AMD najpewniej przygotowuje następce układu Van Gogh dla kolejnej generacji Steam Decka

AMD najpewniej przygotowuje następce układu Van Gogh dla kolejnej generacji Steam Decka

Specjalnie przygotowany układ, oparty na architekturze Van Gogh, który napędza przenośną konsolę do gier Valve może doczekać się następcy. Wiele wskazuje na to, że czerwoni pracują nad nowym SoC z konstrukcją zbliżoną do APU Phoenix. To właśnie ta jednostka najpewniej zagości w kolejnej generacji Steam Decka. Oznacza to, że możemy spodziewać się znacznego skoku wydajności, który zapewnią rdzenie Zen 4 oraz grafika oparta na RDNA 3.

Obecnie dostępna konsola od Valve napędzana jest przez niestandardowy układ, korzystający z dobrodziejstw architektury Van Gogh. Najnowsze doniesienia wskazują, że AMD najpewniej pracuje już nad kolejnym SoC, który zagości w drugiej generacji Steam Decka. Wspomniana jednostka ma charakteryzować się konstrukcją zbliżoną do APU Phoenix Point. Mówi się, że ten model będzie cechować bardzo niskie zużycie energii, a co za tym idzie - niewielka ilość wydzielanego ciepła. Procesor jest także określany mianem kompaktowego, co nie dziwi, jeśli mowa o układzie, mającym docelowo wylądować w mobilnej konsoli do gier. Nowa generacja Steam Decka przyniesie zatem zauważalny wzrost wydajności, właśnie za sprawą SoC, wykorzystującego rdzenie Zen 4 w przypadku CPU oraz grafikę RDNA 3 w kwestii GPU.

Niestandardowy układ SoC od AMD, który zasili kolejną generację mobilnej konsoli Valve ma zapewnić znaczny wzrost wydajności, dzięki wykorzystaniu rdzeni Zen 4 oraz grafiki, bazującej na architekturze RDNA 3.

Seria Phoenix Point jest wytwarzana w 4-nanometrowym procesie technologicznym, zatem możemy spodziewać się, że AMD pozostanie przy tej litografii także w przypadku jednostki dla Valve. Według pogłosek, następca Van Gogha, nazywany Little Phoenix ma cechować się rozmiarem rdzenia między 110, a 150 mm2. Sam procesor otrzyma 4 rdzenie oraz 8 wątków. Taktowanie ma wzrastać nawet do 4 GHz w trybie boost, zapewniając 25-35% wzrostu wydajności na takt zegara.

Jeśli chodzi o układ graficzny, to pogłoski wskazują na 8 jednostek obliczeniowych. Zmianom ma ulec także częstotliwość pracy GPU. Nowy SoC otrzyma 128-bitowy kontroler LPDDR, dzięki któremu będzie możliwość wyboru między pamięcią LPDDR5-6400 lub LPDDR5X-8533. Spekulacje mówią, że szereg usprawnień przyniesie 50% wzrostu wydajności procesora oraz o 60% wyższą wydajność dla karty graficznej. Masowa produkcja układu zostanie uruchomiana najpewniej pod koniec 2023 roku.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD najpewniej przygotowuje następce układu Van Gogh dla kolejnej generacji Steam Decka

 0