AMD może sprzedawać Radeona VII po kosztach, winne drogie pamięci HBM2

AMD może sprzedawać Radeona VII po kosztach, winne drogie pamięci HBM2

Kiedy AMD ujawniło Radeona VII, czyli pierwszą kartę graficzną dla graczy bazującą na 7 nm GPU, wiele osób narzekało na jej cenę, która ustalona została na 699 USD, czyli tyle samo, co mający stanowić bezpośrednią konkurencję GeForce RTX 2080, który ma w zanadrzu takie dodatkowe atuty jak wspieracie dla ray-tracingu czy opartej o sztuczną inteligencję technologii DLSS. Trzeba jednak pamiętać, że produkt Czerwonych pochwalić może się aż 16 GB pamięci VRAM typu HBM2, co powinno przełożyć się na świetnie osiągi przede wszystkim w wyższych rozdzielczościach, takich jak 4K. Okazuje się też, że to właśnie pamięć w głównej mierze odpowiada za taką, a nie inną cenę tej karty, a portal Fudzilla postanowił nieco bliżej przyjrzeć się kosztom produkcji Radeona VII i odkrył, że w gruncie rzeczy AMD sprzedawać będzie ten produkt praktycznie po kosztach.

Całość kosztów produkcji Radeona VII szacowana jest na jakieś 650 do 700 USD, co oznacza, że AMD sprzedawać może swoją nową high-endową kartę graficzną po kosztach lub z minimalnym zyskiem.

Obecnie układy HBM2, z których korzysta AMD, oferowane są w rozmiarze do 4 GB i żeby uzyskać 16 GB na pokładzie nowego Radeona, firma musiała skorzystać z czterech takowych. Co prawda, 16 GB tak szybkiej pamięci w produkcje do grania uznać można za przesadę, ale była to raczej decyzja podyktowana względami inżynieryjnymi niż biznesowymi. Trzeba bowiem pamiętać, że Radeon Vega VII bazuje w dużej mierze na profesjonalnym modelu Radeon Instinct MI50, który posiada właśnie 16 GB HBM2 na pokładzie i AMD nie chciało tworzyć nowej karty od podstaw z 8 GB VRAM, dlatego też otrzymaliśmy taki, a nie inny produkt. Tym bardziej, że 7 nm litografia i interposer (dedykowany rozdzielacz) są drogimi technologiami i konieczność ich przeprojektowania wiązałaby się z wysokimi kosztami. Wracając jednak do ceny pamięci, z informacji do jakich dotarła Fudzilla wynika, że jeden 4 GB chip HBM2 kosztuje ok. 80 USD, co oznacza, że 16 GB to wydatek rzędu ok. 320 USD, czyli połowy końcowej ceny Radeona VII.

Portal postanowił oszacować cały koszt produkcji Radeona VII, dokonując tzw. analizy BOM (bill of materials), czyli zestawienia materiałowego. I tak, sam laminat i cooler kosztować mają ok. 75 USD, a obudowa blisko 100 USD. Resztę kosztów pochłaniać ma produkcja w 7 nm i design układu Vega 20, w tym koszty inżynieryjne i całość szacowana jest na jakieś 650 do 700 USD, co oznacza, że AMD sprzedawać może swoją nową high-endową kartę graficzną po kosztach lub z minimalnym zyskiem. Z perspektywy klientów jest to świetna wiadomość, że producent nie narzuca wysokich marży na swój produkt, szczególnie w przypadku kart z górnej półki, na których firmy przeważnie zarabiają najwięcej. Wygląda jednak na to, że AMD nie mogło sobie pozwolić na wyższą cenę, ponieważ w innym wypadku karta byłaby zupełnie nieopłacalna i gracze zmuszeni byliby sięgnąć po konkurencyjnego GeForce’a RTX 2080. Jak rzeczywiście wyglądać będzie porównanie tych obu modeli, przekonamy się po premierze Radeona VII, która nastąpi 7 lutego.     

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD może sprzedawać Radeona VII po kosztach, winne drogie pamięci HBM2

 0