AMD podniosło limit OC pamięci Radeona RX 7900 GRE. Można liczyć na znaczący wzrost FPS

AMD podniosło limit OC pamięci Radeona RX 7900 GRE. Można liczyć na znaczący wzrost FPS

AMD wydało nową wersję sterowników dla kart graficznych Radeon. Aktualizacja oznaczona jako Adrenalin Edition 24.3.1 wprowadza między innymi nowy limit podkręcania pamięci dla Radeona RX 7900 GRE.

Stare ograniczenia OC pamięci to błąd

Jedną ze zmian jakie AMD wprowadziło w nowym wydaniu sterowników dla swoich kart graficznych jest zwiększenie limitu OC dla pamięci w model Radeon RX 7900 GRE. Same informacje o wydaniu nie do końca jasno to jednak opisują. Na liście naprawionych problemów znajduje się podpunkt mówiący, że "Maksymalny limit dostrojenia pamięci może być niepoprawnie zgłaszany w produktach graficznych AMD Radeon RX 7900 GRE." Chodzi o to, że wcześniejsze ograniczenia podkręcania, które były uważane za celowy zabieg, okazały się zwykłym błędem. Pod koniec lutego dotarły do nas informacje, że AMD przyznało się, iż limity OC Radeona RX 7900 GRE to w rzeczywistości błąd. Teraz natomiast doczekaliśmy się jego naprawienia.

Jeszcze przed wydaniem sterowników Adrenalin Edition 24.3.1 maksymalny zegar pamięci tytułowego modelu nie mógł przekroczyć 2316 MHz. Obecnie najwyższą wartością, jaką można ustawić w polu dotyczącym częstotliwości pracy pamięci jest 3000 MHz.

Jeszcze przed wydaniem sterowników Adrenalin Edition 24.3.1 maksymalny zegar pamięci tytułowego modelu nie mógł przekroczyć 2316 MHz. Obecnie najwyższą wartością, jaką można ustawić w polu dotyczącym częstotliwości pracy pamięci jest 3000 MHz. Różnica jest więc bardzo znacząca. Oczywiście to, że sterowniki AMD oferują opcję podkręcenia pamięci nawet do 3,0 GHz nie oznacza, że karty będą rzeczywiście w stanie pracować z takim zegarem. Ostateczny wynik OC, jak to zawsze bywa, będzie zależeć od tego jak dobry egzemplarz nam się trafił. Przykładem może być tutaj test przeprowadzony przez serwis TechPowerUp. Wzięli oni na warsztat model PowerColor RX 7900 GRE Hellhound z kośćmi pamięci Samsunga. Zegary pamięci tej karty udało się podnieść "tylko" do 2604 MHz, a nie 3000 MHz.

Przypomnijmy jednak, że z względu na błąd, poprzednio model ten mógł działać maksymalnie z taktowaniem 2316 MHz. Dzięki nowym limitom OC pamięci podkręcona karta uzyskała w benchmarku wynik o niespełna 15% lepszy względem testu z fabrycznymi zegarami. A to już naprawdę coś, co może zrobić różnicę w grach.

Wynik dla podkręcone RX 7900  GRE

Źródło: TechPowerUp

 

Radeon RX 7900 GRE trafił do sprzedaży jeszcze w lipcu ubiegłego roku. Początkowo karta była dostępna jednak wyłącznie na rynku chińskim. Istotną zmianę w kwestii dostępności tego modelu przyniósł luty 2024 roku. To właśnie w tym miesiącu AMD postanowiło wydać Radeona RX 7900 GRE globalnie. A jeśli jesteście ciekawi tego, jak radzi sobie ten model to zachęcamy do zapoznania się z naszym testem.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD podniosło limit OC pamięci Radeona RX 7900 GRE. Można liczyć na znaczący wzrost FPS

 0