Amazon oficjalnie ogłosił gotowość do startu swojego ambitnego projektu satelitarnego, Project Kuiper, który ma na celu stworzenie globalnej usługi szybkiego internetu z orbity.
Pierwsza partia 27 satelitów zostanie wyniesiona na niską orbitę okołoziemską (LEO) już 9 kwietnia, oczywiście jeśli pozwolą na to warunki pogodowe. Start odbędzie się z przylądka Canaveral na pokładzie rakiety Atlas V, należącej do United Launch Alliance (ULA).
Pierwsza partia 27 satelitów zostanie wyniesiona na niską orbitę okołoziemską (LEO) już 9 kwietnia.
Cel: internet dla całego świata
Kuiper to odpowiedź Amazona na Starlinka Elona Muska. Docelowo sieć ma liczyć ponad 3 200 satelitów, które zostaną wyniesione na orbitę przez różnych partnerów: ULA, Arianespace, Blue Origin (firma Jeffa Bezosa) oraz, co może zaskakiwać, także przez SpaceX.
Podobnie jak w przypadku Starlinka, celem jest zapewnienie szybkiego internetu na całym świecie, nawet w najbardziej odległych regionach. Amazon planuje oferować prędkości do 100 Mb/s przy użyciu kompaktowej anteny o średnicy zaledwie niecałych 18 cm, czyli mniejszej niż Starlink Mini, oraz aż do 1 Gb/s przy użyciu większych jednostek. Koszt urządzeń końcowych ma zaś wynosić „poniżej 400 dolarów”.

Satelity gotowe na orbitę
Satelity Kuipera będą poruszać się z prędkością około 27 000 km/h na wysokości około 630 km nad Ziemią, okrążając planetę w ciągu zaledwie 90 minut. Amazon zadbał też o kwestie związane z astronomią: satelity pokryte będą specjalną powłoką rozpraszającą światło, by ograniczyć ich widoczność z Ziemi.
Warto wspomnieć, że po zakończeniu budowy sieci Kuiper oraz biorąc pod uwagę już funkcjonującą flotę Starlinka (ponad 7 000 satelitów), na orbicie znajdzie się ponad 10 000 aktywnych satelitów LEO.
Pomyślne testy i ambitne plany
Amazon rozpoczął testy w październiku 2023 roku, wysyłając na orbitę dwa satelity demonstracyjne. Przesyłanie danych osiągało wówczas imponujące prędkości do 100 Gb/s, a w grudniu system wzbogacono o sieć laserowych łączy krzyżowych, które dodatkowo zwiększają szybkość transmisji. Firma chwali się nawet, że jej infrastruktura jest w stanie przesyłać dane o 30% szybciej niż tradycyjne światłowody naziemne.
Co więcej, zbliżający się start będzie największym ładunkiem, jaki kiedykolwiek wyniosła rakieta Atlas V, ponieważ wykorzysta ona swoją najmocniejszą konfigurację: pięć silników pomocniczych na paliwo stałe i ogromną owiewkę o wysokości 23,5 metra.
„To dopiero początek”
Choć wcześniejsze testy zakończyły się sukcesem, Amazon podchodzi do nadchodzącej misji z pokorą. „Przeprowadziliśmy szeroko zakrojone testy naziemne, ale są rzeczy, których można się nauczyć tylko w trakcie lotu” – przyznaje Rajeev Badyal, wiceprezes Project Kuiper. – „Bez względu na przebieg misji, to dopiero początek naszej drogi. Mamy wszystko, czego potrzebujemy, by uczyć się, adaptować i kontynuować starty w nadchodzących latach”.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Amazon wchodzi na orbitę z Project Kuiper. Kosmiczny rywal Starlinka coraz bliżej