AMD chwali się przebiegiem prac nad 7 nm produktami

AMD chwali się przebiegiem prac nad 7 nm produktami

Wczoraj pisaliśmy o debiucie nowych układów APU od AMD z serii Ryzen Pro i okazuje się, że w trakcie briefingu firma zaprezentowała także kilka interesujących slajdów, które dotyczą przyszłych produktów bazujących na 7 nm litografii.

Pierwszy slajd to ten sam, który widzieliśmy już wczoraj i dotyczy on nowej generacji procesorów Threadripper, które bazować będą na usprawnionej architekturze Zen (12 nm Zen+). Ten potwierdza, że producent rozpoczął już rozsyłanie próbek układów Ryzen Threadripper 2900X (8 rdzeni), 2920X (12 rdzeni) i 2950X (16 rdzeni). Przejście na Zen+ gwarantować ma w tym przypadku optymalizację opóźnień pamięci oraz wyższe częstotliwości taktowania zegarów. Oficjalnej prezentacji tych procesorów spodziewać można się za kilka tygodni na targach Computex, a premiera najpewniej nastąpi latem. Kolejny slajd prezentuje harmonogram architektury CPU AMD, od 14 nm Zen (Summit Ridge), przez wydane niedawno 12 nm układy Zen+ (Pinnacle Ridge), po procesory bazujące na 7 nm technologii (Zen 2 i Zen 3, które otrzyma litografię 7 nm+).

Wszystko idzie zgodnie z planem i AMD ukończyło już prace nad 7 nm architekturą dla Zen 2, a CPU, które zrobią z niej użytek, trafią do sprzedaży w przyszłym roku

Producent zaznacza, że wszystko idzie zgodnie z planem i ukończył już prace nad 7 nm architekturą dla Zen 2, a CPU, które zrobią z niej użytek, trafią do sprzedaży w przyszłym roku. Nie ma też żadnych opóźnień, jeśli chodzi o usprawnioną litografię 7 nm+ dla Zen 3, która trafi na rynek w 2020 roku. Następny slajd dotyczy już procesorów graficznych, czyli GPU i co ciekawe, grafika sugerować może, że jeszcze w tym roku doczekamy się 7 nm grafik Vega (ostatnie przecieki sugerowały, że te przeznaczone mają być jedynie do profesjonalnych zastosowań). Już w przyszłym roku spodziewać możemy się zaś GPU Navi wykorzystującego tę samą 7 nm litografię, a w 2020 roku powinniśmy otrzymać kolejną generacją GPU (ta nie posiada jeszcze nazwy kodowej) od AMD bazującą na usprawnionym procesie technologicznym 7 nm+. Samo przejście na litografię 7LP zdaniem GlobalFoundries przełożyć może się na 40% wzrost wydajności, więc zapowiada się to naprawdę obiecująco.

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD chwali się przebiegiem prac nad 7 nm produktami

 0