AMD potwierdza plany. Stacjonarne, laptopowe i serwerowe procesory Zen 5 w drugiej połowie roku

AMD potwierdza plany. Stacjonarne, laptopowe i serwerowe procesory Zen 5 w drugiej połowie roku

Szum wokół nadchodzącej architektury Zen 5 robi się coraz głośniejszy. AMD wydaje się nie przejmować tymi plotkami i potwierdza, że prace nad technologią przebiegają zgodnie z planem. 

Konsumenckie procesory Zen 5

AMD ogłosiło swoje wyniki finansowe za IV kwartał 2023 r. Przedstawiciel firmy potwierdził, że premiery konsumenckiej serii procesorów Zen 5 należy spodziewać się w drugiej połowie tego roku i firma ewidentnie szykuje się na mocne uderzenie. 

Możemy oczekiwać zarówno stacjonarnej serii CPU Granite Ridge, jak i mobilnych procesorów Strix Point jeszcze w tym roku.

Chociaż AMD nie podało szczegółów na temat konkretnych produktów, których można spodziewać się jeszcze w tym roku, potwierdziło, że możemy oczekiwać zarówno stacjonarnej serii CPU Granite Ridge, jak i mobilnych procesorów Strix Point. Oczekuje się, że w późniejszym czasie pojawią się inne produkty oparte na tych architekturach.

Ryzeny 8000 (Zen 5) przynieść mają większy skok wydajności niż Zen 3

W odróżnieniu od Intela, AMD przeważnie w pierwszej kolejności koncentruje się na procesorach stacjonarnych i zapewne tak samo będzie w tym przypadku. Tym bardziej że oferta firmy praktycznie nie uległa zmianie od czasu wprowadzenia serii Ryzen 7000X3D w pierwszym kwartale ubiegłego roku (licząc odświeżania starszych serii). Tym samym w drugiej połowie tego roku, minie ponad rok od premiery tej serii produktów i około dwa lata od wprowadzenia pierwszych produktów Zen 4 do komputerów stacjonarnych.

Serwerowe procesory Zen 5

Tymczasem, jeśli chodzi o centra danych, AMD potwierdza również, że Turin, następca Genui, zostanie wprowadzony jako nowa generacja procesorów serwerowych platformy EPYC czwartej generacji. CPU Turin będą wyposażone w większą liczbę rdzeni i będą miały możliwość radykalnego rozszerzenia pamięci. Rdzeń Zen 5 będzie także zapewniał wiodącą wydajność w przeliczeniu na wat w szerokim zakresie obciążeń, co zostało już zademonstrowane przez chipy Genoa.

Oczekuje się, że procesory EPYC Turin piątej generacji będą oferować do 128 rdzeni w standardowych odmianach Zen 5 i do 192 rdzeni w odmianach Zen 5C. Będą one oznaczać duży upgrade dla serwerowej platformy AMD i stanowić mają konkurencję dla Intel Xeon Granite Rapids P-Core i Sierra Forest E-Core, których premiera również ma nastąpić w drugiej połowie 2024 r.

Te trzy rodziny to dopiero wierzchołek góry lodowej, ponieważ AMD planuje wprowadzić w 2025 roku jeszcze więcej produktów opartych na rdzeniach Zen 5 „Nirvana” i Zen 5C „Prometheus”.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD potwierdza plany. Stacjonarne, laptopowe i serwerowe procesory Zen 5 w drugiej połowie roku

 0