AMD chce zawojować rynek laptopów. Nadchodzi Renoir - co wiemy o nowym APU?

AMD chce zawojować rynek laptopów. Nadchodzi Renoir - co wiemy o nowym APU?

Nadchodzące APU Zen 2 Renoir AMD są już prawie pewne, choć wciąż brak oficjalnego potwierdzenia i prawdopodobnie pojawią się wkrótce w 8-rdzeniowych, 16-wątkowych konfiguracjach, sprawiając, że Intel będzie musiał jeszcze bardziej walczyć o swoją pozycję. Łącząc wyniki z testów w 3DMark, przedwczesnych ofert sklepowych i przecieków w mediach społecznościowych mamy już całkiem niezły pogląd na te nowe układy. AMD wyrwało Intelowi spory kawałek rynku w kategorii desktopów, ale segment laptopów stoi wciąż w miejscu. Obecne APU Zen oferuje przyzwoitą wydajność i jest jakąś konkurencją dla Intela w kategorii średniaków, ale AMD nie ma zbyt wiele do powiedzenia w pozostałych sektorach wydajności. Zmienić to ma Renoir.

AMD chce mocniej wkroczy na rynek sprzętu mobilnego, w czym pomóc mają nowe procesory Renoir, zapewniające szeroki wachlarz wydajności.

Jak dowiedział się jeden z użytkowników Reddita, AMD, Acer i HP testują co najmniej cztery różne APU 15 W w 3DMark. Mają one bazowe zegary 1,7 GHz, 1,8 GHz, 2 GHz i 2,4 GHz. Na stronie wyników PCMark 10 możemy zobaczyć, że model 2 GHz to 8-rdzeniowy, 8-wątkowy Ryzen 7 4700U, który w turbo dobija do 4,2 GHz. Chociaż być może jest trochę za wcześnie, aby dyskutować o wydajności, to trzeba mieć na uwadze, że układ ten w testach pobił 3700U o całe 18% i nie miał większego problemu z wyprzedzeniem 4-rdzeniowych mobilnych Intel Core i5. Jednak wciąż pozostaje w tyle za 6-rdzeniowymi Core i7. 

 APU AMD Renoir przetestowane w benchmarku 3DMark 11

Na chińskich forach pojawiły się również informacje, że AMD przygotowuje dwa 8-dzeniowe, 16-wątkowe układy: Ryzen 9 4900H i Ryzen 9 4800H. Mówi się, że mogą one rzucić wyzwanie 8-rdzeniowemu procesorowi Intela i9-9980H, choć jest to trochę optymistyczne. Korzystając z nazw nowych procesorów, Tom's Hardware odkrył oferty laptopów z Renoir w jednym z irlandzkich sklepów. Sklep ten wymienia laptopy Asus jako zawierające Ryzen 9 4800HS, Ryzen 5 4600HS i Ryzen 5 4600H. Mają one być dostępne w magazynach 31 grudnia, a biorąc pod uwagę, że producenci OEM testowali już układy, wydaje się prawdopodobne, że faktycznie są one bliskie fizycznej premiery w sklepach. AMD może planować oficjalną prezentację na CES 2020, który rozpocznie się na początku stycznia.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD chce zawojować rynek laptopów. Nadchodzi Renoir - co wiemy o nowym APU?

 0