AMD partnerem chińskiej firmy produkującej x86 dla superkomputerów i wojska

AMD partnerem chińskiej firmy produkującej x86 dla superkomputerów i wojska

Konflikt pomiędzy USA a Chinami zaognił się, kiedy Huawei znalazło się na czarnej liście amerykańskiego Departamentu Handlu. Podmioty znajdujące się na tej liście nie mogą kupować amerykańskich produktów bez specjalnej zgody rządu. Cała uwaga skupia się obecnie na Huawei, ale również inna ważna chińska firma (jednocześnie partner join venture AMD) trafiła na ową listę. Sugon Information Industry jest chińskim podmiotem państwowym, dostawcą wojskowym i producentem superkomputerów współpracującym z AMD w zakresie produkcji układów x86 w Chinach. Układy te mają zostać użyte w stworzeniu pierwszego na świecie superkomputera klasy "exascale" (czyli takiego, którego wydajność przekracza 1000 petaflopsów). Wall Street Journal ujawniło szczegóły dotyczące tego, jak AMD odżyło finansowo i pomogło chińskim partnerom w produkcji wysokiej klasy chipów komputerowych. AMD jest słabszym graczem w branży komputerowej i chociaż zapewnia mu to wielu zwolenników, skutkuje to również brakiem funduszy do konkurowania w kapitałochłonnym przemyśle. Raport z Wall Street Journal rzuca światło na to, jak AMD zgromadziło kapitał w ciągu ostatnich kilku lat i nawiązało współpracę z chińską firmą w dość skomplikowanym układzie partnerskim, pozwalającym na niekontrolowane operacje. Cała historia rozpoczyna się w 2014 roku kiedy Lisa Su została mianowana CEO AMD. Dwa lata po tym wydarzeniu, AMD weszło w układ z Sugon Information Industries. Skutkiem umowy było powstanie dwóch joint venture. Normalnie  joint venture jest jednostką biznesową utworzoną przez dwie firmy, która jest zazwyczaj obsługiwana przez obie lub przez jedną z nich. W tym przypadku jedno z tych przedsięwzięć było kontrolowane przez AMD, a drugie było kontrolowane przez Sugon.

Ujawniono, że AMD silnie współpracuje z Chinami, pomagając im rozwijać własne CPU. AMD pozwala Chińczykom wykorzystać amerykańską technologię, aby dogonić amerykańską armię. Czekamy na reakcję Trumpa...

Taka struktura pozwoliła uniknąć zainteresowania ze strony Komisji Inwestycji Zagranicznych (Cifus) w USA. Cfius nie posiada uprawnień do rozpatrywania tego rodzaju transakcji biznesowych, ponieważ nie ma tutaj przypadku kontroli podmiotu zagranicznego nad amerykańskim biznesem. Nie wiadomo czy AMD celowo wprowadziło taką strukturę, aby uniknąć kontroli (jak twierdzą źródła czasopisma), czy firma zrobiła to, aby zastosować się do obowiązujących przepisów (zgodnie z ich oświadczeniem), w każdym bądź razie Departament Skarbu zgodził się wówczas z punktem widzenia AMD. Po rozpoczęciu przez AMD działalności w Sugon w lutym 2016 r. Firma otrzymała 293 mln USD opłat licencyjnych od chińskiego rządu. Obiecano również opłaty licencyjne z tytułu sprzedaży chipów powstałych w wyniku partnerstwa AMD z Sugon, a firma otrzymała kolejne 371 mln USD po tym, jak sprzedała swoje udziały w dwóch zakładach produkcyjnych półprzewodników do China Integrated Circuitry Investment Fund Co.

Joint venture kontrolowane przez AMD udziela licencji na x86 i wytwarza na tej podstawie chipy. Przedsięwzięcie kontrolowane przez Sugon projektuje urządzenia, które używają tych chipów i sprzedają te urządzenia. Podczas gdy amerykańscy menedżerowie joint venture twierdzą, że te produkty będą wykorzystywane do celów cywilnych, takich jak Baidu i WeChat, Journal twierdzi, że chipy produkowane w ramach umowy między AMD i Sugon są używane w superkomputerach, które pomagają chińskiemu wojsku w rozwijaniu broni nuklearnej i ulepszaniu systemów rakiet balistycznych dalekiego zasięgu. Innymi słowy, pozwolą Chińczykom wykorzystać amerykańską technologię, aby dogonić amerykańską armię. AMD usunęło z chipów części, które wymagałyby od firmy uzyskania licencji eksportowej od Departamentu Handlu. Rząd amerykański ze swej strony dotrzymywał kroku zmianom. Pentagon próbował zmusić AMD do dostarczenia umowy z Chińczykami do Cfius, a Departament Handlu wysłał firmie list w 2017 roku, w którym stwierdził, że Departament podejrzewa, że ​​Chińczycy naruszają przepisy dotyczące kontroli eksportu.

AMD w swoim oświadczeniu  twierdzi, że informowało rząd Stanów Zjednoczonych o wszelkich aspektach umowy. Twierdzi również, że Departament Handlu powiadomił, że żadna technologia przekazywana dzięki umowie z Sugon, nie widnieje na liście rzeczy zabronionych do eksportu. Oświadczenie firmy brzmi następująco: [My] pilnie i proaktywnie o wszystkim informowaliśmy Departament Obrony, Departament Handlu i wiele innych agencji w rządzie USA jeszcze przed zawarciem tych wspólnych przedsięwzięć i nie otrzymaliśmy żadnych zastrzeżeń co do ich utworzenia lub transferu technologii. Działania Departamentu Handlu utrudnią kontakty między AMD i Sugonem, o ile całkowicie ich nie zablokują. Jeśli jednak roszczenia ze strony amerykańskiego establishmentu są prawdziwe, to Chiny mogłyby zdobyć wymaganą wiedzę niezbędną do rozwoju technologii nabytej dzięki AMD niezależnie i bez pomocy firmy. Jak duży wpływ miało AMD na rozwój chińskiej technologii zapewne wkrótce się okaże.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD partnerem chińskiej firmy produkującej x86 dla superkomputerów i wojska

 0