AMD: Nasze procesory nie są podatne na zagrożenie ze strony luki Spoiler

AMD: Nasze procesory nie są podatne na zagrożenie ze strony luki Spoiler

Na początku marca świat obiegła informacja o kolejnej już groźnej luce odnalezionej w procesorach Intela. Ta nazwana została Spoiler i stanowić będzie duży problem dla niebieskiej ekipy, ponieważ jak podają specjaliści z Politechniki z Worcester oaz Uniwersytetu w Lubece, którzy odkryli to zagrożenie, nie da się jej wyeliminować za pomocą zwykłej aktualizacji i potrzeba będzie sprzętowego przeprojektowania CPU. Spoiler, podobnie jak wcześniej Spectre, to luka, która żeruje na stosowanym w procesorach silniku spekulatywnego wykonywania, który mówiąc prosto odpowiada za przetwarzanie kolejnych, nadchodzących instrukcji, co do których nie ma jeszcze pewności, czy rzeczywiście będą potrzebne. Ma to na celu oczywiście zwiększanie wydajności procesorów, które w ten sposób zaoszczędzają dużo czasu. Naukowcy podkreślają, że Spoiler jest całkowicie niezależne od Spectre, więc dotychczasowe poprawki dla tej luki oraz Meltdown nie znajdują tu zastosowania.

Na szczęście dla posiadaczy procesorów AMD, Spoiler w żaden sposób nie dotyka Ryzenów, więc nie muszą się oni obawiać tego typu następstw.

AMD: Nasze procesory nie są podatne na zagrożenie ze strony luki Spoiler

Co jednak warto podkreślić, tym razem problem w żadnym stopniu nie dotyczy układów AMD, co zostało właśnie potwierdzone przez producenta. Naukowcy ze wspomnianych uczelni przetestowali zarówno procesory AMD, jak i ARM, które w pewnym zakresie były także objęte poprzednimi lukami (choć w mniejszym niż CPU Intela) i odkryli, że w tym przypadku nie dochodzi do błędów w adresowaniu pamięci podczas wykonywania spekulatywnego (pozwala to hakerom na dostęp do danych z aktualnie uruchomionych aplikacji). Problemy dotyczy więc tylko procesorów Intela, który wciąż boryka się z konsekwencjami odkrycia luk Spectre oraz Meltdown. Podobnie jak w przypadku tych zagrożeń, nie obejdzie się tu jedynie za pomocą aktualizacji oprogramowania i potrzeba będzie zmian na poziomie mikroarchitektury, co z kolei wiązać może się kosztem w postaci spadku wydajności.

Na szczęście dla posiadaczy procesorów AMD, Spoiler w żaden sposób nie dotyka Ryzenów, więc nie muszą się oni obawiać tego typu następstw. Producent wydał komunikat na swojej stronie, w którym przeczytać możemy: „Jesteśmy świadomi doniesień o nowej luce bezpieczeństwa nazywanej Spoiler, która pozwala na uzyskanie dostępu do części informacji adresowych w czasie ładowania operacji. Wierzymy, że nasze produkty nie są podatne na ten problem ze względu na naszą unikalną architekturę procesorów.” Co prawda, AMD borykało się pewnymi problemami ostatnim razem, a konkretniej z luką Spectre, ale tym razem udało mu się uniknąć podobnych kłopotów. W odróżnieniu od Intela, który kolejny raz zmuszony jest analizować własne CPU na poziomie krzemowym, w celu poprawy bezpieczeństwa swoich procesorów w przyszłości.

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD: Nasze procesory nie są podatne na zagrożenie ze strony luki Spoiler

 0