AMD Noise Suppression dostępne także na starszych GPU dzięki zmodyfikowanym sterownikom

AMD Noise Suppression dostępne także na starszych GPU dzięki zmodyfikowanym sterownikom

W ostatnim czasie technologia tłumienia szumów została dodana do sterowników dla kart graficznych AMD, opartych na architekturze RDNA 2. Tym razem dowiadujemy się, że posiadacze starszych GPU od czerwonych również będą mogli skorzystać z owej opcji, ale za pośrednictwem nieoficjalnej, zmodyfikowanej wersji oprogramowania.

Nie tak dawno informowaliśmy, że AMD zdecydowało się na dodanie funkcji tłumienia szumów do sterowników dla kart graficznych wykorzystujących architekturą RDNA 2. Technologia znana jako Noise Suppression opiera się na algorytmie sztucznej inteligencji, który redukuje szumy tła dla dźwięku wejściowego oraz wyjściowego. Omawiane rozwiązanie ma stanowić alternatywę dla konkurencyjnego RTX Voice od NVIDII. Propozycja zielonych wspiera jednak znacznie starsze modele kart graficznych, w tym także serię GTX 600. Ponadto NVIDIA zintegrowała tą technologię ze swoją aplikacją Broadcast. Wygląda zatem na to, że AMD czeka jeszcze trochę pracy zanim dorówna konkurencji. Według czerwonych, obecnie tylko układy z rodziny Radeon RX 6000 wspierają technologię Noise Suppression.

AMD wprowadziło technologię Noise Suppression wyłącznie dla kart graficznych z serii Radeon RX 6000. Jak się jednak okazuje, nieoficjalne sterowniki rozszerzają listę wspieranych modeli o znacznie starsze układy.

AMD Noise Suppression

AMD Noise Suppression w sterownikach NimeZ

fot: Reddit

 

Nieoficjalne, a w dodatku zmodyfikowane sterowniki NimeZ w wersji 22.7.1 również obsługują funkcję tłumienia szumów. Wspierane serie procesorów graficznych to: Terascale, GCN i Polaris-Vega-Navi. Jednak tylko ostania grupa posiada sterownik w odpowiedniej wersji z działającą funkcją Noise Suppression. Według oficjalnych zapewnień, tłumienie szumów od AMD działa wyłącznie na kartach graficznych z serii Radeon RX 6000, przez co część użytkowników sterowników NimeZ zgłasza, że słyszą niepożądane dźwięki.

Możliwe zatem, że nie wszystkie modele dobrze współpracują z tym oprogramowaniem. Należy także pamiętać, że korzystanie z tego typu rozwiązań może przynieść nieoczekiwane skutki w pracy zarówno samej karty graficznej, jak i całego systemu.

Zobacz także: 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD Noise Suppression dostępne także na starszych GPU dzięki zmodyfikowanym sterownikom

 0