AMD potwierdza premierę CPU Ryzen 3000 i GPU Navi w trzecim kwartale

AMD potwierdza premierę CPU Ryzen 3000 i GPU Navi w trzecim kwartale

Dużymi krokami zbliżamy się do premiery nowych 7 nm produktów AMD w postaci procesorów Ryzen, serwerowych CPU EPYC oraz kart graficznych Navi. Te mają szansę sporo namieszać na rynku, w związku z czym wiązane są z nimi duże nadzieje (w szczególności ze strony graczy, którzy liczą na duży skok wydajnościowy i atrakcyjne na tle konkurencji ceny), a ich debiut jest mocno wyczekiwany na rynku PC. Kiedy zatem nowe Ryzeny i karty graficzne Nvi trafią do sprzedaży? Szefowa AMD, Lisa Su, na corocznym spotkaniu z udziałowcami, potwierdziła właśnie, że kolejna generacja Ryzenów i procesorów serwerowych EPYC, a także GPU Navi wylądują na sklepowych półkach w trzecim kwartale tego roku. Wszystkie te produkty wytwarzane będą w 7 nm procesie technologicznym od TSMC i doczekają się nowej architektury.

Lisa Su potwierdziła, że kolejna generacja procesorów Ryzen i EPYC, a także GPU Navi wylądują na sklepowych półkach w trzecim kwartale tego roku.

Oznacza to, że szykowany na 27 maja na targach Computex 2019 debiut serii Ryzen 3000 będzie tylko papierową premierą i na rzeczywistą dostępność poczekamy przynajmniej do lipca (na ten miesiąc wskazywały zresztą jedne z ostatnich przecieków). Cieszy niewątpliwie potwierdzenie nieodległej premiery kart graficznych Navi, ponieważ te pojawią się pomiędzy lipcem a wrześniem, co przeczy niedawnym plotkom, sugerującym problemy AMD z tymi produktami, które rzekomo zmusić miały czerwoną ekipę do przesunięcia debiutu na październik. Nie można także zapomnieć o serwerowych procesorach EPYC, gdyż te cieszą się coraz większą popularnością na rynku, a dzięki przejściu na 7 nm litografię AMD może uszczknąć dla siebie jeszcze większy kawałek segmentu zdominowanego przez lata przez Intel.

Przypominamy, że w ramach kolejnej generacji procesorów Ryzen spodziewamy się podwojenia liczby rdzeni/wątków i w topowych modelach Ryzen 9 otrzymać mamy ich 16/32, w ramach Ryzen 7 oczekujemy, że ich liczba wynosić będzie 12/24, a w Ryzen 5 8/16. Serwerowe CPU EPYC otrzymać mają zaś nawet 64 rdzenie i 128 wątków w przypadku flagowego układu. Wszystkie nowe CPU, za sprawą architektury Zen 2, powinny oferować także lepszą wydajność IPC, a plotki sugerują także bardzo duży potencjał w zakresie OC czy wsparcie dla bardzo szybkich pamięci. Navi jest z kolei bardzo ciekawą architekturą GPU, ponieważ ma być bardzo atrakcyjne cenowo w porównaniu do produktów NVIDII, doczekać ma się implementacji ray tracingu, a da nam również przedsmak tego, co oferować będzie kolejna generacja konsol. Co ciekawe, w planach nie wspomniano nic o trzeciej generacji procesorów Threadripper i już ostatnio było głośno w temacie ewentualnego skasowania tej serii CPU HEDT, ale bardziej prawdopodobne wydaje się, że otrzymamy je w późniejszym terminie.   

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD potwierdza premierę CPU Ryzen 3000 i GPU Navi w trzecim kwartale

 0