AMD ma powody do zadowolenia. Odkraja kolejny kawałek z tortu Intela

AMD ma powody do zadowolenia. Odkraja kolejny kawałek z tortu Intela

AMD ma powody do zadowolenia, ponieważ zaliczyło kolejny rekordowy kwartał, jeśli chodzi o zwiększanie swoich udziałów na rynku procesorów x86. Tak przynajmniej wynika z liczb zaprezentowanych przez firmę analityczną Mercury Research za pierwszy kwartał tego roku. 

Z danych dostarczonych przez Mercury Research wynika, że ​​AMD zyskało +2,1 punktu w stosunku do poprzedniego kwartału, co daje 27,7% udziału w rynku w tym okresie. To sprawia, że ​​obecny udział AMD jest rekordowo wysoki w porównaniu z Intelem, który obecnie kontroluje 72,3%, ale regularnie spada od czasu wprowadzenia przez AMD architektury procesorów Zen. W porównaniu z poprzednim rokiem AMD odnotowało skok o +7,0 punktów (w porównaniu z I kwartałem 2021 r.) nad Intelem, co jest imponującym wynikiem.

Z danych dostarczonych przez Mercury Research wynika, że ​​AMD zyskało +2,1 punktu w stosunku do poprzedniego kwartału, co daje 27,7% udziału w rynku w tym okresie.

AMD ma powody do zadowolenia. Odkraja kolejny kawałek z tortu Intela

Jeśli chodzi o udział w rynku w poszczególnych segmentach, dział serwerów i urządzeń mobilnych AMD radził sobie dobrze z wiodącym działem mobilnym, który uzyskał +0,9 punktu, co przekłada się na 22,5% udziałów w rynku (77,5% wciąż kontrolowane jest przez Intela). Ten wzrost następuje po lekkim spadku w poprzednim kwartale. Wygląda więc na to, że sprzedaż CPU z serii Ryzen 6000 „Rembrandt” pomogła czerwonemu zespołowi znacznie poprawić sprzedaż w pierwszym kwartale 2022 roku i trend ten powinien być kontynuowany w całym 2022 roku, w miarę normalizacji globalnych dostaw.

AMD ma powody do zadowolenia. Odkraja kolejny kawałek z tortu Intela

W segmencie serwerów AMD również zanotowało wzrost o 0,9 punktu, co obecnie przekłada się na 11,6%> Intel wciąż ma tu gigantyczną przewagę, kontrolując 88,4% rynku. Jeśli zaś chodzi o desktopowe CPU, w których AMD odnotowało największy wzrost o 2,1 punktu, pozwoliło to uzyskać 18,3% (81,7% Intela). AMD niedawno wprowadziło serię Ryzen 5000 dla segmentu konsumenckiego, co powinno jeszcze bardziej pomóc producentowi chipów zwiększyć udziały w drugim kwartale 2022 roku.

Firma boryka się z poważnymi ograniczeniami dostaw i podczas gdy stara się zwiększyć je dla 7 nm CPU EPYC i mobilnych Ryzenów, to jednak procesory do komputerów stacjonarnych Ryzen wciąż mają priorytet, ze względu na swoją sprzedaż. Jednak od początku 2022 roku globalna podaż wraca do normy, a produkcja zarówno CPU, jak i GPU wzrosła, więc sytuacja powinna znacząco się poprawić w najbliższym czasie. 

AMD ma powody do zadowolenia. Odkraja kolejny kawałek z tortu Intela

Jednocześnie wygląda na to, że segment high-endowych CPU do komputerów stacjonarnych zaliczył duży spadek. Nowy raport Pugetsystems pokazuje, że sprzedaż procesorów AMD Threadripper i ogólnie sprzedaż procesorów HEDT jest w odwrocie. Intel nie wypuścił HEDT od kilku lat, podczas gdy rodzina Threadripperów AMD została przeniesiona na stacje robocze, a ponadto jest nowa generacja jest objęta czasową wyłącznością dla Lenovo.

AMD ma powody do zadowolenia. Odkraja kolejny kawałek z tortu Intela

Podczas gdy procesory Intel Alder Lake mogą odwrócić trend na rynku desktopowych CPU i notebooków na korzyść Niebieskich, przestrzeń serwerowa pozostaje mocną stroną AMD, która nieustannie rozwija ją dzięki unowocześnionym i ulepszonym rozwiązaniom od momentu powstania platformy EPYC. Zobaczymy jak sytuacja wyglądać będzie po pojawieniu się CPU Zen 4. 

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD ma powody do zadowolenia. Odkraja kolejny kawałek z tortu Intela

 0