Amazon nie jest zainteresowany procesorami Zen 4c od AMD. Padły konkretne powody

Amazon nie jest zainteresowany procesorami Zen 4c od AMD. Padły konkretne powody

Amazon Web Services wprowadziło już rozwiązania oparte o 96-rdzeniowe AMD Epyc do swoich centrów danych, jednakże firma nie jest przekonana co do 128-rdzeniowych Bergamo, które zostały zaprezentowane w tym tygodniu. Co dość zaskakujące, problemem ma być duża ilość rdzeni.

Amazon zapowiedział, że nie jest zainteresowany procesorami Bergamo i nie wprowadzi ich do AWS.

Jest to sprzeczne z obiegową opinią, że której dostawcy usług chmurowych preferują jak największą liczbę rdzeni, ponieważ pozwala to na obsługę większej liczby maszyn wirtualnych i kontenerów na jednym serwerze, co zwiększa potencjał zarobkowy urządzeń w centrum danych. AMD chciało konkurować w liczbie rdzeni z rozwiązaniami opartymi o architekturę ARM (Ampere Computing zapowiedziało już układ 192-rdzeniowy), jednak najwyraźniej Bergamo, które oferuje 128 rdzeni Zen 4c i pozwala na rozwiązania z dwoma socketami na płycie, nie spełnia kilku ważnych założeń. Zwiększenie ilości rdzeni wymusiło m.in. obniżenie taktowania. To sprawia, że AWS - największy dostawca rozwiązań w chmurze - nie jest zainteresowany Bergamo i nie będzie oferować rozwiązań opartych o te procesory, a przynajmniej jeszcze nie.  „To, o czym musisz pomyśleć, to co jeszcze musisz umieścić na serwerze” – powiedział David Brown, wiceprezes AWS Elastic Compute Cloud portalowi Register. „Serwery są projektowane z określoną ilością pamięci na rdzeń. Przy większej liczbie rdzeni wiele innych części serwera staje się bardzo, bardzo kosztownych, a wraz z przejściem na DDR5 widzimy teraz jeszcze więcej wyzwań”.

Jak dotąd AMD całkowicie milczy na temat firm zainteresowanych Bergamo i Zen 4c. Zobaczymy, czy nowe układy odniosą sukces.

 

Amazon pozostanie przy AMD Epyc z 96 rdzeniami, które są lepiej przystosowane do ich potrzeb.

Według Browna, AWS preferuje standaryzację procesorów niezależnie od tego, czy jest to Intel, AMD czy własny układ Graviton. Dzięki temu dostawca usług chmurowych może skupić się na dostosowaniu serwerów do swoich potrzeb. AWS może dostosować przepustowość i pojemność pamięci, zmieniając liczbę lub pojemność modułów DIMM, aby sprostać oczekiwaniom klientów. Brown stwierdził: "Kiedy patrzysz na instancje ogólnego przeznaczenia, wysoką wydajność czy optymalizację pod kątem pamięci, to są te same układy we wszystkich przypadkach". Różnią się tylko ilością pamięci przypadającej na jeden procesor.

Brown zauważył również, że liczba rdzeni w procesorach ogólnego przeznaczenia rośnie. Powiedział, że pięć lat temu AWS korzystało głównie z procesorów o 24 lub 32 rdzeniach, a teraz używają procesorów AMD Epyc ogólnego przeznaczenia z 96 rdzeniami. Chociaż te procesory mają mniej rdzeni niż Bergamo, są lepiej dostosowane pod względem szybkości taktowania lub pamięci podręcznej na rdzeń. Mimo to Brown podkreślił, że ta filozofia nie jest sztywna. Powiedział: "Nie mamy żadnych dogmatycznych przekonań, które mówią, że nie lubimy innych rozwiązań".

W chwili obecnej nie wiadomo, jak inne firmy odbierają Bergamo, jednakże Amazon może być dość szczególnym przypadkiem, gdzie ilość rdzeni jest mniej istotna niż inne aspekty.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Amazon nie jest zainteresowany procesorami Zen 4c od AMD. Padły konkretne powody

 0