AMD oficjalnie przyznaje, że sterowniki Radeonów podkręcają CPU bez wiedzy użytkownika

AMD oficjalnie przyznaje, że sterowniki Radeonów podkręcają CPU bez wiedzy użytkownika

AMD potwierdziło, że błąd w sterowniku graficznym, o którym pisaliśmy kilka dni temu, polegający na zmianie ustawień procesora Ryzen w BIOS-ie bez pozwolenia, rzeczywiście występuje. Wykazano, że ten powoduje automatyczne podkręcanie procesorów Ryzen bez wiedzy użytkownika.

„Zdajemy sobie sprawę z problemu w pakiecie oprogramowania AMD, który dostosowuje pewne ustawienia procesora AMD dla niektórych użytkowników. Badamy ten problem i udostępnimy więcej informacji, gdy tylko będzie to możliwe” - komentuje przedstawiciel AMD portalowi Tom's Hardware. Doniesienia o tym problemie zaczęły ostatnio pojawiać się w mediach społecznościowych, użytkownicy zgłaszali, że ich procesory zostały w tajemniczy sposób podkręcone bez ich zgody. Jak udało się ustalić, winę za to ponosi oprogramowanie karty graficznej AMD Adrenalin.

AMD potwierdziło, że błąd w sterowniku graficznym, o powoduje automatyczne podkręcanie procesorów Ryzen bez wiedzy użytkownika.

Uwaga! oprogramowanie AMD Adrenalin może zmieniać ustaweinia CPU bez wiedzy użytkownika

Źródło: u/gaojibao (Reddit)

AMD pierwotnie dodało obsługę automatycznego OC procesora w swoich sterownikach graficznych w zeszłym roku, włączając moduł Ryzen Master do oprogramowania GPU Radeon Adrenalin w celu uproszczenia podkręcania. Użytkownicy z procesorem Ryzen i kartą graficzną Radeon mogli w ten sposób używać jednego interfejsu do podkręcania obu podzespołów. Wcześniej wymagało to zarówno sterownika GPU, jak i oprogramowania AMD Ryzen Master.

Podkręcanie procesora Ryzen wymaga, aby oprogramowanie manipulowało ustawieniami BIOS-u, tak jak robią to inne narzędzia do OC. W przypadku AMD może to oznaczać po prostu włączenie funkcji automatycznego podkręcania Precision Boost Overdrive (PBO). Ta wykonuje całą brudną robotę, jak regulacja napięcia i częstotliwości w locie, aby zapewnić automatyczne podkręcanie jednym kliknięciem.

Uwaga! Oprogramowanie AMD Adrenalin może zmieniać ustawienia CPU bez wiedzy użytkownika

Jednak zastosowanie profilu GPU w sterowniku AMD w niewytłumaczalny sposób zmienia ustawienia BIOS-u, aby umożliwić automatyczne OC. Jest to problematyczne ze względu na potencjalnie skutki takiego niepożądanego podkręcania, gdyż w rzeczywistości przetaktowanie procesora Ryzen automatycznie unieważnia gwarancję. Oprogramowanie AMD zazwyczaj wymaga potwierdzenia ostrzeżenia na temat ryzyka związanego z OC, zanim pozwoli podkręcać CPU. Niestety, w tym przypadku tak się nie dzieje.

Podkręcanie nie jest zalecane w przypadku platform z niskiej klasy chłodzeniem i płytami głównymi, a poza tym naraża ono również na zwiększone ryzyko BSOD, co może ostatecznie doprowadzić do utraty danych. Na szczęście procesory Ryzen mają wbudowane solidne funkcje ochrony, aby zapobiec fizycznym uszkodzeniom chipa. Mimo to unieważnienie gwarancji bez wiedzy użytkownika jest niedopuszczalne. Wygląda jednak na to, że AMD nie zostawi takich osób na lodzie - firma twierdzi, że wkrótce udostępni więcej informacji.

Do tego czasu użytkownicy mogą używać programu Radeon Software Slimmer do usuwania Ryzen Master SDK ze sterownika GPU, zapobiegając w ten sposób nieprzewidzianym zmianom w ustawieniach BIOS-u. Nie jest to jednak oficjalne rozwiązanie AMD, a ponieważ jest to oprogramowanie firmy trzeciej, wiąże się z pewnym ryzykiem. 

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD oficjalnie przyznaje, że sterowniki Radeonów podkręcają CPU bez wiedzy użytkownika

 0