AMD posiada już największy udział w rynku CPU od 2007 roku

AMD posiada już największy udział w rynku CPU od 2007 roku

Udział AMD w całym rynku procesorów x86 odnotował bezprecedensowy wzrost w ciągu ostatnich kilku lat za sprawą Ryzenów, a teraz wynosi już 22,5% - najwyższy od czasów Athlona 64. Duża w tym zasługa nie tylko CPU dla komputerów stacjonarnych, ale i procesorów serwerowych i mobilnych oraz APU dla konsol.

Nie jest tajemnicą, że desktopowe procesory AMD sprzedają się lepiej od układów Intela nawet po tym, jak gigant z Santa Clara zaczął oferować zniżki na kilka swoich produktów z 11. i 10. generacji. Procesory Czerwonych zdominowały listy sprzedaży w największych sklepach, takich jak Amazon i są preferowane przez entuzjastów i użytkowników stacji roboczych. Z kolei CPU EPYC powoli, ale systematycznie podkradają Intelowi intratny kawałek toru, jakim jest rynek serwerowy, gdzie wciąż dominują Xeony, ale ich przewaga topnieje. 

Udział AMD w całym rynku procesorów x86 wynosi już 22,5% - jest najwyższy od czasów Athlona 64.

AMD posiada już największy udział w rynku CPU od 2007 roku

Najnowsze dane z Mercury Research pokazują, że AMD zdołało w drugim kwartale tego roku przejąć już 22,5% całego rynku x86. Jest to najwyższy poziom odnotowany od 2007 r. i bliski najwyższego poziomu (25,3%) osiągniętego w 2006 r. Oznacza to, że Intel wciąż ma 77,5% udziału, ponieważ VIA zasadniczo nie istnieje w globalnym ujęciu.

Raport zawiera również podział według segmentów rynku, który pokazuje, że AMD nieco spadło pod względem udziału w rynku procesorów do komputerów stacjonarnych, z 19,3% w pierwszym kwartale do nieco ponad 17% w drugim kwartale. Nie jest to wielka niespodzianka, ponieważ dyrektor generalna AMD Lisa Su wyjaśniła w maju, że niedobór chipów zmusił firmę do nadania priorytetu sprzedaży flagowych procesorów (tu firma ma największe marże), które rozchodzą się w mniejszych ilościach w porównaniu z ofertami z niższej półki.

AMD posiada już największy udział w rynku CPU od 2007 roku

Intel nie jest tak bardzo dotknięty niedoborem chipów, ponieważ ma własne fabryki, na których może polegać, co pozwoliło mu odzyskać część udziałów w rynku utraconych na rzecz AMD. Prezes Mercury Research, Dean McCarron, mówi, że AMD nadrobiło ten deficyt zwiększeniem dostaw procesorów mobilnych i serwerowych, a także niestandardowych układów dla konsol takich jak Xbox Series S/X i PlayStation 5.

Poza rynkiem x86 raport Mercury Research zawiera również interesujący fragment dotyczący procesorów opartych na architekturze Arm, które według szacunków stanowią obecnie 7% wszystkich dostaw procesorów do komputerów stacjonarnych, głównie dzięki Chromebookom i Macom z układami M1 firmy Apple.

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD posiada już największy udział w rynku CPU od 2007 roku

 0