AMD potwierdza high-endowe 7 nm Navi Radeon RX i laptopowe CPU do gier

AMD potwierdza high-endowe 7 nm Navi Radeon RX i laptopowe CPU do gier

AMD przedstawiło sprawozdanie finansowe za drugi kwartał 2019 roku, jednocześnie udostępniając nieco informacji na temat nadchodzących produktów wykonanych w procesie 7 nm. Chodzi tu oczywiście o nowe procesory Ryzen oraz układy graficzne Radeon RX przeznaczone dla popularnych oraz high-endowych zestawów PC. W czasie prezentacji wydzielono czas na zadawanie pytań, gdzie dociekano kiedy ujrzymy najwyższej wydajności karty 7 nm Navi oraz 7 nm procesory dla urządzeń mobilnych. Lisa Su nie podała żadnego konkretnego terminu, ale potwierdziła, że faktycznie nowości się zbliżają. AMD wprowadziło niedawno na rynek serię kart Radeon RX 5700 opartą o GPU 7nm Navi 10.  Seria Radeon RX 5700 powstała jako nowej generacji zamiennik dla serii Radeon RX 500, nawiązując jednocześnie rywalizację przeciw seriom kart RTX 2060 oraz RTX 2070 od NVIDII.

Lisa Su potwierdziła, że AMD wciąż pracuje nad high-endowymi układami, które mają konkurować z najwyższą półką cenową NVIDII.

AMD niestety wciąż jednak nie posiada w swoim portfolio układów zdolnych konkurować z topowymi konstrukcjami jak GeForce RTX 2080, RTX 2080 Ti, które pozostają poza zasięgiem AMD. Można oczywiście powiedzieć, że wciąż istnieje Radeon VII, ale jak wynika z ostatnich doniesień, AMD postanowiło uśmiercić ten produkt i zakończyć produkcję, a zapasy magazynowe były zdecydowanie mniejsze niż w przypadku RTX 2080, a dodatkowo karty "zielonych" posiadają dużo więcej wersji niereferencyjnych dostępnych na rynku. AMD potwierdziło, że high-endowe 7nm Navi z pewnością pojawi się na rynku i może wreszcie zobaczymy skuteczne nawiązanie rywalizacji w najwyższym segmencie układów graficznych. Ciekawe, czy nowości będą wystawione przeciw RTX 2080, czy też znacznie droższemu RTX 2080 Ti. Liczymy, że nowe układy pojawią się szybko, bo w segmencie kart powyżej 2000 zł mamy prawdziwy zastój i właściwie monopol. 

Obecnie krążą plotki, że następną jednostką Navi SKU od AMD będzie Navi 12. W rzeczywistości trwają prace nad dwoma wariantami: Navi 12 ktore ma być w segmencie high-end  oraz Navi 14 przeznaczone na niższe rynki. Mówi się również, że Navi 12 może zawierać do 4096 procesorów strumieniowych, co sugeruje projekt zakładający 64 jednostki obliczeniowe. Pierwszej generacji karty oparte na RDNA mogą wystartować w drugiej połowie 2019 roku, ale musimy poczekać na więcej informacji. Lisa potwierdziła również, że wkrótce pojawi się  cała rodzina Ryzenów (Renoir) czwartej generacji do notebooków, które zastąpią obecną serię Picasso.

 

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD potwierdza high-endowe 7 nm Navi Radeon RX i laptopowe CPU do gier

 0