AMD liderem na rynku procesorów stacjonarnych. Intel spada z podium pierwszy raz od 15 lat

AMD liderem na rynku procesorów stacjonarnych. Intel spada z podium pierwszy raz od 15 lat

PassMark ogłosił, że według ich statystyk, AMD po raz pierwszy od piętnastu lat wyprzedziło Intela, jeśli chodzi o globalny udział w rynku procesorów do komputerów stacjonarnych. Wiadomość ta oznacza kolejny krok w kierunku zminimalizowania ogólnej przepaści w rynku procesorów między AMD a Intelem - jeszcze nie tak dawno niekwestionowanym liderem wśród użytkowników domowych. Najnowsze wyniki za pierwszy kwartał 2021 roku, dostarczone przez odpowiedzialnego za popularne benchmarki PassMark Software, pokazują, że AMD przejmuje 50,8% udziału w światowym rynku procesorów do komputerów stacjonarnych, pozostawiając Intelowi 49,2%. Ostatni raz drużyna AMD było liderem w pierwszym kwartale 2006 roku, chociaż przewaga z wynikiem 53,9 procent trwała wtedy tylko jeden kwartał.

Według PassMark, AMD po raz pierwszy od 15 lat przegoniło Intela jeśli chodzi o globalny udział w rynku procesorów do komputerów stacjonarnych.

AMD może świętować jeśli chodzi o wyniki w segmencie procesorów do komputerów stacjonarnych, jednak Intel nadal dominuje w segmencie laptopów z 83,8% udziałem, podczas gdy AMD ma 16,3%. Różnica jest jeszcze wyraźniejsza w przestrzeni serwerowej: Intel ma 98,6%, AMD tylko 1,4%. Patrząc ogólnie na wszystkie procesory, nowy lider w dziedzinie komputerów stacjonarnych zmniejszył stratę do Intela i ​​różnica między nimi jest najmniejsza (około 22,2 procent) od ostatnich 15 lat.

PassMark podkreśla, że dostarczone dane składają się z tysięcy wyników testów wydajności PerformanceTest, a ponieważ oprogramowanie działa tylko w systemie operacyjnym Windows, wykresy nie odzwierciedlają użytkowników systemów innych niż Windows. AMD ponownie stało się ogromnym zagrożeniem dla Intela dzięki procesorom Ryzen, które pojawiły się na rynku w 2017 roku. Od tamtego czasu nieustannie przejmuje coraz większą ilość użytkowników, chociaż z chwalonymi procesorami Ryzen 5000 jest ogromny problem - są bardzo ciężko dostępne. Czekamy na dalszy rozwój sytuacji wraz z premierą Zen 4 5 nm. 

 

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD liderem na rynku procesorów stacjonarnych. Intel spada z podium pierwszy raz od 15 lat

 0