AMD potwierdza procesory Ryzen 8000 z CPU Zen 5 i iGPU Navi 3.5

AMD potwierdza procesory Ryzen 8000 z CPU Zen 5 i iGPU Navi 3.5

AMD podczas niedawnego seminarium internetowego „Meet the Experts” udostępniło zaktualizowany harmonogram gniazd dla komputerów stacjonarnych, który rzuca nieco światła na plany firmy na kilka najbliższych lat. 

Socket AM5 (LGA 1718), który zadebiutował pod koniec zeszłego roku, będzie dostępny co najmniej do 2026 roku i będzie obsługiwał nowe CPU i ich aktualizacje grafiki w rocznym cyklu. W tym tempie moglibyśmy zobaczyć co najmniej dwie kolejne generacje komputerów stacjonarnych Ryzen dla tego gniazda, zanim zostanie ono zastąpione nowszym.

Harmonogram odnosi się również do serii Ryzen 8000, która będzie wykorzystywać architektury Zen 5 i Navi 3.5 – AMD po raz pierwszy publicznie potwierdziło szczegóły tej linii produktów. 

Harmonogram AMD wspomina też serii Ryzen 8000, która będzie wykorzystywać architektury Zen 5 i Navi 3.5.

Ryzen 8000

Nierzadko zdarza się, że AMD pomija całe „generacje” podczas numerowania kolejnych serii układów dla komputerów stacjonarnych. Ostatnio firma przeskoczyła serię 6000 i przeszła od Ryzen 5000 bezpośrednio do Ryzen 7000, a po drodze pominięto także serię 4000. Tym razem jednak otrzymać mamy kolejną numerację, czyli Ryzen 8000.

Wydaje się, że Navi 3.5 będzie raczej niedużą aktualizacją architektury graficznej AMD. Nie podano szczegółów, ale może to być po prostu zmniejszenie Navi 3 w celu zwiększenia częstotliwości zegara i poprawy efektywności energetycznej.

Wcześniejsze harmonogramy wskazywały na następną serię komputerów stacjonarnych Ryzen o kryptonimie Granite Ridge (platformy mobilne mają podobno nazwę kodową Strix Point). Wyciek z zeszłego miesiąca sugerował, że Granite Ridge osiągnie do 16 rdzeni/32 wątków z maksymalnym TDP 170 watów i będzie produkowany w litografii N3E lub N3P od TSMC. Poziomy pamięci podręcznej podobno będą odzwierciedlać poziomy ich poprzedników Zen 4, ale niestety szczegóły, takie jak prędkości zegara, nie zostały udostępnione.

Według przecieku, który miał pochodzić z dokumentu dostarczonego partnerowi AMD, chipy Ryzen z serii 8000 zostaną wprowadzone na rynek w drugiej połowie 2024 roku.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD potwierdza procesory Ryzen 8000 z CPU Zen 5 i iGPU Navi 3.5

 0