AMD ogłasza plany przyszłych generacji RDNA/CDNA. RDNA 3 przyniesie 50% wzrost wydajności na wat

AMD ogłasza plany przyszłych generacji RDNA/CDNA. RDNA 3 przyniesie 50% wzrost wydajności na wat

AMD właśnie potwierdziło pierwsze informacje na temat swojej nowej generacji GPU RDNA 3, a także jej następcy, czyli RDNA 4 oraz architektury CDNA 3. 

RDNA 3 - ponad 50% lepsza wydajność na wat

Podczas Financial Analyst Day 2022 David Wang z AMD (Senior Vice President Engineering w Radeon Technologies Group) potwierdził harmonogram rozwoju produktów RDNA i CDNA kolejnych generacji, zdradzając przy tym nieco nowych informacji na temat przyszłych grafik Czerwonych. Zacznijmy od tego, że architektura RDNA 3 zapewni o ponad 50% lepszą wydajność na wat niż RDNA 2, którą firma już promuje jako bardziej efektywną energetycznie niż konkurencyjna architektura GPU Ampere od NVIDII (w tym celu Czerwoni porównują karty graficzne Radeon RX 6950XT z GeForcem RTX 3090 Ti).

AMD właśnie potwierdziło pierwsze informacje na temat swojej nowej generacji GPU RDNA 3, a także jej następcy, czyli RDNA 4.

AMD ogłasza plany odnośnie przyszłych generacji RDNA/CDNA. RDNA 3 przyniesie 50% wydajności na wat

Co więcej, AMD potwierdziło przecieki, że gamingowa architektura nowej generacji rzeczywiście będzie ich pierwszą, która będzie oferować zaawansowany design chipletów. W nowej architekturze zmieniono budowę jednostek obliczeniowych (CU) i zastosowano nowy zoptymalizowany potok graficzny, a otrzymać mamy także pamięć Infinity Cache nowej generacji, ale producent nie zdradza tu żadnych szczegółów. Oczywiście RDNA 3 bazować będzie na 5 nm procesie technologicznym od TSMC. 

AMD ogłasza plany odnośnie przyszłych generacji RDNA/CDNA. RDNA 3 przyniesie 50% wydajności na wat

Architektura RDNA3 zadebiutuje z procesorami graficznymi Navi 3X jeszcze w tym roku. Co ciekawe, karta graficzna pokazana na oficjalnym slajdzie sugerować może podobny design, w tym cooler, jak w serii serii RDNA2 RX 6000, ale raczej byśmy się do tego nie przywiązywali, gdyż AMD może nas tu jeszcze zaskoczyć. 

RDNA 4 już w przyszłym roku

Nie podając wielu szczegółów, AMD potwierdziło, że architektura RDNA 4 będzie wykorzystywać bardziej zaawansowaną litografię. AMD nie podaje żadnych nanometrów dla GPU RDNA 4, być może dlatego, że nie podpisało jeszcze stosownego kontraktu. Architektura powinna zadebiutować do końca 2024 r., podobnie zresztą jak procesory Zen 5. Oznacza to zapewne typową dwuletnią kadencję dla RDNA 3, która zostanie zastąpiona przez RDNA 4 jesienią 2024 roku. 

AMD ogłasza plany odśnie przyszłych generacji RDNA/CDNA. RDNA 3 przyniesie 50% wydajności na wat

CDNA 3 otrzyma chiplet CPU 

AMD potwierdziło też, że architektura CDNA 3 będzie pierwszą na świecie eksaskalową konstrukcją APU. Osiąga się to poprzez połączenie chipsetów CPU i GPU w jednym pakiecie. AMD nie potwierdziło jednak, które chiplety procesora byłyby tutaj używane. Ta 5 nm architektura GPU dla centrów danych zostanie wprowadzona na rynek w przyszłym roku w ramach serii produktów Instinct MI300.

AMD ogłasza plany odśnie przyszłych generacji RDNA/CDNA. RDNA 3 przyniesie 50% wydajności na wat

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD ogłasza plany przyszłych generacji RDNA/CDNA. RDNA 3 przyniesie 50% wzrost wydajności na wat

 0