Specjalnie przygotowany układ, oparty na architekturze Van Gogh, który napędza przenośną konsolę do gier Valve może doczekać się następcy. Wiele wskazuje na to, że czerwoni pracują nad nowym SoC z konstrukcją zbliżoną do APU Phoenix. To właśnie ta jednostka najpewniej zagości w kolejnej generacji Steam Decka. Oznacza to, że możemy spodziewać się znacznego skoku wydajności, który zapewnią rdzenie Zen 4 oraz grafika oparta na RDNA 3.
Obecnie dostępna konsola od Valve napędzana jest przez niestandardowy układ, korzystający z dobrodziejstw architektury Van Gogh. Najnowsze doniesienia wskazują, że AMD najpewniej pracuje już nad kolejnym SoC, który zagości w drugiej generacji Steam Decka. Wspomniana jednostka ma charakteryzować się konstrukcją zbliżoną do APU Phoenix Point. Mówi się, że ten model będzie cechować bardzo niskie zużycie energii, a co za tym idzie - niewielka ilość wydzielanego ciepła. Procesor jest także określany mianem kompaktowego, co nie dziwi, jeśli mowa o układzie, mającym docelowo wylądować w mobilnej konsoli do gier. Nowa generacja Steam Decka przyniesie zatem zauważalny wzrost wydajności, właśnie za sprawą SoC, wykorzystującego rdzenie Zen 4 w przypadku CPU oraz grafikę RDNA 3 w kwestii GPU.
Niestandardowy układ SoC od AMD, który zasili kolejną generację mobilnej konsoli Valve ma zapewnić znaczny wzrost wydajności, dzięki wykorzystaniu rdzeni Zen 4 oraz grafiki, bazującej na architekturze RDNA 3.
Seria Phoenix Point jest wytwarzana w 4-nanometrowym procesie technologicznym, zatem możemy spodziewać się, że AMD pozostanie przy tej litografii także w przypadku jednostki dla Valve. Według pogłosek, następca Van Gogha, nazywany Little Phoenix ma cechować się rozmiarem rdzenia między 110, a 150 mm2. Sam procesor otrzyma 4 rdzenie oraz 8 wątków. Taktowanie ma wzrastać nawet do 4 GHz w trybie boost, zapewniając 25-35% wzrostu wydajności na takt zegara.
Jeśli chodzi o układ graficzny, to pogłoski wskazują na 8 jednostek obliczeniowych. Zmianom ma ulec także częstotliwość pracy GPU. Nowy SoC otrzyma 128-bitowy kontroler LPDDR, dzięki któremu będzie możliwość wyboru między pamięcią LPDDR5-6400 lub LPDDR5X-8533. Spekulacje mówią, że szereg usprawnień przyniesie 50% wzrostu wydajności procesora oraz o 60% wyższą wydajność dla karty graficznej. Masowa produkcja układu zostanie uruchomiana najpewniej pod koniec 2023 roku.
Zobacz także:
- Japonia testuje ogromną 330-tonową turbinę podwodną. To nieograniczone źródło darmowej energii
- Binance wstrzymuje wypłaty Bitcoina. Ceny kryptowalut pikują
- Sztuczna Inteligencja stała się świadoma? Google zawiesza inżyniera pracującego przy projekcie
Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD najpewniej przygotowuje następce układu Van Gogh dla kolejnej generacji Steam Decka