Amazon wyprodukuje własne procesory serwerowe. Intel ma duży problem

Amazon wyprodukuje własne procesory serwerowe. Intel ma duży problem

Amazon zamierza produkować swoje własne procesory, żeby zredukować konieczność polegania na serwerowych procesorach Intela, które są stosowane w ich centrach danych. Ten największy sklep detaliczny, zarabiający również na usługach streamingowych (Prime Video), tworzący własne gry i ratujący seriale TV, teraz bierze się również za zabawy z krzemem. Firma od lat pracuje nad zaprojektowaniem oryginalnego procesora serwerowego, który mógłby stać się elementem milionów serwerów, które Amazon posiada w swoich placówkach rozsianych po całym świecie. W ten sposób firma wyeliminuje się z rynku CPU, co będzie mieć ogromny wpływ na Intela oznaczając spore straty. Jest to podwójnie dotkliwe w momencie, gdy AMD coraz śmielej sobie poczyna na rynku procesorów i nieustannie podkrada Intelowi udziały. 

Amazon ma już sklep, platformę streamingową, tworzy gry i seriale oraz procesory. Co następne? Karty graficzne od Amazon?

Jeszcze w 2015 roku Amazon pozyskał na własność producenta procesorów, izraelską firmę Annapurna Labs za kwotę około 350 milionów dolarów. Firma ta miała właśnie pomóc gigantowi w stworzeniu własnych układów. New York Times sugeruje, że działania Amazona nie doprowadzą do całkowitego zerwania współpracy pomiędzy Amazonem a Intelem w kwestii zakupu procesorów, ale przechylą szalę w negocjacjach znacznie na korzyść Amazona. Artykuł sugeruje, że 35 procent serwerowych CPU sprzedawanych globalnie trafia zaledwie do 10 firm i jedną z nich jest właśnie Amazon. Jeśli więc zagrożą oni obniżeniem zamówień, to Intelowi nie pozostanie nic innego jak obniżanie cen przy kolejnych dostawach.

"Uważało się, że potrzeba magii, żeby zbudować procesor, zwłaszcza procesor serwerowy" - powiedział Andrew Feldman, były kierownik AMD - "Mogę teraz powiedzieć Intelowi: 'Przenosimy obciążenie na inne procesory'". Innym z czynników przemawiających za stworzeniem własnych procesorów jest chęć obniżenia zapotrzebowania na energię. Procesory Amazona o niskim zapotrzebowaniu na energię mogłyby znacząco zmniejszyć rachunki za prąd, które generują ogromne serwerownie, co już samo w sobie jest wystarczającym powodem do przesiadki. Amazon rzekomo mocno korzysta z technologii od ARM, a w celach produkcyjnych wykorzystuje fabryki TSMC. Nie wiadomo, czy Amazon będzie sprzedawać procesory, czy też produkcja będzie wyłącznie na użytek własny. To nie pierwszy raz gdy Amazon zaangażował się w produkcję chipów. Gigant ten posiada już własne procesory AI o nazwie Inferentia. 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Amazon wyprodukuje własne procesory serwerowe. Intel ma duży problem

 0