inteligencja była w ostatnich latach gorącym tematem, m.in. za spraw pozyskiwania danych źródłowych do treningów. Dane te są tak samo istotne jak sam algorytm, a ich pozyskiwanie nie zawsze jest zgodne z etyką i wyobrażeniami użytkowników. Przykładowo Adobe może w tym celu wykorzystywać dane użytkownika w chmurze i bez jego wiedzy.

Usługi chmurowe to bardzo przydatne narzędzie, które ma swoich oddanych fanów, ale i wielu przeciwników, którzy nie są przychylni utracie kontroli nad swoimi danymi. Pliki użytkowników chętnie wykorzystuje Adobe, automatycznie dołączając użytkowników Creative Cloud do programu wykorzystania treści przechowywanych w usłudze chmurowej w celu trenowania algorytmów sztucznej inteligencji. Mogą to być dane obrazowe, takie jak zdjęcia, ilustracje, a nawet wideo, a także pliki audio, tekstowe, dokumenty i inne. Dotyczy to tylko danych w chmurze, więc jeśli przetwarzacie dane przechowywane lokalnie w aplikacjach Adobe, to zapis ten nie ma zastosowania.

Adobe automatycznie zapisuje użytkowników Creative Cloud do programu analizy plików w celu treningów AI. To jednak nie wszystko, bo pliki (często z treściami bardzo prywatnymi) mogą przeglądać pracownicy Adobe. Choć funkcję tę można wyłączyć, na Adobe wylała się fala krytyki, za brak informacji o zmianach.

Jeśli więc korzystacie z usługi Adobe Creative Cloud, możecie chcieć natychmiast wyłączyć nowe ustawienie. Okazuje się, że Adobe automatycznie zapisało użytkowników do programu „Analiza treści”, który umożliwia firmie skanowanie plików multimedialnych w usłudze Creative Cloud w celu wykorzystania ich w programach szkoleniowych związanych z uczeniem maszynowym. Nie jest jasne, kiedy dokładnie ten program i ustawienie weszły w życie, a Adobe nie kwapi się z ujawnieniem głośno takiej informacji.

Istnieje również możliwość, że treści użytkowników są ręcznie przeglądane przez osoby „w celu ulepszenia i rozwoju produktu” w wybranych okolicznościach. Jeśli treści użytkowników zostaną upublicznione za pośrednictwem usług Adobe Stock, Behance, transmitowane na żywo w usłudze Adobe Live, przesłane jako funkcja w usłudze Adobe Express i innych, firma Adobe udziela sobie pozwolenia na ręczne przeglądanie treści użytkowników. Oznacza to, że ludzie w firmie Adobe (lub pracownicy kontraktowi) mogą przeglądać poufne multimedia użytkowników.

Systemy sztucznej inteligencji wytrenowane na tych danych służą do porządkowania danych, np. do tworzenia automatycznych tagów w katalogu. Jednak w przypadku systemów AI przeznaczonych do generowania nowych treści, w takim przypadku dane te nie są wykorzystywane. Na szczęście można zrezygnować z tej funkcji, logując się na swoje konto Adobe, klikając zdjęcie profilowe w prawym górnym rogu witryny Adobe, klikając „Wyświetl konto”, wybierając „Edytuj profil” pod zdjęciem profilowym, przechodząc do „Prywatność i dane osobowe” na pasku bocznym po lewej stronie, a następnie przewiń w dół do sekcji „Analiza treści”, aby wyłączyć automatycznie przydzielone uczestnictwo w programie. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Adobe wykorzystuje Twoje zdjęcia i filmy do szkolenia AI bez Twojej wiedzy

 0