AMD Dragon Range i Phoenix. Co przyniosą mobilne procesory Ryzen 7000?

AMD Dragon Range i Phoenix. Co przyniosą mobilne procesory Ryzen 7000?

Kanał Red Gaming Tech podzielił się najnowszymi przeciekami zawierającymi domniemane specyfikacje nadchodzących mobilnych procesorów Zen 4 z serii Ryzen 7000. 

AMD Dragon Range, czyli Raphael dla laptopów

AMD zamierza przenieść swoje desktopowe procesory Raphael do laptopów. Jest to bezpośrednia odpowiedź na serię Alder Lake-HX od Intela, czyli CPU oferujące do 16-rdzeni, które stanowią praktycznie przeprojektowane pod kątem mobilnego gniazda BGA stacjonarne procesory. Te CPU biorą za priorytet moc procesora kosztem liczby rdzeni GPU.

AMD Dragon Range to to bezpośrednia odpowiedź na serię Alder Lake-HX od Intela.

AMD Dragon Range i Phoenix. Co przyniosą mobilne procesory Ryzen 7000?

Seria AMD Dragon Range została zaprojektowana z myślą o laptopach dla „entuzjastów gamingu”, co oznacza, że ​​mówimy o platformach wyposażonych w dedykowane GPU. W związku z tym dwie jednostki obliczeniowe RDNA 2 nie zapewnią wystarczającej wydajności, by można było myśleć tu o poważnym graniu z wykorzystaniem iGPU, ale w połączeniu z zewnętrzną grafiką powinniśmy otrzymać całkiem niezłe procesory. 

Zdaniem Red Gaming Tech należy się spodziewać czterech modeli w ramach tej serii. Flagowy Ryzen 9 7980HX miałby mieć 16 rdzeni, co jest najwyższą liczbą rdzeni w historii mobilnych CPU od AMD. Dodatkowo otrzymać mamy 12-rdzeniowy Ryzen 9 7900HX, a także 8-rdzeniowego Ryzena 77800HX i 6-rdzeniowego Ryzena 6 7600HX, które trafią do tańszych notebooków dla graczy. Wszystkie te procesory mają być wyposażone w iGPU z dwiema jednostkami obliczeniowymi (CU) RDNA 2. Ich taktowanie Boost powinno wynosić od 4,8 GHz do 5,0 GHz (lub nawet powyżej), a bazowe prędkości wahać się od 3,6 GHz do 4 GHz w zależności od TDP.

AMD Phoenix - APU z mocną grafiką RDNA 3

AMD Phoenix to zupełnie inna bajka, wciąż mówimy co prawda o procesorach bazujących na architekturze x86 Zen 4, ale ich CPU oferują o połowę mniej rdzeni. W tej serii priorytetem będzie niższe zużycie energii i wydajniejsza grafika.

AMD Dragon Range i Phoenix. Co przyniosą mobilne procesory Ryzen 7000?

Phoenix posiadać mają TDP na poziomie od 35 do 45 W i będą przeznaczone do cienkich i lekkich laptopów do gier. Red Gaming Tech potwierdza poprzednie plotki, wskazujące na iGPU oparte na architekturze RDNA 3, co przyniesie duży skok wydajności integry w stosunku do Dragon Range. Co więcej, będzie oferować 6 razy więcej rdzeni GPU niż Dragon, gdyż na pokładzie znajdzie się 12 jednostek obliczeniowych, co oznacza, że należy się spodziewać konfiguracji z 1536 procesorami strumieniowymi.

Mówi się również, że taktowanie iGPU może osiągnąć zakres od 2,6 do 3,0 GHz. Daje to maksymalną teoretyczną wydajność obliczeniową wynoszącą 9,2 TFLOPów. Krążące wcześniej plotki stawiały grafikę Phoenix na poziomie GeForce'a RTX 3060 Max-Q. W takim przypadku to iGPU może pozwolić na granie w najnowsze produkcje na wysokich detalach, co jest nie lada osiągnięciem.  

AMD Dragon Range i Phoenix. Co przyniosą mobilne procesory Ryzen 7000?

Red Gaming Tech spodziewa się czterech modeli w ramach tej serii, w tym Ryzen 9 7980HS, Ryzen 9 7900HS, Ryzen 7 7800HS i Ryzen 5 7600HS. Układy „HS” mają dostarczyć dokładnie taką samą liczbę rdzeni jak Ryzen 6000 „Rembrandt”, ale w nowszej architekturze i z lepszą grafiką.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD Dragon Range i Phoenix. Co przyniosą mobilne procesory Ryzen 7000?

 0