AMD pozwoli zbudować sobie Xboxa Series X w domu? No prawie...

AMD pozwoli zbudować sobie Xboxa Series X w domu? No prawie...

Jakiś czas temu w Chinach pojawiły się w sprzedaży zestawy z procesorem AMD 4700S, który jest  APU Xbox Series X z rdzeniami procesora Zen 2 i wyłączonym procesorem graficznym RDNA 2. Ówcześnie nie wiadomo nic było o tym produkcje z oficjalnych kanałów, jednak teraz AMD oficjalnie wprowadziło zestaw, który dedykowany jest rynkowi DIY, a przede wszystkim osobom szukającym wydajności w przystępnej cenie i kompaktowym rozmiarze. Według AMD zestaw 4700S DIY do komputerów stacjonarnych to rozwiązanie typu "wszystko w jednym", które zawiera procesor z radiatorem, płytę główną i pamięć w jednej jednostce. Użytkownik musi ze swojej strony zadbać o kartę graficzną, zasilacz, dysk i obudowę oraz oczywiście poskładać wszystko razem.

AMD oficjalnie wprowadza gamingowe zestawy z procesorem AMD 4700S, który pochodzi z konsoli Xbox Series X. Płyta główna AMD Cardinal została przerobiona, by sprostać wymaganiom PC i zaoferować wydajność, w kompaktowej formie.

AMD 4700S to 8-rdzeniowy i 16-wątkowy układ oparty o architekturę Zen2 z 12 MB pamięci podręcznej. Taktowanie procesora wynosi do 4,0 GHz, co jest wyższą wartością niż w Xbox Series X, gdzie APU taktowane jest zegarem 3,8 GHz. Wyższą częstotliwość można było osiągnąć, ponieważ 4700S nie ma włączonego iGPU, które samo pobiera dużo energii. W przypadku braku układu graficznego niewykorzystana moc została wykorzystana na rdzenie obliczeniowe. Brak iGPU to najważniejszy powód, dla którego układy te trafiły na rynek entuzjastów. Możliwe, że są to chipy, które nie spełniają norm, a AMD w ten sposób może je upłynnić. Xbox Series X wykorzystuje niestandardowy układ graficzny RDNA 2 o mocy obliczeniowej 12 TFLOP, 52 jednostki obliczeniowe pracujące z częstotliwością 1,82 GHz z 16 GB pamięci GDDR6 - niestety w tym przypadku układ ten jest niedostępny.

 AMD 4700S - procesor z konsoli Xbox Series X trafił do gamingowych zestawów mini-ITX

Płyta główna AMD Cardinal, w której znajduje się układ AMD 4700S posiada 16 GB wbudowanej pamięci GDDR6. Oznacza to, że na płycie nie ma standardowych gniazd DIMM, a pamięć systemowa jest połączona bezpośrednio z płytą główną. AMD wprowadza dwa warianty z 8 GB, jak i 16 GB pamięci GDDR6. Płyta główna zawiera jedno gniazdo PCIe Gen 3.0 x16, złącze USB 3.0 na przednim panelu,  cztery porty USB 2.0, cztery porty USB 3.2 (3x Gen 2 / 1x Gen 1), port Gigabit Ethernet oraz 3-kanałowe gniazdo audio HD. Za zasilanie odpowiada 5-fazowy układ VRM dla APU AMD 4700S i 3-fazowe zasilanie pamięci.  Płyta główna ma format Mini-ITX. Ze względu na ograniczenia mocy i ograniczenie do mniejszych zasilaczy SFF, zestaw AMD 4700S Desktop Kit obsługuje maksymalnie karty graficzne Radeon RX 590 i NVIDIA GeForce GTX 1060. Niestety ceny nie ujawniono, jednak wcześniej chińscy sprzedawcy zdążyli pochwalić się rzekomą wydajnością zestawu.

 

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD pozwoli zbudować sobie Xboxa Series X w domu? No prawie...

 0